„Seime yra inicijuota pensijų reformos darbo grupė, kur frakcijos, koalicijos partneriai kartu su Vyriausybės atstovais ir ekspertais diskutuoja apie alternatyvas. Ten yra anuitetų išmokų sistema, automatinis įtraukimas į sistemą, alternatyvos pasirinkimo – grįžimas į „Sodrą“, palikimas pinigų pensijų fonde arba kaupimas pagal naują formulę. Tuos dalykus dar norisi aptarti“, – portalo 15min.lt studijoje vykusioje diskusijoje pirmadienį sakė S. Jakeliūnas.
Pasak jo, sutariama dėl kai kurių pensijų kaupimo pertvarkos pasiūlymų, pavyzdžiui, bazinės pensijos perkėlimo į biudžetą, tačiau nemažai klausimų dar išlieka.
„Manau, kad reikėtų pertraukos iki rudens. Per vasarą išdiskutuoti tam tikras alternatyvas, yra ir naujų siūlymų dėl inovatyvių produktų, kai galima galbūt integruoti vienoje sistemoje, kad būtų ir įmokos, ir išmokos (...) Paprasčiausiai reikia laiko, kad turėtume sprendimą, kuris būtų labiau išdiskutuotas ir labiau ilgalaikis“, – aiškino S. Jakeliūnas.
„Nesinori vėlgi kažkokių kompromisinių sprendimų, kurie reikėtų peržiūrėti po trejų ar ketverių metų“, – pridūrė jis.
Jo teigimu, tiek rinkos dalyviams, tiek pensijas kaupiantiems gyventojams būtų geriau, jei sprendimai dėl reformos būtų priimami tik suderinus Seimo ir Vyriausybės pozicijas, nes kol kas nėra „pakankamo politinio konsensuso“.
„Aš manau, kad tikrai pakitimai įvyks, jie yra būtini yra (...), o kada jie bus įgyvendinti, tai ne tiek svarbu. Gali būti ir 2019 metai, gali būti ir 2020 metai. Svarbu, kad sprendimai būtų optimalūs ir tvarūs“, – tvirtino S. Jakeliūnas.
Jis sakė asmeniškai pritariantis, kad reformavus pensijų sistemą, privačiai gyventojai kauptų pagal formulę 4+2 (4 proc. gyventojo įmoka ir 2 proc. valstybės skatinamoji įmoka), taip pat palaikantis automatinį, bet ne privalomą įtraukimą į privatų pensijų kaupimą bei vieno pensijų anuiteto platintojo pasiūlymus.
Vyriausybė tikisi, kad siūlomi pensijų pakeitimai įsigalios nuo kitų metų pradžios.