Grūdinių kultūrų kainos pasaulio biržose, kurios svarbios ir Lietuvos augintojams, priešingai – žemumose. Orai, priešingai nei kavai, šiemet grūdinėms kultūroms buvo palankūs ir manoma, prisidės prie infliacijos spaudimo žemyn.
Vartojimas stovi vietoje
Iš pagrindinių maistinių žaliavų tik kava šiemet demonstruoja tokį kainų šuolį. Baiminamasi, kad sausringi metai Brazilijoje stipriai pažeis kavos medžius ir, tikėtina, turės įtakos net ir 2015-2016 metų kavos derliui. Tik rugsėjo pradžioje, kai kavos pupelės pabrango iki 210 JAV dolerių už svarą, augintojai padidino pardavimų apimtis. Tai kiek nuramino rinkas, tačiau trumpam. Šiuo metu kaina siekia 220 JAV dolerių. Nors kavos pupelių kaina auga, netrukus jau turėtų būti prieita kainos augimo riba. Dėl vangiai atsigaunančios Europos ekonomikos bei sulėtėjusių ekonomikų augimo Brazilijoje bei kitose BRIC šalyse „Danske Bank“ prognozuoja, kad kavos vartojimo augimas neviršys 1 procento, kas ir turėtų stabdyti nevaldomą kavos kainų augimą.
Grūdinių kultūrų kainos – žemumose
Ne mažiau įdomi yra grūdinių kultūrų kainų dinamika šiemet. Orai šiai rinkai buvo palankūs, ir priklausomai nuo rūšies grūdai pigo 25-35 proc. Kviečių, kukurūzų, sojų pupelių derlius šiemet buvo geriausias per daugiau nei dešimtmetį.
Kitas svarbus veiksnys – šių metų pasaulinis balansas – iš užaugintų grūdų apimties atėmus suvartojimą – yra antras didžiausias per paskutinius 15 metų (didžiausias jis buvo pernai). Dveji aukštos produkcijos metai lems tai, kad pasaulinės grūdų atsargos didės ir bus kaupiamos potencialiam trūkumui kompensuoti vėlesniais metais.
Spaus žemyn infliaciją
Dabartinės produkcijos tendencijos apramino nuogąstavimus, jog žymiai auganti biokuro gamyba gali kelti grėsmę pasaulinėms grūdų atsargoms ar net potencialiai sukelti maisto trūkumo problemą. Šiame kontekste verta prisiminti, kad biokuro gamybai sunaudojama palyginti nedidelė pasaulinės grūdų produkcijos dalis, nors ji ir didėja – prieš 10 metų ši dalis siekė 2 proc., šiemet – 7 procentus.
„Danske Bank“ analitikai prognozuoja, kad dėl gero derliaus šiemet stebėsime tolesnį grūdinių kultūrų kainų kritimą. Tai, kartu su atpigusia nafta, prisidės prie ir taip žemos infliacijos tolesnio mažėjimo svarbiausiose pasaulio ekonomikose.
Informaciją parengė Giedrė Gečiauskienė, „Danske Bank“ Finansų rinkų departamento direktorė