Vidaus reikalų ministras liberalcentristas Raimundas Palaitis pradeda Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) reorganizaciją, nepaisydamas Vyriausybės ketinimų ir net pačios prezidentės Dalios Grybauskaitės pageidavimo perkelti šią tarnybą po Finansų ministerijos sparnu.
Įžvelgė išankstinį nusistatymą
„Šiais laikais, kai pareigūnams trūksta uniformų, mesti kažkam pirštinę yra per didelė prabanga, ir aš to tikrai nesirengiu daryti", – neigė savo sprendimu metęs iššūkį šalies vadovei R.Palaitis. Jis tvirtino negavęs prezidentės prašymo nesipriešinti FNTT pavaldumo keitimui. Atvirkščiai, siekiąs, kad ši jau gerą pusmetį kritikuojama tarnyba dirbtų efektyviai.
„Jei prezidentė kritikuoja tarnybą, žiūrėkime, kaip ji turi veikti efektyviai, o ne bandykime keisti pavaldumą, nes vien pavaldumo pakeitimas darbo nepagerins", – kalbėjo ministras.
Reorganizacija pradėta nelaukiant, kol sprendimą dėl FNTT ateities priims Vyriausybės sudaryta darbo grupė. R.Palaičio teigimu, minėta grupė, suburta beveik vien iš konstitucinės teisės specialistų, turi išankstinį nusistatymą.
„Muitinė iki šiol nesusitvarko su dideliais akcizinių prekių kontrabandiniais srautais, o niekas nekelia klausimo dėl jos pavaldumo pakeitimo – į Ūkio ar į Vidaus reikalų ministerijos (VRM)", – pateikė palyginimą R.Palaitis.
Darbo reikia jau šiandien
Pasak jo, VRM tradiciškai kuruoja sritis, užsiimančias baudžiamuoju persekiojimu. „FNTT yra būtent tokia. Būtų labai keista, jeigu baudžiamuoju persekiojimu pradėtų užsiimti ir kitos ministerijos", – mano R.Palaitis. Jo teigimu, kuo ilgiau bus svarstomas tarnybos likimas, tuo mažiau motyvacijos turės joje dirbantys profesionalai. Esą reorganizacija keičiant pavaldumą galėtų būti įgyvendinta tik nuo 2012 metų.
„O FNTT turi efektyviai dirbti jau šiandien, nes šalyje prasideda energetikos ūkio pertvarka, siekiama efektyviau valdyti valstybės turtą. Vykstant šiems procesams FNTT negali būti neveiksni", – argumentavo savo sprendimą ministras. Jis teigė esąs įsitikinęs, kad naujas vadovas ir nauja struktūra iš esmės pagerins FNTT veiklą.
Joje numatyti struktūriniai pokyčiai – mažės vadovų, daugės analitinį darbą dirbančių pareigūnų. Be to, bus įsteigta Imuniteto tarnyba, kovojanti su vidine korupcija, dėl kurios FNTT sulaukė daug kritikos.
Liberalcentristų koziris
Pasiūlymus dėl FNTT struktūrinės pertvarkos po 2 mėn. darbo pateikė naujasis jos vadovas Vitalijus Gailius, kurio kandidatūra, anot R.Palaičio, “buvo suderinta tiek su Lietuvos Respublikos prezidente, tiek su premjeru". VRM specialistų šiek tiek pakoreguotą struktūrą nuspręsta patvirtinti.
„Jeigu paskui bus kažkoks politinis sprendimas dėl pavaldumo pakeitimo, tas, kas priims tokį sprendimą, turės prisiimti ir atsakomybę dėl galimų laikinų FNTT veiklos sutrikimų", – įspėjo ministras.
R.Palaitis tvirtino, esą jo poziciją dėl FNTT palaiko Liberalų ir centro sąjunga, tačiau neatskleidė, ar pakeitus šios tarnybos pavaldumą liberalcentristai paliktų valdančiąją koaliciją.
„Nereikia įvykiams užbėgti už akių. Aš pasakiau, kad pozicija buvo suderinta su mūsų partijos vadovybe, o toliau žiūrėsime", – mįslingai kalbėjo R.Palaitis.
Vytautas GAPŠYS – Seimo Teisės ir teisėtvarkos komiteto narys:
FNTT yra įtakinga, atlieka svarbius uždavinius, tad gali būti, kad yra ir interesų, kam ji bus pavaldi. Manyčiau, visą šitą sistemą reikia labai atidžiai įvertinti ir priimti sprendimus. Svarbiausia, kad būtų pasiekti tarnybai keliami tikslai, o ne po kurios ministerijos sparnu ji glausis. Jeigu dabar manoma, kad reikia pakeitimų, reikėtų įsiklausyti ir į prezidentės nuomonę, ir į ministro, ir į Finansų ministerijos argumentus, kodėl FNTT turėtų būti jungiama su Valstybine mokesčių inspekcija ar kita institucija.
Man keista, kad Vyriausybė nesugeba susitarti su ministerija. Ir tokia situacija kartojasi jau ne pirmą kartą. Jeigu ministro veiksmai atspindi visos Liberalcentristų partijos poziciją, manau, premjeras turėtų svarstyti, ką daryti su tokiais koalicijos partneriais, kurie neįsiklauso. Matau, kad ši Vyriausybė jau yra iš vidaus, rodo savo nesutarimus. Yra keistų dalykų ten. Jeigu taip įsivaizduojamas kolegialus darbas, tai čia matau ir premjero problemą.