Saudo Arabija buvo naujausia diplomato kelionės, kuria siekiama nuraminti regioną, įkaitintą Izraelio ir islamistų grupuotės „Hamas“ karo, stotelė.
A. Blinkenas taip pat sakė, kad visi lyderiai jo kelionėje, kurios metu jis aplankė šešias šalis prieš išvykdamas į Izraelį, sutikti lyderiai sutiko bendradarbiauti su JAV, kad padėtų Gazos Ruožui atsigauti ir užtikrinti ilgalaikį stabilumą.
Jis kalbėjo po susitikimo su sosto įpėdiniu princu Mohammedu bin Salmanu (Mohamedu bin Salmanu), faktiniu Saudo Arabijos valdovu, prabangioje palapinėje prie istorinio oazės miesto Ulos.
„Iš tikrųjų apie [santykių su Izraeliu normalizavimą] kalbėjome kiekviename sustojime, įskaitant, žinoma, čia, Saudo Arabijoje, – teigė jis žurnalistams prieš išskrisdamas į Tel Avivą. – Ir galiu jums pasakyti, kad čia yra aiškus interesas to siekti.“
Nedrąsios pastangos užmegzti galimus Saudo Arabijos, kurioje yra dvi švenčiausios islamo vietos, ir Izraelio ryšius buvo sustabdytos po to, kai prieš kiek daugiau nei tris mėnesius įsiplieskė Izraelio ir „Hamas“ karas.
Karas prasidėjo precedento neturinčiu „Hamas“ išpuoliu prieš Izraelį spalio 7 dieną, per kurį žuvo apie 1 140 žmonių, dauguma jų – civiliai gyventojai, praneša naujienų agentūra AFP, remdamasi oficialiais Izraelio duomenimis.
„Hamas“ valdomos Gazos Ruožo sveikatos apsaugos ministerijos duomenimis, Izraelis į tai atsakė nesiliaujančiu bombardavimu ir antžemine invazija, per kurią žuvo mažiausiai 22 835 žmonės, daugiausia moterys ir vaikai.
Saudo Arabija, kurioje yra švenčiausios islamo vietos, nėra pripažinusi Izraelio ir neprisidėjo prie 2020 metų vadinamųjų Abraomo susitarimų, kuriems tarpininkavo JAV ir pagal kuriuos oficialius santykius su Izraeliu užmezgė Bahreinas, Jungtiniai Arabų Emyratai ir Marokas.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!