„Jų žinia yra labai elementari: tai, ką mes matome, tai, ką valstybė daro gynybos srityje, mūsų įsitikinimu, yra nepakankama, turime daryti daugiau. Tai ne vien tik apie procentus, yra kalba, kad tai turi būti realus valstybės prioritetas, gynybos stiprinimas, su atitinkamais finansais (...). Po to, aišku, tai yra spaudimas didelis tiems, kurie turėtų sutarti bent dėl 3 procentų ir sutarti, kad tai nėra riba“, – Žinių radijui sakė K. Budrys.
Iniciatyvą „4 procentai“ kovo pabaigoje subūrė paramos Ukrainai organizacija „Blue/Yellow“, telekomunikacijų įmonės „Telia Lietuva“, „Bitė Lietuva“, „Tele2“, startuoliai „Tesonet“ bei „Vinted“, „Teltonikos“ įmonių grupė, kitos žinomos Lietuvos įmonės.
Verslo atstovai taip pat inicijavo peticiją, raginančią kuo greičiau sutarti dėl 4 proc. BVP gynybai, ją pirmadienį pasirašė per 50 tūkst. gyventojų.
Anot K. Budrio, prezidentas šį pasiūlymą vertina „labai rimtai, kaip argumentą“.
Jis taip pat atkreipė dėmesį, kad premjerės Ingridos Šimonytės inicijuotose diskusijose dėl didesnio gynybos finansavimo kalbant apie galimą pelno mokesčio didinimą, jis būtų surenkamas tik 2026 metais, todėl, pasak jo, „turime imtis rimtesnių apsisprendimų ir sprendimų“. K. Budrys ragino dar kartą ragino apsvarstyti ir prezidento siūlomą lėšų skolinimosi idėją.
„Tai nereiškia, kad mes tokiu būdu nubraukiame diskusiją dėl mokesčių – tai vienas kitam neprieštarauja“, – tvirtino prezidento patarėjas.
K. Budrys priminė, kad prezidentas nepritaria svarstymams ieškant papildomų lėšų gynybai didinti pridėtinės vertės mokestį, tai pat savivaldybių surenkamo gyventojų pajamų mokesčio dalies paėmimui gynybos reikmėms.
Vyriausybė kovą pasiūlė keturias gynybos finansavimo alternatyvas, dėl kurių kelias savaites diskutavo verslo ir darbuotojų atstovai, savo pasiūlymui pateikę politikams, tačiau galutinių sprendimų dėl jų dar nėra priimta.
Didinti gynybos finansavimą iki 3 proc. BVP politikai svarsto siekiant kariuomenėje greičiau kurti diviziją, iki 2027 metų priimti Lietuvoje Vokietijos brigadą ir pasirengti visuotiniam šaukimui.
Vyriausybė taip pat žada steigti specialų fondą, kuriame būtų kaupiamos lėšos gynybai iš didesnių mokesčių, į jį gyventojai taip pat galėtų aukoti.
I. Šimonytė anksčiau sakė, kad politikai ir socialiniai partneriai artėja prie susitarimo dėl kelių šaltinių didinti finansavimą gynybai, tarp jų – didesnio pelno mokesčio tarifo. Ji vėliau įvardijo, kad galimos diskusijos dėl šio mokesčio didinimo 1,5 ar 2 procentiniais punktais.
Tarp siūlymų taip pat gali atsirasti didesnis gyventojų pajamų mokesčio tarifas savarankiškai dirbantiesiems.