B. Berezovskis šeštadienį rastas negyvas savo namuose netoli Londono. Jo mirties aplinkybės kol kas neaiškios.
B. Berezovskis draugavo su buvusiu rusų šnipu Aleksandru Litvinenka, kuris 2006-aisiais buvo nunuodytas radioaktyviu poloniu 210. Gruodį britų tarnybos pareiškė turinčios pakankamai įrodymų, kad su A. Litvinenkos mirtimi yra susijusi Rusija.
B. Berezovskis iš Rusijos išvyko 2000-aisiais. Po trejų metų Didžioji Britanija suteikė jam politinį prieglobstį.
B. Berezovskio advokatas Aleksandras Dobrovinskis teigia, kad jo klientas galėjo nusižudyti.
Maskva neprieštarautų, jei B. Berezovskis būtų palaidotas Rusijoje
(papildyta 13:30) Maskva pasirengusi svarstyti klausimą dėl valdžios nemalonę užsitraukusio oligarcho Boriso Berezovskio laidojimo Rusijoje, jei būtų gautas atitinkamas prašymas. Tai, remiantis prezidento Vladimiro Putino atstovu Dmitrijumi Peskovu, savo "Twitter" paskyroje skelbia TV stotis "Dožd", praneša agentūra "RIA Novosti".
Pareigūnai ieško smurtinės mirties patvirtinimo pėdsakų
(Papildyta 11:30) Pareigūnai, kurie specializuojasi atominio, biologinio ir cheminio pavojaus srityse, apžiūrėjo jo namą netoli Londono, praneša agentūros AFP, dpa, Reuters.
Netrukus po to, kai buvo paskelbta apie 67 metų B. Berezovskio mirtį, prasidėjo spėlionės, nuo ko jis galėjo mirti.
Tai, kad išpuolio galimybė negali būti atmesta, nėra iš piršto laužta. Jau prieš šešerius metus esą ketinta pasikėsinti į B. Berezovskio gyvybę. Oligarchas turėjo būti nušautas, tada sakė vienas liudytojas. Britų agentai perspėjo B. Berezovskį, kuris tada laikinai paliko šalį.
B. Berezovskis vienu savo patikėtinių laikė buvusį rusų šnipą Aleksandrą Litvinenką, kuris 2006-aisiais Londone buvo nunuodytas radioaktyviu poloniu 210. 2012 metų pabaigoje A. vienas Litvinenkos mirties aplinkybes tiriančios valstybinės komisijos narys pareiškė, kad britų vyriausybė turi įrodymų, jog Rusijai tenka atsakomybė dėl Kremliaus kritiko mirties.
B. Berezovskis ne kartą kaltino Kremlių sąsajomis su mįslinga A. Litvinenkos mirtimi. Maskvą kaltino ir A. Litvinenkos našlė.
B. Berezovskio advokatas Aleksandras Dobrovinskis pareiškė, kad jo ginamasis dėl didelių skolų greičiausiai nusižudė. Kiti jo aplinkos žmonės teigia, kad jis patyrė širdies infarktą.
B. Berezovskis turtus susikrovė per privatizaciją dešimtajame praėjusio amžiaus dešimtmetyje, kai šaliai vadovavo Borisas Jelcinas. Prezidentaujant B. Jelcinui jis buvo laikomas Kremliaus pilkuoju kardinolu, tačiau į Kremlių patekus V. Putinui, užsitraukė jo nemalonę.
2000-aisiais prie Rusijos vairo stojus Vladimirui Putinui, B. Berezovskis persikėlė į Didžiąją Britaniją. Po trejų metų jam buvo suteiktas politinis prieglobstis.
B. Berezovskis iš Londono aktyviai rėmė Rusijos opoziciją, o tai nepatiko rusų žinyboms. Maskva, be kita ko, kaltino jį daugybe ekonominių nusikaltimų ir daug metų reikalavo Londono jį išduoti. Britanija su tuo nesutiko. Dėl B. Berezovskio pašlijo Rusijos ir Didžiosios Britanijos santykiai.
V. Putinas nuolat vadino B. Berezovskį kriminaliniu nusikaltėlių, kuris turi būti teisiamas dėl korupcijos ir mokestinių nusikaltimų.
Po žinios apie B. Berezovskio mirtį Kremliaus atstovas Dmitrijus Peskovas pareiškė, kad B. Berezovskis prieš maždaug dvi savaites ranka rašytame laiške prašė V. Putino „atleidimo už daugybę savo padarytų klaidų“. Jis esą taip pat prašė prezidento pagalbos, kad galėtų grįžti į Rusiją.
Žiniasklaida pastaruoju metu rašė apie dideles B. Berezovskio finansines problemas. Be kita ko, jis esą siūlė pardavimui kai kuriuos kūrinius iš savo didelės meno kolekcijos. Vienas Endžio Varholo (Andy Warhol) darbas praėjusią savaitę „Christie's“ aukcione parduotas už 133 000 svarų.
Pernai B. Berezovskis Londone pralaimėjo teismo procesą prieš savo tautietį oligarchą Romaną Abramovičių. Žurnalo „The Lawyer“ duomenimis, teismo ir advokatams skirtos išlaidos sudarė daugiau kaip 100 mln. svarų.
Aleksejus Venediktovas iš Rusijos stoties „Echo Moskvy“ sakė, kad po proceso B. Berezovskis puolė į gilią depresiją ir todėl buvo gydomas.
Prieš mirtį B. Berezovskis davė interviu
(papildyta 09:40) Rusų kalba leidžiamas žurnalas „Forbes" paskelbė interviu, kurį prieš pat savo mirtį davė rusų oligarchas Borisas Berezovskis. "Mano gyvenimas nebeturi prasmės", - teigia jame Kremliaus kritikas, praneša agentūra AFP.
"Aš nenoriu dalyvauti politikoje. Aš nežinau, ką turiu daryti. Man 67 metai. Ir aš nežinau, ką turėčiau veikti ateityje", - penktadienio vakarą kalbėjo B. Berezovskis.
Šis "Forbes" žurnalisto Iljos Džegulovo interviu greičiau buvo neformalus pokalbis, kuris nebuvo įrašytas ir nebuvo skirtas publikuoti. Tačiau po B. Berezovskio mirties žurnalistas vis dėl to nusprendė jį paviešinti.
"Aš nieko nenoriu labiau, kaip grįžti į Rusiją, - kalbėjo B. Berezovskis. - Aš nepakankamai įvertinau, kaip labai esu prisirišęs prie Rusijos ir kad aš negaliu būti emigrantas".
B. Berezovskis buvo rastas negyvas savo namuose Askote netoli Londono. Britų policija pareiškė pradėjusi mirties aplinkybių tyrimą. B. Berezovskio advokato duomenimis, jis nusižudė.
B. Berezovskis apsigyveno Didžiojoje Britanijoje 2000-aisiais, kai Rusijos prezidentu pirmą kartą buvo išrinktas Vladimiras Putinas. Iš čia jis kritikavo Kremlių ir rėmė opoziciją. Rusijos žinybos pernai apkaltino B. Berezovskį kursčius neramumus, kai jis paragino neleisti V. Putinui grįžti į Kremlių.
Ieškoma žmogžudystės pėdsakų
(papildyta 07:30) Tirdama B. Berezovskio mirties aplinkybes, britų policija nusprendė pasitelkti ekspertų žinias. Buvusio oligarcho gyvenamoje vietoje prasidėjo cheminių, radioaktyvių, biolginių pėdsakų paieškos.
Britų pareigūnų teigimu, aplinkiniams gyventojams pavojaus sveikatai nėra, o pasitelkti specialistai dirba atsargumo dėlei. Kol kas lieka dvi pagrindinės B. Berezovskio mirties priežastys – širdies nepakankamumas ir depresija.
Šias versijas patvirtina gydytojų pranešimai apie oligarcho patirtus širdies priepuolius, o depresiją galėjo paskatinti lėšų pragyvenimui stygius, praneša newsru.com.
(papildyta 21.39) Britų policija B. Berezovskio mirtį vadina nepaaiškinama. Dėl įvykio pradėtas tyrimas. Policijos duomenimis, mirusį verslininką vonioje rado apsaugininka
Būdamas 67-ių mirė žinomas verslininkas Borisas Berezovskis, „Facebook“ paskyroje apie tai parašė žentas Jegoras Šupe, praneša newsru.com.
Newsru.com šaltinių teigimu, vyras buvo rastas negyvas savo apartamentuose Surėjuje 11 valandą vietos laiku.
Advokatas Aleksandras Dobrovinskis „Facebook“ paskyroje rašo, kad B. Berezovskis nusižudė.Pasak teisininko, B. Berezovskis gyvenimo pabaigoje tapo visišku skurdžiumi ir jautėsi tragiškai. "Jo (red. finansinė) būklė buvo tragiškai bloga: vienos skolos, praktiškai jis buvo žlugęs, pardavinėjo paveikslus ir dar kažką," - pasakojo A. Dobrovinskis
„Pirmasis kanalas“ pranešė, kad B. Berezovskis šią savaitę išgyveno kelis širdies smūgius.
B. Berezovskiui teko patirti ir kelis bandymus jį nužudyti. Vieno jų metu nuo bombos sprogimo žuvo verslininko vairuotojas.
B. Jelcino laikais buvęs Kremliaus favoritu, atėjus Vladimiro Putino valdymo erai, turėjo sprukti į Didžiąją Britaniją.
Taip pat skaitykite: