JAV prezidentas George‘as W.Bushas (Džordžas V.Bušas) trečiadienį numatė „precedento neturinčio masto“ Rusijos ir NATO bendradarbiavimą integruojant buvusius sovietinius raketų objektus į priešraketinę sistemą Europoje.
„Mes siūlome Rusijai prisijungti prie bendrų pastangų ginti mus ir Europą nuo grėsmės“, - sakė G.W.Bushas, patvirtindamas anksčiau pateiktą siūlymą Maskvai dalyvauti JAV kuriamoje priešraketinės gynybos (PRG) sistemoje.
Pasak jo, PRG Rusijos dalys bus „grėsmių stebėjimo sistemos“ dalis, kuri „Rusijos ir NATO strateginį bendradarbiavimą pakels į precedento neturintį mastą“.
JAV prezidentas priminė, kad „Vladimiras Putinas pasiūlė naujų galimybių Azerbaidžane ir Rusijoje (turima omenyje Gabalos RLS ir RLS Armavire, kurias Rusija pasiūlė panaudoti kaip alternatyvą JAV planams dislokuoti PRG dalis Lenkijoje ir Čekijoje).
„Manu, kad šie objektai taip pat gali būti panaudoti stebėjimo radarų sistemai. Tai galėtų būti didelė paslauga Jungtinėms Valstijoms ir NATO“, - sakė G.W.Bushas.
Drauge jis pabrėžė, kad PRG sistema pati savaime yra gyvybiškai būtina.
G.W.Bushas pareiškė įsitikinimą, kad „pas mus (Jungtinėse Valstijose ir Rusijoje) yra galimybė ir atsakomybė dirbti drauge“.
JAV primygtinai teigia, jog PRG būtina galimam Irano raketų puolimui atremti, bet Rusija pažymėjo, kad radaras Čekijoje ir raketos-gaudytuvai Lenkijoje pakirstų jos saugumą.
V.Putinas pernai birželį pasiūlė Vašingtonui naudotis Rusijos radiolokacijos stotimi Gabaloje Azerbaidžano šiaurėje ir statomu radaru Armavire Krasnodaro krašte. Tai, jo teigimu, nukreiptų PRG sistemą tik į Iraną.
Vašingtonas anksčiau pareiškė, kad Rusijos objektai gali papildyti PRG sistemą Čekijoje ir Lenkijoje, bet negali jos pakeisti.
V.Putinas dalyvaus dviejų dienų NATO viršūnių susitikime Bukarešte, nors jokių jo viešų kalbų šiame renginyje nenumatoma.
Penktadienį pasibaigus susitikimui, G.W.Bushas ir V.Putinas susitiks Rusijos prezidento rezidencijoje Sočyje. Pagrindinė šio susitikimo tema bus kaip tik Rusijos ir Amerikos nesutarimai dėl PRG.