Organizuotos nusikaltėlių grupės veikia ne tik didesniuose miestuose, kaip labiau įprasta, bet ir provincijoje. Tai dar 2011 metais paskelbė Kalvarijos policijos pareigūnai, pasidžiaugdami, kad jiems pavyko pergudrauti „Brigada“ pasivadinusią grupuotę, ir daugelį nustebindami, jog ją organizavo už grotų gyvenantis kalinys. Dabar bendrininkų grupės nariai išgirdo teismo nuosprendį.
Lobo kalėdamas
2009 metais Kalvarijoje pradėta rinkti nusikaltėlių grupė, kaip vėliau nustatė pareigūnai, veikė nepilnus metus. Ją užklupę ir pradėję ardyti Kalvarijos policininkai apie metus rinko įkalčius ir rengė medžiagą teismui. O Kauno apygardos teisme ši didžiulės apimties byla su pertraukomis buvo nagrinėjama bemaž 3 metus. Tiek laiko prireikė, kad teismas įrodytų, jog pasakiškai uždirbti tikrai galima ir kalint už grotų. Taip sugebėjo jaunas Kalvarijos gyventojas Rimvydas Dovidavičius (dabar 31 m.), pravarde Koka, už grotų atsidūręs 2007-ųjų vasarą. Iki šiol jis teistas 7 kartus, nusikaltėlio „karjerą“ pradėjęs nuo 15 metų – nuo vagysčių. Kai 2009-aisiais, būdamas už grotų, organizavo bendrininkus nusikalstamoms veikoms, R. Dovidavičius buvo teistas jau ir už plėšimą, ir už disponavimą narkotikais.
Tiesa, pats R. Dovidavičius jokios savo kaltės nepripažįsta ir tikina kažkodėl buvęs apkalbėtas kai kurių su policininkais pradėjusių bendradarbiauti asmenų. Netgi užfiksuotus jo pokalbius telefonu, kurių išklotinės yra byloje, R. Dovidavičius teisme neigė – tvirtino, kad tai ne jo balsas. Bet liudytojai teigė ir teismas nusprendė atvirkščiai – R. Dovidavičiaus nenaudai. Galiausiai paskelbė, kad šis kalinys, gyvendamas „zonoje“, išties lobo organizuodamas narkotikų platinimą laisvėje ir vildamasis savo klientais ilgam padaryti pasiturinčiai gyvenančių šeimų atžalas.
Kaltinimų puokštė
Nusikaltėlių grupė buvo kaltinama įvairia nusikalstama veikla: organizuotu plėšimu, reketu, sukčiavimu, neteisėtu elektroninės mokėjimo priemonės ar jos duomenų panaudojimu, neteisėtu disponavimu narkotikais turint tikslą juos platinti, taip pat kvaišalų vagyste ir savavaldžiavimu.
Tiesa, kai kuriems kaltinimams pagrįsti teisme pritrūko įrodymų, tad nuosprendyje užfiksuoti ir keli momentai, dėl kurių kaltintieji buvo išteisinti. Bet vis tiek policininkų darbas nenuėjo veltui – „brigada“ išardyta.
Kaip teigė Kalvarijos kriminalinės policijos viršininkas Gintaras Čekanavičius, šioje byloje tyrėjams teko apklausti net apie 70 liudytojų. Gerai, kad buvo žmonių, nepabūgusių liudyti prieš grupuotės narius. Antraip sėkmė pareigūnų nebūtų lydėjusi, nes iš įtariamųjų tik keli pripažino savo kaltę ir papasakojo, kieno nurodymus ir kada bei kaip vykdė. O dauguma įtariamųjų iki teismo parodymų išvis nedavė – sakė kalbėsią tik teisme. Teisme kai kurie kaltinamieji jau kaitaliojo anksčiau duotus savo parodymus, o kiti kaltę pripažino tik iš dalies arba išvis ją neigė.
Marga kompanija
O viskas prasidėjo nuo vieno Kalvarijos policijos pareigūnų reido į žinomų liaudies muzikos atlikėjų daina „Vėl gegužio žiedai“ išgarsintą Jungėnų kaimą 2010-ųjų vasarą. Policininkai, kurį laiką rinkę operatyvinę informaciją, rugpjūčio 29-osios naktį Jungėnuose, kur tuo metu vyko jaunimo šokiai, sulaikė automobiliu atvykusius 5 jaunuolius. Mašinoje buvo rastas į tualetinį popierių įvyniotas maždaug 40 gramų svorio paketėlis su šviesiais milteliais. Vėliau specialistai patvirtino, kad tai heroinas.
Taip pat mašinoje buvo rasti keli mobilieji telefonai. Juose likusios neištrintos SMS žinutės išdavė neseniai įvykus nusikalstamą sandėrį.
Tuokart už grotų iškart atsidūrė Kalvarijos policininkams pažįstami šio miesto gyventojai O. J. (tuomet 20 m.) ir Giedrius Sangavičius (tuomet 19 m.). Nuo jų lyg siūlų kamuolys pradėjo vyniotis vaikinų ryšiai, ryškėjo bendrininkų ratas, kol galiausiai tapo aišku, kad tą naktį pareigūnams pavyko sudraskyti nemenką organizuotą narkotikų platintojų, žiaurių chuliganų, klastingų sukčių grupę.
Pareigūnams tuokart pavyko nustatyti 14 įtariamųjų – Kalvarijos, Marijampolės, Kazlų Rūdos, Kauno, Vilniaus gyventojų. Jiems tuomet buvo nuo 19 iki 48 metų. Dvi iš įtariamųjų – moterys. Tik trys iš visų kaltinamųjų buvo anksčiau neteisti. Kiti teisti po kartą ar net šešis, septynis, daugiausia – už vagystes, plėšimus, chuliganizmą. Grupuotėje daugiausia mokslų ragavę yra keli vidurinę mokyklą baigę asmenys, o kiti tebaigę vos septynias ar aštuonias klases. Visus vienijo bendras faktas – visi buvo bedarbiai.
Teismo kaltinamųjų suole sėdėjo jau tik 10 kaltinamųjų, nes vienas aktyviai bendradarbiavo su tyrėjais ir dėl to buvo atleistas nuo baudžiamosios atsakomybės, kitas pasislėpė nuo teisėsaugos, o dar kelių bylos išskirtos į atskiras.
Koka – „darbdavys“
Kaip paaiškėjo iš kai kurių kaltinamųjų ir liudytojų, Kalvarijos „Brigada“ pradėjo burtis 2009-ųjų pabaigoje. Tuo metu R. Dovidavičius-Koka jau trečius metus gyveno už grotų, suimtas dėl kitų įtartų nusikaltimų, ir iš „zonos“ vis paskambindavo vienam Kalvarijos jaunuoliui, su kuriuo anksčiau buvo kartu sportavęs, bei teiraudavosi, kas naujo miestelyje. Netrukus jaunuolis buvo sugundytas Kokos „greitai ir gerai užsidirbti“. Koka, savo parodytu pasitikėjimu pakutendamas jaunuolio savimeilę, paragino jį rasti keletą itin patikimų vaikinų bendriems reikalams. „Būsite kieta brigada, aš duosiu jums darbo“, – gundė suimtasis.
Tas jaunuolis, surinkęs kelis bičiulius į treniruoklių salę, jiems išdėstė Kokos planus. Visi buvo girdėję apie Koką ir jo nusikaltimus, laikė jį autoritetu, todėl nedvejodami sutiko būti „itin patikimi“. Vaikinai garbino 2002 metais Rusijoje pastatytą ir po to keletą metų per televiziją vis demonstruotą kriminalinį serialą „Brigada“, todėl ir patys vadino save „Brigada“, žinodami, kad jos darbą organizuoja Koka.
Kokos dėka su „Brigados“ nariais telefonu pradėjo bendrauti ir kitas tuo metu už grotų gyvenęs (tebegyvena iki šiol) kalvarijietis – 5 kartus teistas Žilvinas Dubickas (dabar 27 m.), pravarde Dubė, 2009-ųjų vasarą nuteistas kalėti 10 metų už narkotikų platinimą.
Tuomet kalinių pažintys į „Brigadą“ atvedė dar kelis teistus asmenis, kuriuos organizatorius laikė labai patikimais. Kartą du iš tokių „itin patikimųjų“ parsivežė į Kalvariją 200 litų ir bičiuliams pasakė, kad juos gavo už vieną darbelį – esą paprašyti sumušė vyrą Kazlų Rūdoje. Tai buvo paskata ir kitiems „brigadininkams“ leistis į aktyvius „žygius“.
Gąsdino ir sukčiavo
Iš pradžių „Brigados“ veikla narkotikais nedvelkė. Štai viena iš „Brigados“ užduočių buvo „pamokyti“ Kalvarijos gyventoją Vytautą Z., kurį kalvarijietis Algirdas V. (20 m.) apkaltino kontrabandinių cigarečių iš jo namų vagyste. Taigi reikėjo prigąsdinti Vytautą Z. ir „išmušti skolą“. Šis vaikinas buvo užpultas Kalvarijoje, kai sėdėjo automobilyje, apdaužytas ir, užmovus jam ant galvos maišą, kitu automobiliu nuvežtas į mišką. Čia smogikai Vytautą toliau daužė kumščiais ir lazdomis, spardė ir vis reikalavo pinigų. Pabūgęs dėl savo gyvybės užpultasis prižadėjo sumokėti 14 000 litų (4055 eurų).
Po egzekucijos miške Vytautas buvo prigrasintas niekam nesiskųsti. „Jeigu skųsiesi, tai suvažiuos pusė Kauno, nes policija visų nesusodins, ir tada mama tave tik pavasarį ras Nemune paskandintą“, – grasino savo teismą darę chuliganai. Vėliau keli iš jų liudijo, kad dėl pasigestų cigarečių „chebrą pasamdęs“ Algirdas V. padavė egzekucijos organizatoriui pluoštą banknotų po 100 litų (apie 30 eurų) – kaip atlygį visiems skolos ieškotojams.
Dar vienas „Brigados“ uždavinys buvo paimti 1200 litų (348 eurų) iš Kalvarijoje gyvenančios pensininkų poros. Šie buvo apgauti iš už grotų paskambinusio Kokos, prisistačiusio Europos Sąjungos (ES) fondų darbuotoju ir pranešusio, neva pensininkams paskirta didžiulė ES parama, tik reikia sumokėti PVM mokestį. Patiklūs žmonės būtų ir mokėję tą PVM, bet atėjusius pinigų paimti sukčius pergudravo pas tėvus tuo metu atvykęs sūnus. Sukčiams teko sprukti.
Platino narkotikus
Aktyviausia „Brigados“ narių veikla vyko 2010-ųjų kovą-rugpjūtį. Už grotų sėdintiems Kokai ir Dubei susitarus, laisvėje esantys „brigadininkai“ vos spėjo vykdyti savo bosų užduotis – važinėti nurodytais adresais, kad įgytų ar jau parduotų užsakytus narkotikus. Jie buvo pamokyti kuo dažniau keisti telefono korteles, kad nesusektų policija. Bet bedarbiai, iš neturtingų šeimų kilę jaunuoliai greitai atkreipė policininkų dėmesį, nes važinėjo prabangiais automobiliais, pradėjo rengtis brangiais drabužiais, turėdavo pluoštus pinigų. Kai kurių jų tėvai vėliau liudijo jokios prabangos nepastebėję – žinoję, kad tie turtai – draugų.
Nustatyta, kad Koka „brigadininkams“ nurodydavo, kur gauti narkotikų (Vilniuje, Kaune, Kazlų Rūdoje), o Dubė dažniau pranešdavo, kur yra konkrečių kvaišalų pirkėjų – Kalvarijoje, Kaune, Marijampolėje, Vilkaviškyje, Varėnoje. Keista, kad abu už grotų gyvenantys vyrai turėjo galimybę taip dažnai naudotis telefonais, kurie „zonoje“ yra draudžiami.
„Brigadininkai“ patys namuose sverdavo įgytus kvaišaus ir dalindavo dozėmis, nes mažus kiekius dažnai pirkdavo patyrę narkomanai. Dozė heroino (0,25 gramo) kainuodavo 50 litų (14 eurų), o jeigu pirkėjas norėdavo vieno gramo – mokėdavo 100 litų (apie 30 eurų). Jeigu nuolatiniai pirkėjai neturėdavo pinigų, „brigadininkai“ iš jų mielai paimdavo parduotuvėse pavogtus daiktus.
„Brigadai“ buvo nurodyta ieškoti kuo daugiau naujų heroino pirkėjų – jaunimo iš pasiturinčių šeimų, kad vėliau būtų garantuotas kvaišalų pirkėjų ratas, tapus priklausomiems nuo narkotikų.
Pinigus, gautus už parduotą heroiną, „brigadininkai“ nuveždavo Kokos merginai Gintarei, vėliau tapusiai jo žmona. Didesnes pinigų sumas parankiniai pervesdavo į Gintarės sąskaitą banke. Kad būtų saugiau, tokias sąskaitas užvedė ir keli kiti „Brigados“ nariai. Pinigai pasiekdavo ir Kokos bei Dubės sąskaitas.
Tokiu būdu per pusmetį narkotikų platinimo organizatoriaus Kokos ir jo žmonos turtai buvo verti kone šimto tūkstančių litų. Gintarė įsigijo 2 butus, prisipirko brangių buities daiktų. Dėl to ji kartu su sutuoktiniu sėdo į kaltinamųjų suolą – dėl nusikalstamu būdu įgyto turto.
Šiurpino žiaurumu
„Brigados“ nariai buvo neprognozuojamo elgesio ir labai žiaurūs. Jie įžūliai persekiodavo asmenis, kurie nors kiek delsdavo atsiskaityti už iš jų įsigytus narkotikus. „Brigadininkai“ ieškodavo tokių skolininkų net ir pas jų giminaičius, kur galėdavo namus apversti aukštyn kojomis.
Viena liudininkė pasakojo, kad pribauginti jos anūkai – du broliai, seniai narkotikų vergai – net turėjo išvykti į užsienį, kad „Brigados“ smogikai jų nebepersekiotų.
O 2010-ųjų vasario 7-ąją „brigadininkų“ žiauraus smurto auka tapo Kazlų Rūdos gyventojas Vytis G. (37 m.), anksčiau kelis kartus pardavęs „Brigadai“ heroino. Šį vyrą buvo suradęs taip pat Kazlų Rūdoje gyvenantis Linas Armonas (dabar 36 m.), pravarde Japonas. Iš pradžių Vytis G. pardavė „Brigadai“ 3 kilogramus heroino už 18 000 litų (5213 eurų). Vėliau jis jau norėjo nebebendrauti su „brigadininkais“, tačiau buvo jų spaudžiamas – esą kentėsią jo vaikai.
Pabūgęs Vytis G. buvo įviliotas į L. Armono butą neva dėl naujo sandėrio ir iškart iš pasalų užpultas dar kelių „brigadininkų“. Vyras buvo paguldytas ant grindų, surištas, kankinamas, daužomas – iš jo reikalauta heroino ir pinigų. Taip Vytis G. kentėjo apie 5 valandas. Tuo metu keli smogikai, pagrobę aukos banko korteles ir išreikalavę pasakyti slaptuosius kodus, švarino jo sąskaitą banke, iš jo namų išnešė keliolikos tūkstančių vertės jo daiktų, brangenybių, išgąsdino belaisvio vaikus, pasisavino automobilį.
Sumuštas, iškankintas, prigrasintas Vytis G. buvo priverstas toliau vykdyti Japono užsakymus – „Brigada“ iš Vyčio G. įgijo iš viso apie 6 kilogramus heroino. Vieno kilogramo kaina buvo 6000 litų (1738 eurų).
Priverstas prekiauti heroinu Vytis G. šioje byloje buvo tik liudytojas.
Griežtos bausmės
Anot patyrusio Kalvarijos policijos kriminalistų vadovo G. Čekanavičiaus, „Brigada“ savo nusikaltimais kėlė grėsmę žmonėms ne tik Kalvarijoje ar arti esančioje Marijampolėje, bet ir kitose vietovėse, nes savo veiklą plėtė. Baisiausia, kad prie narkotikų klasta buvo pratinami patys niekada jų neieškoję jauni žmonės. Ypač – pasiturinčiai gyvenančių tėvų vaikai. Kai kurių tėvai net nežinojo, į kokį pavojų buvo patekusios jų atžalos. „Brigados“ pardavinėjamas dozes pirkėjai neretai suvartodavo čia pat, kur jas įsigydavo – name, parke, paupyje. Nemaža dalis kvaišalų pirkėjų buvo jaunos merginos, panorusios pabandyti, kaip „veža“ narkotikai.
Būtent narkotikai ir lėmė griežčiausias bausmes kai kuriems grupės nariams.
Nusikaltimų organizatoriui R. Dovidavičiui-Kokai teismas skyrė subendrintą 14 metų laisvės atėmimo bausmę. Kalvarijiečiai Giedrius Sangavičius (22 m.) turėtų kalėti 13 metų, o Edgaras Mickevičius (23 m.) – 9 metus. Kalinys Ž. Dubickas gyvenimą „zonoje“ prasitęsė 7 metais, o anksčiau neteistas Marijampolės kolegijos studentas Mindaugas Kančauskas (23 m.) ir jau minėtas Linas Armonas siunčiami už grotų 5 metams. Realios bausmės – kalėti 3,5 metų – neišvengė ir moteris – 5 kartus teista kaunietė Aurika Prialgauskienė (52 m.). O kita grupės moteris – manikiūrininke dirbusi marijampolietė Giedrė Dovidavičienė (28 m.) – nuteista 25 parų areštu, tačiau jau iki teismo ji kurį laiką buvo suimta, tad teismas paskelbė, jog laikoma, kad skirtą bausmę ji jau atliko. Bet dar nutarta konfiskuoti Giedrės vardu registruotą butą ir išieškoti iš jos 39 534 litus (11 449 eurus).
Du kaltintus vyrus – anksčiau 2 kartus teistą Kazlų Rūdos gyventoją Ričardą Daugėlą (41 m.) ir 4 kartus teistą kalvarijietį Arūną Bagdanavičių (23 m.) – teismas šioje byloje išteisino kaip nepadariusius nusikalstamos veikos, kuria buvo kaltinami.
Tiesa, minėtas nuosprendis dar gali būti skundžiamas apeliacine tvarka.
Irena ZUBRICKIENĖ