• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Be bulvių, tradicinio lietuvių maisto produkto, patiekalų kažkada daugelis lietuvių neįsivaizduodavo nė dienos. Cepelinai, kugelis, kiti lietuviški patiekalai ne paskutinėje vietoje mėgstamiausių sąraše išlieka ir dabar. Šiemet bulvių derlius Tauragės ir aplinkinių rajonų ūkininkus džiugina, tačiau pirkimas – ne itin. Ūkininkams mielesni pirkėjai, apsirūpinantys bulvėmis visai žiemai. Tačiau tokių vis mažiau. Pirkėjų negąsdina net ir prognozės, esą už kilogramą lietuviškų bulvių žiemą mokėsime tiek pat, kiek už 10 kiaušinių.

REKLAMA
REKLAMA

Prognozuoja brangimą

Teigiama, esą didesnes kainas lems auganti paklausa eksporto rinkose ir dideli Lietuvos prekybininkų antkainiai. Derlius Europoje mažesnis. Jau vasarį Lietuvoje neliks lietuviškų bulvių ir kainos tikrai bus didelės. Kilogramas bulvių prekybos centruose gali kainuoti du su puse lito, – taip neseniai skelbė respublikinė žiniasklaida. Esą bulvių brangimą Europoje pastaruosius kelerius metus lėmė ne tik prastesni derliai didžiosiose eksporto rinkose, bet ir kuro, darbo jėgos ir elektros brangimas. Be to, teigiama, kad Lenkijoje bulvių derlius trečdaliu mažesnis, prastesni šįmet ir baltarusių bei vokiečių derliai.

REKLAMA

Prognozėmis tikėti nelinkę

Tačiau šeštadienį Tauragės turguje sutikti ūkininkai tokias prognozes vertino skeptiškai.

– Visko dabar prišneka per televizorių ir laikraščiuose prirašo, – šyptelėjo pakalbinta ūkininkė iš Lauksargių. – Tačiau aš nelabai tikiu, kad kainos kils. Pernai irgi tą patį kalbėjo, o nei kilo, nei ką...

REKLAMA
REKLAMA

Ji sakė, kad tokios kalbos tik įneša sumaišties – žmonės nebežino, ar stengtis kuo greičiau išparduoti, ar atvirkščiai – palaikyti, kol kainos pakils. Vis dėlto daugelis, pasak jos, verčiau linkę kuo greičiau parduoti savo išaugintas gėrybes, nes neturi kur sandėliuoti. O kai skubi parduoti, kainos daug neiškelsi.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ūkininkas iš Šakviečio teigė, kad dabar bulvės, kol jomis atsikratys neturintieji sandėlių, bus pigios, tačiau vėliau kaina nusistovės ir pigimo tikėtis neverta.

Kad būtent sandėliavimo patalpų neturėjimas verčia ūkininkus kuo greičiau realizuoti savo išaugintas gėrybes, patvirtino visi kalbinti ūkininkai. Kitas reikalas, jei daržoves parduoda ne pats ūkininkas, o perpardavinėtojai – jiems skubėti nėra kur, ar vienaip, ar kitaip turguje stovėti reikia, tad ir kainas jie laiko aukštesnes.

REKLAMA

Derlius – puikus

Turguje bulvių – nors vežimu vežk. Pilni bulvių maišai pasitinka pirkėjus dar net neįžengusius į turgų.

Ir Lauksargiuose 10 arų bulvių sėjanti ūkininkė Alma, ir ūkininkė iš Trepų Daiva, prekiavusi bulvėmis su dukra Evelina, ir pagėgiškiai Regina su Algimantu, ir Sigitas iš Šakviečio teigė, kad bulvės šiemet išaugo puikios.

REKLAMA

– Nors sėjome mažiau nei pernai, prikasėme daugiau, – stebėjosi ne vienas.

Ūkininkai iš Pagėgių Regina ir Algimantas irgi sakė derliumi skųstis negalintys – jie sėja užliejamose pievose, tad jokių trąšų nereikia – derlius visada puikus. Paprastai užsėja 2,5 hektaro. Tačiau sandėliuoti, kaip ir daugelis, neturi kur, todėl parduoda. Paklausti, į ką dabar pirkėjai labiau kreipia dėmesį – į kokybę ar kainą, pagėgiškiai sakė pastebintys, kad vis labiau žmonėms rūpi kokybė. Pirkėjams svarbus ir bulvių dydis – labiausiai visi nori didelių. Klausinėja ir apie skonį, spalvą, sukritimą verdant. Vis dėlto pirkėjų pasitaiko visokių – esą kai kurie dėl vieno kito cento derasi iki užkimimo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

– Neretai iš pradžių nusiperka nedaug, paragauja ir, jei lieka patenkinti, kitą savaitgalį perka didesnį kiekį, – pasakojo jie. – Turime ir nuolatinių pirkėjų, kurie jau metai iš metų perka iš mūsų.

Ir pačios gali „atkeliauti“ į namus

Anksčiau rudenį į rūsius keliaudavo maišai bulvių – tai bene vienintelė daržovė, kurios būdavo užsiperkama visai žiemai. Dabar, pastebi daugelis ūkinininkų, didelį kiekį, visai žiemai, perka vis mažiau žmonių

REKLAMA

– Dažniausiai nusiperka 10 kilogramų – savaitei. Kitą šeštadienį vėl ateina į turgų. Tada nereikia iš darbo grįžus dar į rūsį eiti – mažą kiekį gali laikyti ir spintelėje po kriaukle. Ir rūsiai neretai būna šilti, netinkami bulvėms laikyti, – pasakojo ūkininkas iš Šakviečio.

REKLAMA

Skelbimų apie parduodamas bulves netrūksta ir laikraščiuose. Bulvių siūlantys prekeiviai važinėja ir pakiemiais. Prisikrovę bulvių į automobilio priekabą jie vakarais leidžiasi ieškoti pirkėjų, vaikščiodami po butus siūlo bulvių ir net patys į rūsius sugabena. Tai mažina „biznį“ prekiaujantiesiems turguje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kainos ir turguje, ir pagal skelbimą perkamų panašios: mažesnės bulvės – po 40 ct už kilogramą, didesnės – 50–60 ct, už pačias didžiausias kai kurie prašo net ir po 80 ct. Vis dėlto kai kur net ir labai gražios bulvės tekainuoja 50 ct už kilogramą. Mat pardavinėja patys ūkininkai, ne perpardavinėtojai.

REKLAMA

Prekybos centrų lentynose lentynose bulvės brangesnės. Pigiausių ir mažiausių lietuviškų bulvių kaina – 89 centai, didesnės kainuoja 1,29 Lt už kilogramą. Kurį laiką viename prekybos centre akcijos metu bulvės kainavo 59 ct už kilogramą.

Ant prekystalių – gėrybių įvairovė

Turgus tuo ir žavus, kad jame gali rasti visko. Rūpiniesi savo sveikata ir sveikai maitiniesi – gali į bulves nė nežiūrėti, pirkti kitokių daržovių ar vaisių. Štai morkos, kurių derliumi ūkininkai šiemet irgi nesiskundžia, kainuoja tik po 1,20–1,50 Lt už kilogramą, burokėliai – irgi panašiai, kopūstai – apie 1 Lt, pomidorai – po 3–3,5 Lt.

Akį traukia ir ant turgaus prekystalių išdėlioti gražuoliai obuoliai, kriaušės, miško uogos ir grybai.

Birutė SLAVINSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų