Britų ministras, kuris vėliau šiais metais gali pretenduoti į aukštesnes pareigas, pirmadienį sukritikavo pagrindinius JAV prezidento George'o W.Busho (Džordžo V.Bušo) administracijos politikos elementus ir paragino atsisakyti termino "karas su terorizmu", kuri, pasak jo, veikiausiai tik kursto teroristus.
Kalbėdamas Niujorke, tarptautinės plėtros sekretorius Hilary Bennas (Hilaris Benas) atmetė nuomonę, kad pasaulio problemas gali išspręsti tik karinė ir ekonominė galia, ir dar kartą išreiškė paramą Tarptautiniam baudžiamajam teismui, kurio nepripažįsta Vašingtonas.
Kai per kelis ateinančius mėnesius po dešimties metų valdžioje iš ministro pirmininko posto pasitrauks Tony Blairas (Tonis Bleras), o jį šiame poste, kaip manoma, pakeis dabartinis finansų ministras Gordonas Brownas (Gordonas Braunas), H.Bennas bus laikomas potencialiu kandidatu į premjero pavaduotojo arba užsienio reikalų sekretoriaus postą.
Kalbėdamas Tarptautinio bendradarbiavimo centre Niujorke, kuris buvo vienas iš 2001 metų rugsėjo 11-osios teroristų atakų taikinių, H.Bennas griežtai kritikavo frazę "karas su terorizmu". Ši frazė buvo sugalvota apibūdinti G.W.Busho politiką, kuri buvo pradėta įgyvendinti po šių teroro išpuolių. Tačiau britų ministras konkrečiai neužsiminė apie JAV politiką.
"Jungtinėje Karalystėje mes nevartojame frazės "karas su terorizmu", nes negalime laimėti tik karinėmis priemonėmis, ir šiuo atveju tai nėra kova su vienu organizuotu priešu, kuris turi aiškią tapatybę ir virtinę aiškių tikslų", - sakė jis.
"Šios (teroristų) grupuotės siekia primesti kitiems savo asmenines ribotas vertybes - be dialogo, be debatų, smurtu. Leisdami jiems pasijusti kažko reikšmingo dalimi, tik sustipriname juos", - pabrėžė H.Bennas.
Ši kalba atspindi permainas britų politikoje, kuri pastaruoju metu T.Blairo pastangomis buvo griežtai proamerikietiška ir pakurstė priešpriešą tarp premjero ir kairiojo sparno leiboristų. Jie viliasi, kad jei G.Brownas stos prie vyriausybės vairo, jis nebus toks priklausomas nuo Vašingtono.
Britų ministras netiesiogiai sukritikavo JAV prezidento akcentuojamą karinę jėgą ir sankcijas santykiuose su Vašingtino priešais, pareiškęs, kad "griežta jėga" - karinė ir ekonominė galia - turi būti pasitelkiama kartu su "švelnia jėga" - vertybėmis bei idėjomis.
Siekiant pasaulinės taikos ir gerovės, būtini kompromisai ir dialogas, sakė H.Bennas. "Tik taip mes galime įrodyti tiems, kurie pasirengę veikti vienašališkai, kad yra kitas kelias", - pabrėžė jis.
H.Bennas dar kartą patvirtino savo šalies paramą Tarptautiniam baudžiamajam teismui, kuris nagrinėja genocido ir šiurkščių žmogaus teisių pažeidimų bylas. Vašingtonas atsisakė pripažinti šį teismą, siekdamas apsaugoti JAV piliečius nuo jo persekiojimo.
Ministras taip pat pakartojo Britanijos raginimą uždaryti Gvantanamo įlankoje Kuboje esantį JAV kalėjimą, kuriame laikomi teroristine veikla įtariami asmenys.
H.Bennas dalyvavo savaitgalį Vašingtone vykusiuose Pasaulio banko ir Tarptautinio valiutos fondo susitikimuose, kur jis pabrėžė, kad favoritizmo skandalas, į kurį įsivėlė Pasaulio banko vadovas Paulas Wolfowitzas (Polas Vulfovicas), pakenkė šiai pasaulinei finansų institucijai.
P.Wolfowitzas kaltinamas prisidėjęs prie to, jog banke dirbančiai jo gyvenimo draugei buvo gerokai padidinta alga ir ji buvo paaukštinta tarnyboje.
Pirmadienį H.Bennas dar kartą išsakė šį susirūpinimą. "Būkime atviri - tai, kas įvyko, labai pakenkė bankui... ir tai nebegali tęstis", - sakė jis.