„Vyriausybė nesugebėjo užtikrinti, kad elektros tiekėjo pasirinkimas bei kainodara būtų skaidri ir aiški žmonėms. Nepriklausomų elektros tiekėjų kontrolės ir priežiūros taip pat nėra: įstatymuose – daug landų, paliekančių jiems galimybių piktnaudžiauti. Toks yra ir Seimo teisininkų vertinimas. Tuo pat metu vartotojai skubinami kuo greičiau rinktis tiekėją.
Kol elektros kainos muša rekordus ir energetikos krizė tęsiasi, o Vyriausybė nėra padariusi namų darbų, elektros tiekėjo pasirinkimą gyventojams būtina atidėti. Ir nieko blogo čia nenutiks. Nereikia energetikos ministrui visų gąsdinti, kad sprendimas dėl atidėjimo dar labiau viską sujauks“, – pranešime teigia V. Blinkevičiūtė.
Politikė pastebi, kad dauguma energetikos ekspertų atidėjimo klausimu yra vieningi: rinkose yra sumaištis, taigi laikas versti žmonės rinktis elektros tiekėjus ir sudarinėti sutartis – pats netinkamiausias.
„Šimtai tūkstančių žmonių yra pagrįstai pasimetę ir suirzę. Juk mato, kad sudarę naujas sutartis už elektrą jie mokės dvigubai ar dar daugiau. Čia pat seka ir agresyvi komunikacija žmonėms, nepasirinkusiems tiekėjo: grasinama baudomis, dar aukštesnėmis kainomis. O Vyriausybės pasiūlyta kompensacijų tvarka – su daugybe skylių.
Negalima skubėti – juk bus daug apgautų ir nukentėjusių žmonių. Kol tvyro toks chaosas, kitokio sprendimo nei elektros liberalizacijos etapą nukelti bent pusmečiui – nematau. Ir raginu visą Seimą dėl to apsispręsti“, – priduria V. Blinkevičiūtė.
Rekordinės gyventojų skolos – rimtas įspėjimas
Europarlamentarė atkreipia dėmesį į valstybinės bendrovės „Ignitis“ praėjusią savaitę paskelbtus skaičius apie gyventojų įsiskolinimus.
„Paaiškėjo, kad žmonių įsiskolinimai už elektrą ir dujas liepos 1 dieną gali siekti 365 mln. Ką tai reiškia? Žmonėms, gyvenantiems nuo algos iki algos, trūksta pinigų – mokėjimus už paslaugas jie atideda. Juk būsto išlaikymas dėl padidėjusių dujų, elektros ir vandens kainų pabrango apie 40 proc.
Tuo metu Vyriausybė džiaugiasi, kad kompensacijomis pasinaudojo rekordinis kiekis žmonių. Primenu, kad jas gauna mažiausiai uždirbantieji. O kaip kiti? Akivaizdu, kad kainos kandžioja visus žmones. Vyriausybė turėtų svarstyti ne vien elektros liberalizacijos atidėjimą, bet jau dabar turėtų ruoštis ir kitų metų šildymo sezonui. Pagal prognozes, kainos kils iki 40 proc., tačiau apie tai – kol kas tyla“, – vertina V. Blinkevičiūtė.
Pagal galiojančius įstatymus, gyventojai, suvartojantys 1000–5000 kWh per metus (kurie moka vidutiniškai 10-60 Eur/mėn.), nepriklausomą tiekėją pasirinkti ir su juo sutartį sudaryti turi iki 2022 m. birželio 18 d.
Primename, kad socialdemokratai Seime yra įregistravę įstatymo projektą, kuriuo siūlo elektros tiekėjo pasirinkimą nukelti vėlesniam laikui. Projekte siūloma visiems buitiniams vartotojams, kurių faktinis elektros energijos suvartojimas objekte laikotarpiu nuo 2020 m. birželio 1 d. iki 2021 m. gegužės 31 d. yra ne mažesnis kaip 1000 kWh nepriklausomo elektros tiekėjo pasirinkimą atidėti iki 2023 m. sausio 1 d. (dabar numatytas terminas iki 2022 m. liepos 1 d.)