Filmas, paremtas lietuvių išeivio Antano Šileikos bestselerio ekranizacija, nukels į dramatišką tarpukario laikotarpį. O šį šeštadienį pamačius jį ekrane, klausimų, kodėl jis vadinamas pačiu brangiausiu praėjusių metų filmu, išties nebekils…
Lietuvai paskelbus nepriklausomybę, buvęs caro armijos kontržvalgybos agentas Justas Adamonis sugrįžta į laikinąją sostinę. Kaune jis tikisi ramiai įsikurti ir imtis verslo, bet netrukus šį norą nugali kovinga jo dvasia ir noras padėti sustiprėti nedidukei, jaunai savo šaliai.
J. Adamonis tampa Lietuvos karo kontržvalgybos viršininku ir atsiduria pačiame negailestingų politinių audrų verpete.
Kaunas knibždėte knibžda nuo užsienio šnipų, korupcijos, pavojingų operacijų, žmogiškųjų dramų, išdavysčių ir paslapčių, kurias slaptasis agentas gliaudytų lyg riešutus, jei ne viena silpnybė – enigmatiškoji antros eilės pusseserė Lilė. Moteris kartu su savo vyru, buvusiu JAV diplomatu, netikėtai grįžta iš Amerikos ir sumaišo visas kortas.
„Tai – tikrais faktais paremta istorija, virtusi tarpukario Kauno detektyvu. Jį narpliodamas turi žinoti, kad bet kada gali išgirsti už nugaros užtaisomą ginklą.
Taip pat tikėtina, kad teks patirti skaudžią išdavystę, o gal net politinį perversmą“, – pasakoja filmo kūrėjai. Įspūdingos dekoracijos, kompiuterine grafika atkurtos istorinės vietos ir pagaulus detektyvinis pasakojimas, gausus jausminių elementų – toks yra brangiausias praėjusių metų lietuvių gamybos filmas.
„Kur tas rašytojas, kuris nenorėtų, kad jo romanas būtų ekranizuotas?“ – dar anksčiau retoriškai klausė romaną, pagal kurį Ramūnas Rudokas sukūrė filmą, parašęs A. Šileika.
Anot jo, įspūdis, kurį jam sukūrė filmas, pastatytas pagal jo knygą, buvo fantastiškas.
„Žmonės manęs klausia – ar tau nebuvo neramu atiduoti savo viziją? Ar ne tas pats, kaip atiduoti savo vaiką? Taip. Atidaviau savo vaiką, bet į geras rankas. Žinojau, kad baigsis gerai.“
Beje, statant vaidybinį filmą „Laikinai jūsų“, dailės departamentui taip pat teko rimtas iššūkis – leisti žiūrovui atsidurti 1920-ųjų Kaune.
„Beveik nieko panašaus į tą laikmetį negali rasti – kone viską reikėjo padaryti. Šaligatvius, kad nebūtų plytelių ir trinkelių, dengėme žvyru, klojome medines lentas. Reikėjo vežimų, arklių. Gaminomės namų langines. Žinių daugiausiai sėmėmės iš knygų, ieškojome tarpukario interjerų medžiagos.
Filmo baldai atkeliavo iš antikvarinių salonų ir specifinio kino rekvizito sandėlių. Reikėjo pasiūti užuolaidas, perdažyti kambarius, keisti sietynus ir begalę kitų dalykų“, – prisimena kino dailininkė Neringa Baciuškaitė.
Į tarpukario laikus sugrąžinantis filmas reikalavo ir vintažinių automobilių, kurie eksponuojami muziejuose ar saugomi privačiose kolekcijose. Visa tai filmavimo aikštelę pavertė tarsi į sapną – tą pripažįsta ir aktorė Justina Nemanytė.
„Tie kostiumai, interjerai... Tai buvo fantastiška! 1920-ieji yra visiškai mano laikas, jis tinka ir mano išvaizdai. Kai aprengta ir nugrimuota žvelgiau į veidrodį – net nemačiau savęs, man atrodė, kad tai – paveikslai.
O kai po filmavimo pamainos persirengdavau džinsais, vėlgi reikėdavo šiek tiek susivokti, kokiame laike aš esu. Visus savo veikėjos drabužius norėjau pasiimti ir dėvėti toliau, nes jie buvo nepaprastai gražūs.
Batai buvo nuostabūs, autentiški, specialiai man pasiūti. Su grimo, šukuosenų, kostiumų dailininkėmis kaskart užtrukdavome apie 2,5 valandos pasiruošimui: sruogomis sulipdyti plaukai, makiažas, apatinukai, pėdkelnės, prisegtukai, segtukai, papuošalai... Dievinu tarpukario stilių. Ir esu užtikrinta, kad filmas yra fantastiškai gražus“, – sakė ji.
Dramatiškame detektyve vaidina Simonas Storpirštis, Justina Nemanytė, Ramūnas Rudokas, Nerijus Gadliauskas, Agnė Šataitė, Šarūnas Datenis, Ainis Storpirštis, Jonas Gricius, Karolis Kasperavičius, Akvilė Žirgulytė, Evaldas Jaras ir kiti.
„Laikinai jūsų“ – jau šį šeštadienį, 22 val. per TV3!
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!