Eurokomisaro kėdė pažadino posto dalybų aistrą ir partijų ambicijas prastumti savo remiamą žmogų. Neoficialiai teigiama, kad lenktynėse dėl reikšmingo portfelio pirmauja dvi Europos Parlamento (EP) narės.
Prezidente išrinkta Dalia Grybauskaitė netrukus baigs darbus Europos Komisijoje (EK). Atsistatydinti iš einamų finansinio programavimo ir biudžeto komisarės pareigų ji žada iki liepos 12-ąją numatytos prezidento inauguracijos.
Premjeras Andrius Kubilius vakar pareiškė, kad dėl naujo Lietuvos atstovo EK Vyriausybė apsispręs po birželio pradžioje numatytų EP rinkimų. Manoma, kad nemažą įtaką sprendimui, kas važiuos dirbti į Briuselį, turės ir D.Grybauskaitė. Ji jau pradėjo viešai svarstyti, kas tinkamas, o kas ne eurokomisaro pareigoms.
Per mažas svoris.
Viena iš valdančiosios koalicijos narių - Tautos prisikėlimo partija - kaip galimą kandidatą į eurokomisarus premjerui A.Kubiliui siūlo buvusį euroderybininką, Liberalų sąjūdžio narį (LS) Petrą Auštrevičių. Tokiam siūlymui pritarė ir Seimo LS frakcija.
Anksčiau viešojoje erdvėje buvo pasirodę svarstymų, kad EK Lietuvai galėtų atstovauti taip pat buvęs euroderybininkas, užsienio reikalų ministras Vygaudas Ušackas. Tačiau apie šią kandidatūrą skeptišką nuomonę išsakė D.Grybauskaitė. Anot jos, tapti tinkamu eurokomisaru V.Ušackui gali trukdyti politinio svorio trūkumas. "Vertinu šį žmogų, jis turi didelę darbo patirtį, bet EK reikia politikų, ilgiau buvusių postuose ir turinčių didesnį politinį svorį. Užsienio reikalų ministras pretenduoti į gerą portfelį dar negali", - įsitikinusi D.Grybauskaitė.
Liberalų ir centro partijos pirmininkas Artūras Zuokas prasitarė, kad tarp kandidatų į eurokomisarus svarstoma ir dėl finansų ministro Algirdo Šemetos. Tačiau A.Kubilius tikino, kad nenorėtų jo išsiųsti į Briuselį. "Man būtų gaila jį skolinti Europai", - aiškino premjeras.
Palaiko saviškę
D.Grybauskaitė yra sakiusi, kad apie naujojo mūsų krašto deleguoto eurokomisaro darbo perspektyvas yra kalbėjusi su EK pirmininku Jose Manueliu Barroso. Jis D.Grybauskaitę patikino, kad jei Lietuva deleguotų profesionalų specialistą, jam galėtų atitekti būtent jos EK kuruotos srities - finansinio programavimo ir biudžeto - vairas.
Tėvynės sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų partijos viduje tarp galimų kandidatų į EK vis garsiau minima EP narės Laimos Andrikienės pavardė. Anot dalies konservatorių, ji puikiai atstovautų mūsų kraštui EK, nes yra įgijusi reikiamos europinės veiklos patirties, puikiai išmano Europos Sąjungos (ES) reikalus, be to, turi solidų ekonominį išsilavinimą. Pastaruosius penkerius metus ji vienintelė iš Lietuvos atstovų buvo tikroji EP Biudžeto komiteto narė. L.Andrikienė LŽ teigė, kad labai rimtai svarstytų pasiūlymą tapti eurokomisare. Anot jos, po penkerių metų darbo EP būtų įdomu savo jėgas išbandyti naujoje srityje.
D.Grybauskaitės favoritė?
Tarp galimų kandidačių į eurokomisares minima ir EP narė Ona Juknevičienė. Jokiai partijai nepriklausanti politikė giriama už profesionalumą, tvirtą nuomonę ir EP įgytą politinę patirtį. Užsimenama, kad jos kandidatūrą galėtų palaikyti D.Grybauskaitė. Abi politikės yra geros pažįstamos, aptarti padėtį Lietuvoje kartais susitinkančios EK ir EP.
O.Juknevičienė teigė ne kartą raginusi eurokomisarę kandidatuoti į prezidentus. Prezidento rinkimų rezultatų ji laukė D.Grybauskaitės rinkimų štabe ir buvo viena pirmųjų, pasveikinusių išrinktąją šalies vadovę su pergale. "Nesame artimos draugės, bet mūsų su Dalia bendradarbiavimas visuomet buvo konstruktyvus ir žmogiškai šiltas: viena į kitą kreipdavomės "tu", išsakydavome savo nuomonę įvairiais klausimais", - pasakojo O.Juknevičienė.
Sulaukusi siūlymo tapti EK nare, politikė jį būtinai svarstytų. "Taip manimi išreikštas pasitikėjimas man būtų miela staigmena", - LŽ sakė O.Juknevičienė.
Gali ir palaukti
Naująjį kandidatą į EK narius nominuos Vyriausybė. Tačiau komisaru jis taps ne iš karto, jo kandidatūrą turės patvirtinti ES Taryba, o vėliau ir EP. Kokią sritį tapęs EK nariu kuruos mūsų valstybės atstovas, priklausys nuo komisijos pirmininko J.M.Barroso.
Šios EK kadencija baigiasi spalio pabaigoje. Tuomet Lietuva galės pratęsti deleguoto komisaro įgaliojimus dirbti naujos kadencijos komisijoje arba ieškoti naujo atstovo. D.Grybauskaitei atsistatydinus mūsų valstybė gali nuspręsti neskirti naujo komisaro šiam kelių mėnesių laikotarpiui. Tuomet mūsų turėtą portfelį perimtų kuris nors iš dabartinių EK narių.
Roberta TRACEVIČIŪTĖ