Neva dėl žmonių saugumo. Tačiau britų žvalgyba mano, kad okupantai Kryme rimtai išsigando ukrainiečių puolimo. O buvusi S. Šoigu meilužė su dabartiniu vyru skundžia visas Lietuvos žiniasklaidos priemones, narpliojusias istoriją apie nesantuokinę Šoigu dukrą, kuri turi Lietuvos pilietybę.
Žiema jau atkeliavo ne tik į Lietuvą, bet ir į Ukrainą. Aidint oro pavojaus sirenoms, Kyjivą ir kitus miestus pamažu nukloja sniegas. O tai reiškia, kad ateinančios savaitės šalyje, kur milijonai žmonių dėl rusų raketų smūgių liko be šildymo, elektros ir vandens, bus labai sunkios.
„Šiaip labai mėgstu sniegą ir žiemą, bet šiemet pirmą kartą man neramu. Šalta ne tik mums, bet ir mūsų kariams. Tik paaukojusi Ukrainos ginkluotosioms pajėgoms, pasijutau kiek ramiau“, – sako Kyjivo gyventoja Diana.
Visgi kiti Kyjivo gyventojai nusiteikę optimistiškiau.
„Mes ir „maskolių“ nebijome, tai kas mums sniegas? Ne, nieko nebijome“, – tvirtina gatvės muzikantas Stats.
Po to, kai okupantai pirmadienį į Ukrainos miestus ir jų infrastruktūrą nukreipė 90 raketų, elektros vis dar neturi apie 10 milijonų ukrainiečių. Žala Ukrainos energetikos infrastruktūrai tokia didelė, kad šalies pareigūnai turi patys daliai gyventojų išjungti elektrą, kad subalansuotų tinklus.
„Šiuo metu daugiau nei 10 milijonų ukrainiečių neturi elektros. Daugiausia jų yra Vinycios, Odesos, Sumų srityse ir Kyjive. Darome viską, kad normalizuotume tiekimą“, – tikina Ukrainos prezidentas Volodymyras Zelenskis.
O štai Odesa džiaugiasi atkūrus elektros tiekimą. Lvivo kardiochirurgai operacijas atlieka be elektros. Skubią pagalbos ranką Ukrainai tiesia Europos Sąjunga.
„Mūsų prioritetas yra su energija susijusi pagalba. Tai generatoriai, elektros tinklų remonto rinkiniai, transformatoriai, pastotės. Visa tai labai reikalinga žalai atitaisyti, kurią Rusijos atakos padarė svarbiai civilinei infrastruktūrai. Nusikalstamas Rusijos elgesys paaštrins humanitarinę krizę didelėje Ukrainos dalyje ir labai apsunkins Ukrainos civilių gyvenimą“, – kalba ES krizių valdymo komisaras Janez Lenrcic.
O į Chersoną bent grįžta ukrainietiškas telefono ryšys. Šimtai žmonių meta lauk rusiškas SIM korteles ir perka arba laukia nemokamų eilėse. Net ir tai žmonės vadina pergale, o kad spaudžiant šaltukui laikas neprailgtų, pagrindinėje miesto aikštėje skamba Ukrainos himnas.
Štai prie pirmos Chersonė vėl veikti pradėjusios degalinės maždaug 200 automobilių eilė. Vienam pirkėjui – ne daugiau 40 litrų, bet tai, anot ukrainiečių, ne bėda.
„Aišku, kad aš laimingas. Laimingas, nes mūsiškiai jau čia. O degalai yra niekis. Mes tikrai išgyvensime“, – sako Chersono gyventojas Artiom.
Tuo metu Lenkijoje, kur antradienį nukritusi rusų gamybos raketa pražudė du žmones, ir šiandien vyksta intensyvus tyrimas, tačiau nei čia dirbančios tarnybos, nei Lenkijos politikai jokių komentarų nepateikia. Tik Ukrainos užsienio reikalų ministras Dmyto Kuleba pareiškė, kad nelaimės vietoje Pševoduve jau dirba ir Ukrainos ekspertai. Kyjivas nenori sutikti, kad Lenkijoje nukritusi raketa buvo Ukrainos oro gynybos.
O britų žvalgyba skelbia, kad Rusija galimai ruošiasi Krymo gynybai ir įrenginėja naujas tranšėjas ir įtvirtinimus. Kai kurie jų yra net apie 60 kilometrų nuo dabartinės fronto linijos, o tai esą įrodo, kad Rusija baiminasi didelio Ukrainos pajėgų proveržio. Apie įtvirtinimus patvirtina ir Kremliaus statytiniai neteisėtai V. Putino aneksuotame Kryme.
„Krymo teritorijoje, kurią kontroliuoju, vykdomi įtvirtinimo darbai, siekiant užtikrinti visų Krymo gyventojų saugumą. Mano nuomone ir šalies vadovų nuomone, pagrindinės Krymo saugumo priemonės turėtų būti įgyvendinamos pirmiausia Chersono regiono teritorijoje“, – sako Kremliaus gubernatorius Kryme Sergej Aksionov.
Savo ruožtu Švedijos pareigūnai šiandien patvirtino, kad rugsėjį abu „Nord Stream“ dujotiekius Baltijos jūroje sudrebinę sprogimai buvo sabotažo aktas. Tyrėjai aptiko sprogmenų pėdsakų ant ten neturėjusių būti pašalinių objektų. Visgi šis tyrimas dar neatskleidžia, kas įvykdė šiuos išpuolius. Dėl to Švedijos generalinė prokuratūra tęsia tyrimą ir aiškinasi, ar bus įmanoma kam nors dėl dujotiekių sprogdinimo pateikti kaltinimus.
Buvusi Rusijos gynybos ministro Sergejaus Šoigu meilužė Jelena Kaminskas ir jos dabartinis vyras Adolfas Kaminskas, kurie šiuo metu gyvena Rusijoje, Lietuvos Žurnalistų etikos inspektoriui apskundė visas Lietuvos žiniasklaidos priemones, kurios narpliojo istoriją apie Lietuvos pilietybę turinčią keturiolikmetę, kuri anot LRT tyrimų skyriaus yra nesantuokinė S. Šoigu dukra. Buvusi S. Šoigu širdies draugė bylinėjasi ir su Lietuva dėl jai vasarą panaikinto leidimo gyventi Lietuvoje po VSD išvados, kad Jelenos Kaminskas buvimas mūsų šalyje gali kelti grėsmę nacionaliniam saugumui.
Vaizdo įraše, kuriuo pasidalijo paslaptingasis britų gatvės menininkas Banksy, jis rodo, ką matė lankydamasis Ukrainoje ir kokius piešinius paliko karo siaubiamoje šalyje. Akies krašteliu galima pamatyti ir jį patį. Banksy vizitas Ukrainoje – solidarumo ženklas ir jį menininkams pademonstravo ne tik papuošdamas pastatus, bet ir bendraudamas su vietos žmonėmis.
Ši moteris tikriausiai nė neįtarė, kad kalbasi su gatvės menininku, kurio brangiausiais kūrinys aukcione parduotas beveik už 30 milijonų eurų: „Čia nukrito bomba ir užmušė daug žmonių. Mano dukra eidavo į šį darželį. Nesigėdink, mieloji. Mes jau tiek ašarų išliejome, kad jų nebeliko. Dukrele, neliesk. Ateik ir leisk dėdei mus nufotografuoti.“
Beje, palaikymą Ukrainai rodo ir Velso princesė Kate, kuri vietos bendruomenės centre bendravo su ukrainiečių vaikais ir jų mamomis. Princesė kartu piešė, domėjosi ar vaikai Jungtinėje Karalystėje jaučiasi saugūs ir ramino tokio dėmesio susijaudintas ukrainietes.