„Žmones supažindiname su jų teisėmis, su organizacijomis, kurios gali pasirūpinti, tačiau jie nesikreipia dėl baimės, nenoro kelti problemų kelti sau ir kitiems. Galiu paminėti žemą žmonių savivertę ir sąmoningumą. Vienas iš prevencijos būdų būtų didinti žmonių sąmoningumą čia, Lietuvoje“, – pirmadienį per konferenciją Seime kalbėjo Jungtinės Karalystės lietuvių bendruomenės pirmininkė Dalia Asanavičiūtė.
Pasak jos, galimybes išaiškinti nusikaltimus apsunkina menkas aukų informuotumas ir baimė, kad pranešę apie išnaudojimą, jie gali būti deportuoti ir sugrąžinti į skurdą, nuo kurio bėgo iš tėvynės.
„Tai žmonės iš regionų, socialiai atskirti, jaučiantys didelį nepriteklių, kuriuos labai lengva užverbuoti, įtikinti, išvežti. Tokie žmonės savęs net neidentifikuoja aukomis, bijo kreiptis, nes nemoka kalbos, bijo, kad policija išveš, deportuos atgal į Lietuvą“, – kalbėjo Britanijos lietuvių atstovė.
Organizacija yra įkūrusi psichologinės pagalbos centrą Jungtinėje Karalystėje nukentėjusiems, apgautiems lietuviams. Pasak D.Asanavičiūtės, lietuviai vergiškomis sąlygomis įdarbinam regionuose, vietos policija identifikuoja apie 10 nusikalstamų lietuvių organizacijų, kurios verčiasi prekyba žmonėmis.
„Mes, gyvenantys Londone, niekada nematėme to apraiškų, tačiau toliau nuo Londono, regionuose, tai problema labai aktuali. (...) Lietuviai dirba vergiškomis sąlygomis nutolusiuose nuo Londono regionuose, lietuviškų parduotuvių savininkai mato, kaip autobusiukais atvežami žmonės, išlaipinami, ir atgal išvežami kažkur“, – kalbėjo lietuvių atstovė.