Europos Komisija sutiko, kad iki 2004 metų pabaigos Lietuva be muito importuotų Ignalinos atominėje elektrinėje naudojamas branduolinių reaktorių kuro elementus (kasetes). Europos Sąjungos muitas šiai prekei yra 3,7 procento, o Lietuva iš Rusijos jas atsiveža be muito mokesčio.
Kaip jau skelbta, Ūkio ministerija gegužės mėnesį Europos Komisijai įteikė pirmąjį prašymą maždaug dešimčiai iš trečiųjų šalių importuojamų prekių suspenduoti importo muitus. Prašyme buvo įrašytos didžiųjų šalies įmonių importuojamos prekės - Ignalinos atominės elektrinės įsivežamos atominio kuro kasetės ir reaktorių dalys, trąšų gamybai reikalingas amoniakas ir kiti komponentai, akrilo pluoštas "Vernitui", laidai "Vilniaus Vingiui" ir panašiai.
"Kol kas nėra aišku, koks sprendimas dėl kuro kasečių bus priimtas 2005 metams, kadangi Europos Komisijos pareigūnai papriekaištavo, jog toks muitų suspendavimas nėra pagalba atominei energetikai. Tuo tarpu mes esame nusprendę teikti prašymus, kad muitai branduolinio kuro kasetėms būtų suspenduoti iki 2009 metų", - sakė “Eltai” Ūkio ministerijos Užsienio prekybos departamento direktorius Rimantas Šėgžda.
Anot jo, dėl kitų prekių atsakymo kol kas negauta - prašymai dar yra svarstomi.
"Jeigu bus pateikti analogiški prašymai iš kitų šalių, ir Lietuva galės be muito įsivežti prekes pagal tų šalių prašymą suspenduotais muitais", - aiškino R. Šėgžda.
Rugsėjo mėnesį Europos Komisijai dėl muitų suspendavimo ketinama pateikti dar vieną dokumentą, kuriame bus išvardyta gerokai daugiau gaminių. Komisijai pritarus, jiems muitai būtų suspenduoti nuo ateinančių metų antrojo pusmečio.
Europos Komisija numato galimybę suspenduoti muitus, jeigu bus įrodytas toks pagrįstumas
Išanalizavę prekybos pokyčius Lietuvai tapus Europos Sąjungos nare, Ūkio ministerijos specialistai yra nustatę, kad prekybos sąlygos labiausiai pasikeis su šiomis 15 valstybių: Rusija, JAV, Baltarusija, Japonija, Ukraina, Kinija, Taivanu, Korėjos Respublika, Indija, Uzbekistanu, Kanada, Izraeliu, Malaizija, Kazachstanu ir Argentina.
Importo į Lietuvą iš šių valstybių "pabrangimas", 2001 m. duomenimis, sudarytų 131 mln. Lt, o "atpigimas" - 19,6 mln. Lt.
Pavyzdžiui, kai kurioms iš Rusijos importuojamoms žaliavoms Lietuva nėra nustačiusi muitų tarifų, o Europos Sąjunga taiko ne tik muitą, bet ir antidempingo priemones.
ELTA