Rusija reikalauja, kad vienas didžiausių jos valstybinių bankų vėl prisijungtų prie tarptautinės sistemos SWIFT, o tai yra Kremliaus keliama sąlyga, kad būtų pritarta JAV tarpininkaujamoms paliauboms Juodojoje jūroje.
Pasirenkant Rusijos žemės ūkio banką siekta išsiaiškinti, ar D. Trumpas pirmiausia įsitrauks į šią idėją, o paskui, ar jis galėtų įkalbėti Europos Sąjungą, sakė du Kremliui artimi asmenys, rašo „Bloomberg“. SWIFT yra ES jurisdikcijoj, SWIFT būstinė yra Belgijoje.
Rusijos prezidentas Vladimiras Putinas tikrina, ką įmanoma pasiekti su D. Trumpu, o sėkmė su SWIFT gali lemti laipsnišką viso sankcijų režimo susilpnėjimą, „Bloomberg“ sakė šaltiniai, prašydami neviešinti jų pavardžių, aptariant jautrius klausimus.
ES nurodė RSHB (taip vadinamas Rusijos žemės ūkio bankas) ir kitiems didiesiems Rusijos skolintojams 2022 m. atsijungti nuo SWIFT sistemos, kaip dalį plataus masto ekonominių sankcijų, kuriomis reaguojama į V. Putino invaziją į Ukrainą. Ketvirtadienį Paryžiuje vykusiame aukščiausiojo lygio susitikime Europos vadovų koalicija atmetė galimybę sušvelninti apribojimus Rusijai.
Jungtinės Karalystės Ministras Pirmininkas Keiras Starmeris sakė, kad vietoj to jie aptarė būdus, kaip sugriežtinti sankcijas, kad būtų daromas „dar didesnis spaudimas“ Rusijai sėsti prie derybų stalo. Suomijos Prezidentas Alexanderis Stubbas sakė, kad vadovai jau rengia naują sankcijų paketą.
Kremliaus propaganda
„Putinas sutiko su prezidento D. Trumpo pasiūlymu atgaivinti Juodosios jūros iniciatyvą“, – penktadienį sakė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas, turėdamas omenyje Jungtinių Tautų ir Turkijos tarpininkaujamą 2022-2023 m. grūdų eksporto susitarimą, kuris žlugo, kai Rusija iš jo pasitraukė.
„Kalbant apie SWIFT, ji yra neatsiejama Juodosios jūros iniciatyvos, kuriai tuo metu pritarė ir europiečiai, ir amerikiečiai, dalis“, – sakė D. Peskovas.
„Dabar atrodo, kad visi apsikeitė vaidmenimis ir europiečiai nebesutinka su ja. Tačiau tai ne Rusijos reikalas“, – pridėjo propagandistas.
Po tris dienas trukusių derybų Saudo Arabijoje šią savaitę JAV antradienį paskelbė, kad Ukraina ir Rusija susitarė dėl paliaubų Juodojoje jūroje, kurios yra kitas D. Trumpo pastangų užbaigti karą etapas po to, kai šalys sutiko 30 dienų sustabdyti smūgius energetikos infrastruktūrai.
Nors Ukraina pareiškė, kad nedelsdama laikysis paliaubų, Kremlius, regis, pribloškė Baltuosius rūmus pareiškęs, kad jo dalyvavimas priklauso nuo sankcijų RSHB ir kitoms finansų įstaigoms, dalyvaujančioms užsienio prekyboje maisto produktais ir trąšomis, panaikinimo. Tai apėmė ir galimybę vėl prisijungti prie SWIFT sistemos, teigė Kremlius.
JAV valstybės sekretorius Marco Rubio trečiadienį žurnalistams sakė, kad kai kurios Rusijos sąlygos „apima sankcijas, kurios nėra mūsų. Jos priklauso Europos Sąjungai“. Pareigūnai apsvarstys, „kokia yra Rusijos pozicija arba ko jie prašo mainais“, ir tada D. Trumpas nuspręs dėl kito žingsnio, sakė jis.
„Tai yra išbandymas D. Trumpui“
„Tai yra išbandymas D. Trumpui“, – sakė su Kremliaus pareigūnais dirbantis politikos analitikas Pavelas Danilinas. „Kremlius nori pamatyti, kaip D. Trumpas susidoros su savo pažadais“.
Per derybas su JAV pareigūnais Saudo Arabijos sostinėje Rijade Rusija iškėlė klausimą dėl savo bankų pakartotinio prisijungimo prie SWIFT ir „amerikiečiai į tai pažiūrėjo ramiai“, penktadienį valstybinei televizijai sakė vienas iš Rusijos delegacijos derybose vadovų Grigorijus Karasinas.
Dabartinė JAV administracija „suinteresuota dialogu su mumis, bendrų požiūrių ir sprendimų ieškojimu“, sakė G. Karasinas, buvęs Rusijos užsienio reikalų ministro pavaduotojas.
„Tada, pamatysite, Europa pamažu pradės grįžti prie sveiko proto, prie tam tikro realizmo“, – pridėjo propagandistas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!