Indijos verslininkai „paėmė“ „Landroverį“ ir „Jaguarą“, didelį gabalą pasaulio plieno pramonės, trečdalį pasaulio arbatos rinkos, dabar ima pasaulinę kino pramonę.
Plieno magnatas indas Lakshmi Mittalas yra turtingiausias D. Britanijos žmogus, vertas 27,7 mlrd. svarų. Kitas indas Ratanas Tata vadovauja 35 mlrd. svarų per metus apyvartą vykdančiam koncernui, neseniai nupirkusiam anglų automobilizmo pasididžiavimą. Indijos kino industrija produkcijos kiekiais ir auditorijos skaičiais seniai pralenkė Holivudą.
Per metus Indijos kino teatrai parduoda 4 milijardus bilietų. „PriceWaterhouseCoopers“ mano, kad metinės pajamos iš indų filmų nuo dabartinių 96 mlrd. rupijų (apie 5 mlrd. litų) per ketverius metus padidės dvigubai. Beje, kino bilietas Indijoje kainuoja apie pusantro lito. Ši kaina artimiausiu metu išaugs iki 4 litų. Iš milijardo Indijos gyventojų į kiną einančiai vidutinei klasei priskiriami apie 40 milijonų. Ši grupė didėja per metus apie 10 proc. Didėjančiai kino paklausai tenkinti per trejetą metų numatyta pastatyti 5000 multipleksų – daugiaekranių kino centrų.
1,5 milijardo rinkos vertės kino kompanijos „Eros International“ savininkas Kishore Lulla taiko tuos pačius verslo modelius, kaip ir Holivudas. Jis sako, kad, vykstant kino pramonės konsolidacijai, per artimiausius penkerius metus kino industrijos žemėlapis kardinaliai pasikeis.
Pirmiausia 25 Indijos prodiuserių kompanijos susilies į 5 stiprias Bolivudo milžines. Tap jų bus ir „Eros International“. Užsienio kompanijoms draudžiama turėti Indijos kino studijų nuosavybę, o Indijos kompanijoms – nedraudžiama eiti į užsienį. D. Britanijoje Indijos filmai kol kas užėmė tik du procentus rinkos.
„Iki šiol Bolivudas kūrė gryno šokio ir muzikos filmus, papildytus šeimos vertybėmis. Dabar čia kuriama daugiau meno, statomi trileriai, veiksmo filmai. Žinoma, bus ir sekso. Žmonėms visuomet reikia naujovių. Kanų filmų festivalis (kino verslininkai) šiemet nepakankamai įvertino Bolivudo ketinimus“ – sako Kishora Lulla.
Kol JAV kino studijos panikuoja dėl tolimesnių investicijų trūkumo, indo Ambani šeimos kontroliuojamas konglomeratas „Reliance Big Entertainment“ pranešė apie 1 milijardo JAV dolerių investicijas į aštuonias Holivudo kompanijas, tarp kurių yra ir priklausančios A lygio žvaigždėms: Nicolasui Cage, Georgui Clooney, Tomui Hanksui ir Bradui Pittui.
„Eros International“ sukūrė bendrą įmonę su nepriklausoma JAV kino studija „Lionsgate“ ir plėtos tarpkontinentinį filmų platinimą. Taip pat pradėta dirbti su trijų filmų scenarijais kartu su „Sony pictures Entertainment“. „Sony“ praeitais metais jau pradėjo vystyti indišką temą – išleido filmą „Saawariya“. Ir „Warner Brothers“ gamina savo pirmąją „indišką“ produkciją.
Lula mano, kad Bolivudo ambicijos neapsiribos vakarietiškų filmų kūrimu vakarietiškai rinkai. „Holivudo vadovai supranta, kad turinio gelmės jau išsemtos. Jie nori eiti į besivystančias rinkas. Kodėl turėčiau pūsti prieš vėją?“ sako indų kino magnatas.
Prieš dvejus metus „Prime Focus“, kontroliuojama Malhotra šeimos Mumbajuje, nupirko 55 proc. specialiųjų efektų kompanijos „VTR“ akcijų. Per tą laiką ji nupirko analogiškų įmonių Los Angele, Kanadoje ir Niujorke. Indijos „Century Comiunications“ nupirko Soho specialiųjų efektų kompaniją „Molinare“.
„Eros“ D. Britanijos rinkai šiemet pateiks veiksmo filmą „Superherojus Tounpur Ka“ ir „Indijos Aladiną“ su gausiais specialiaisiais efektais bei kompiuteriu generuota grafika.
Indai pavydžiai siekia pasivyti kaimyninės Kinijos sėkmę. Filmas „Sėlinantis tigras, tūnantis drakonas“ kinams atnešė 1 milijardą JAV dolerių pajamų.