• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Po įžūlaus buvusio rusų šnipo apnuodijimo Didžiojoje Britanijoje ministrė pirmininkė Theresa May (Tereza Mei) greit apkaltino Rusiją. Tą patį padarė ir JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas (Reksas Tilersonas), pareiškimu, kuris pasirodė esantis vienas paskutinių prieš jo atleidimą.

Po įžūlaus buvusio rusų šnipo apnuodijimo Didžiojoje Britanijoje ministrė pirmininkė Theresa May (Tereza Mei) greit apkaltino Rusiją. Tą patį padarė ir JAV valstybės sekretorius Rexas Tillersonas (Reksas Tilersonas), pareiškimu, kuris pasirodė esantis vienas paskutinių prieš jo atleidimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) pradinis atsakas buvo atsargesnis; JAV prezidento atstovė vengė minėti Rusiją kaip tikėtiną šios atakos kaltininkę.

REKLAMA

JAV sąjungininkams ir kai kuriems Kongreso nariams tai buvo dar vienas pavyzdys, kai prezidentas, regis, švelnina toną susidūręs su Maskvos provokacijomis.

Nors Baltieji rūmai vėliau sugriežtino savo retoriką, kai kuriems Rusijos stebėtojams faktas, kad JAV ne iš karto prisidėjo prie Britanijos, rėžia akį, ypač tokiu metu, kai esama netikrumo dėl Amerikos užsienio politikos trajektorijos.

REKLAMA
REKLAMA

„Akivaizdžiai (matyti) kontrastas tarp to, ką padarė britai, ir to, ko nepadarė JAV“, – sakė Džordžtauno universiteto Eurazijos, Rusijos ir Rytų Europos studijų centro direktorė Angela Stent (Andžela Stent). Pasak jos, nors mažai tikėtina, kad JAV įvestų naujas sankcijas Rusijai dėl buvusio šnipo apnuodijimo Britanijos teritorijoje, „vis tiek galima būtų tikėtis solidarumo“ iš Vašingtono.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Spaudimas D. Trumpui tvirtai atsakyti į Sergejaus Skripalio, kuris buvo nuteistas už šnipinėjimą Didžiajai Britanijai, ir jo dukters Julijos apnuodijimą trečiadienį sustiprėjo britų ministrei pirmininkei paskelbus apie 23 rusų diplomatų išsiuntimą ir nutraukus kontaktus su Maskva aukštu lygiu.

REKLAMA

Th. May taip pat pažadėjo atvirų ir slaptų veiksmų prieš Rusiją, kuri pati neigia, kad yra kaip nors susijusi su minimu apnuodijimu nervus paralyžiuojančia medžiaga.

Baltieji rūmai yra sakę, kad D. Trumpas sutinka su Th. May dėl „pasekmių būtinybės“, bet konkrečiai nenurodė, ar JAV planuoja kokias nors bausmes. JAV ambasadorė Jungtinėse Tautose Nikki Haley (Niki Heili) trečiadienį sakė, kad Rusija privalo bendradarbiauti su britų tyrimu ir „paaiškinti savo veiksmus“.

REKLAMA

Kai kurie JAV Kongreso nariai ragino D. Trumpą pastiprinti JAV atsaką. Nebraskai atstovaujantis respublikonų senatorius Benas Sasse'as (Benas Sasas) sakė: „Amerikiečiai turėtų vadovauti pokalbiui su mūsų NATO sąjungininkėmis dėl kolektyvinio atsako į šį veiksmą ir būsimus agresijos veiksmus.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Greitas Th. May atsakas yra akivaizdus kontrastas D. Trumpo reakcijai dėl Rusijos kišimosi į JAV 2016 metų prezidento rinkimus, kurį dabar tiria specialusis prokuroras Robertas Muelleris (Robertas Miuleris). D. Trumpas dažnai drumsdavo šią JAV žvalgybos agentūrų išvadą, pareikšdamas, kad nors Rusija kišosi, tą patį tikriausiai darė ir kiti.

REKLAMA

Be to, prezidentas supykdė griežtą poziciją dėl Rusijos užėmusius Kongreso narius, įskaitant daug respublikonų, kai atsisakė pasinaudoti nauju įstatymu, leidžiančiu JAV įvesti sankcijas užsienio kompanijoms ir vyriausybėms, turinčioms verslo reikalų su Rusijos gynybos ar žvalgybos sektoriais. Tokios galios buvo suteiktos sausio mėnesį, bet kol kas niekas nebuvo nubaustas.

REKLAMA

Naujausia Rusijos provokacija prieš artimą JAV partnerę buvo įvykdyta ypač opiu D. Trumpo administracijai metu, ir sąjungininkams, ir priešininkams atidžiai stebint JAV užsienio politiką po R. Tillersono nušalinimo. Nors iš pradžių buvo skeptiškų vertinimų dėl R. Tillersono požiūrio į Rusiją, turint omenyje jo verslo santykius su Kremliumi, buvęs naftos bendrovės „ExxonMobil“ vadovas iškilo kaip pagrindinis Rusijos kritikas D. Trumpo administracijoje. Jis ne kartą kritikavo Maskvą dėl jos veiksmų Ukrainoje, Sirijoje ir kitur.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Rexas Tillersonas buvo žmogus, kuriuo Donaldas Trumpas kliovėsi dėl Rusijos politikos“, – sakė Andrew Weissas (Endrius Veisas), kuris dirbo su nacionaliniu saugumu susijusiuose postuose Billo Clintoo (Bilo Klintono) ir George'o H. W. Busho (Džotdžo H. V. Bušo) administracijose, o dabar yra strateginių studijų centro „Carnegie Endowment for International Peace“ viceprezidentas studijoms.

REKLAMA

D. Trumpas nusprendė pakeisti R. Tillersoną CŽV direktoriumi Mike'u Pompeo (Maiku Pompeo). Šis buvęs Atstovų Rūmų narys respublikonas pripažino žvalgybos agentūrų išvadą, kad Rusija kišosi į rinkimus, bet menkino mintį, kad kišimasis buvo pastanga padėti D. Trumpui būti išrinktam.

„Rusai bandė kištis į Jungtinių Valstijų rinkimus 2016 metais. Jie taip pat elgėsi ir anksčiau, – sekmadienį televizijai „Fox News“ sakė M. Pompeo. – Rusijos pastangų paveikti Jungtines Valstijas ir vykdyti įtakos operacijas prieš JAV istorija ilga.“

REKLAMA

M. Pompeo anksčiau šiais metais nustebino Vašingtone susitikdamas su Rusijos aukšto rango saugumo pareigūnais. Po kelių dienų D. Trumpo administracija atsisakė įvesti naujas sankcijas Maskvai dėl kišimosi į rinkimus. M. Pompeo tuos susitikimus vadino normaliais žvalgybos tarnybų vadovų kontaktais.

REKLAMA
REKLAMA

Jei M. Pompeo paskyrimą patvirtins Senatas, JAV santykiai su Rusija bus tarp labiausiai erzinančių klausimų, kuriuos jam teks spręsti. R. Tillersonas prieš pat jo nušalinimą, dar nežinodamas, kad perduos šią problemą naujam valstybės sekretoriui, skundėsi dėl padėties su Maskva.

„Itin susirūpinau dėl Rusijos, – sakė jis. – Daugumą laiko praėjusiais metais daug investavome į bandymus dirbti drauge, spręsti problemas, spręsti nuomonių skirtumus. Ir, atvirai sakant, po vienų metų nesame labai toli pažengę. Vietoje to matome jų posūkį būti dar agresyvesniems.“

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų