Tokią išvadą padarė Londono, Sasekso ir Kardifo universitetų mokslininkai, paskelbę savo tyrimo ataskaitą tuo metu, kai Briuselyje prasidėjo eilinis „Brexit“ derybų ratas.
„Derybos dėl „Brexit“ turi baigtis po 20 mėnesių ir tokios problemos yra precedento neturintis politinis krachas“, – mano vienas iš tyrimo autorių, Londono Sičio universiteto profesorius Timas Langas, besispecializuojantis maisto politikos srityje.
Ekspertai pažymi, kad galiojančius ES žemės ūkio ir žuvininkystės įstatymus būtų reikėję gerokai pakeisti net ir tuo atveju, jeigu Didžioji Britanija nuspręstų likti bloke. Tačiau „Brexit“ reiškia, kad daugelį taisyklių Didžiajai Britanijai reikia sukurti praktiškai iš naujo. Dėl to gali kilti nemažai problemų.
„Taip pat yra didelė rizika, kad suprastės produktų kokybės standartai, jeigu Didžioji Britanija atsisakys ES taisyklų ir sudarys laisvosios prekybos sutartis su šalimis, kuriose šie standartai yra kur kas švelnesni“, – nurodoma tyrimo ataskaitoje.
Mokslininkai teigia, kad per paskutinius 50 metų Didžiosios Britanijos aprūpinimo maistu saugumas dėl tiekimo ir kainų stabilumo nekėlė problemų. Tačiau šaliai pasitraukus iš ES, kainų kintamumas gali sugrįžti į aukščiausius lygius, kurie buvo stebėti XX a. 4-ąjį dešimtmetį ir kurie, „vertinant taikos laikotarpius, neturėtų precedento išsivysčiusiose šalyse“.
Tyrimo ataskaitoje pažymima, kad Didžioji Britanija importuoja 80 proc. šviežių daržovių ir 40 proc. šviežių vaisių, taigi, silpstant svarui, šių prekių kainos gali padidėti. Kainų pakilimas bus dar reikšmingesnis, jeigu bus nustatyti importo muitai ir bus patiriama papildomų išlaidų dėl krovinių užlaikymo muitinėje.