Įvesti elektrą dažniausiai trukdo nesutvarkyti nuosavybės dokumentai arba ... jos baimė.
Pastarosiomis dienomis šalies žiniasklaidoje pasirodė pranešimai, kad akcinės bendrovės „Lesto“ darbuotojai atokiose sodybose gyvenantiems ir iki šiol niekada elektros neturėjusiems žmonėms ją įvedė.
Artimiausia elektrifikuota sodyba yra Pasvalio rajone.
Darbai vykdomi pagal prieš dvejus metus surinktą informaciją, dalį projekto lėšų teikia Europos Sąjungos struktūriniai fondai.
Kad būtų įvesta elektra, sodyboje niekada jos neturėjo būti, būtina sutvarkyta sodybos teisinė registracija bei joje turi nuolat gyventi žmonės.
Ar Biržų rajone dar yra sodybų, kurių gyventojai laukia elektros?
AB „Lesto“ atstovė ryšiams su visuomene Edita Sirutienė informavo, kad šiuo metu nėra planuojama nemokamai elektrifikuoti Biržų rajone esančių nutolusių nuo skirstomųjų tinklų, sodybų.
„2009 metais Vyriausybei paskelbus nutolusių sodybų atranką, tuo metu veiklą vykdžiusiems Rytų skirstomiesiems tinklams Biržų rajono savivaldybė nepateikė nė vienos tokios sodybos“, – teigė E. Sirutienė.
Ar iš tikro mūsų rajone nebėra sodybų, kurių gyventojai laukia nesulaukia praėjusio amžiaus stebuklo – elektros? Apie tai teiravomės seniūnijose.
Nesutvarkyti dokumentai
Parovėjos seniūnijoje yra dvi žinomos sodybos, kuriose žmonės gyvena be elektros.
Pasak seniūnijos seniūnės Gailutės Tamulėnienės, atokiame namelyje Laužadiškio kaime gyvena du senyvo amžiaus broliai. Vienas jų – neįgalus.
„Prieš dvejus metus, kai energetikai rinko duomenis, su broliais kalbėjausi dėl elektros įvedimo. Bet jie neturi jokių namo nuosavybės dokumentų, gyvena tetai priklausiusioje klėtelėje. Dokumentų jie ir nesirengė tvarkyti“, – sakė G. Tamulėnienė.
Kita sodyba be elektros yra Žirgeliškių kaime. Joje prieš keletą metų palaidojęs savo motiną, kuriai priklausė sodyba, kartais gyvena Arvydas K.
Pasak seniūnės, mamai mirus atsitiktiniais darbais besiverčiantis jos pusamžis sūnus nesurado kelių šimtų litų, kad susitvarkytų namo paveldėjimo dokumentus.
„Tiek pinigų rasti jam buvo pernelyg didelis iššūkis, nors elektrą būtų įvedę už dyka“, – stebėjosi seniūnė.
Elektros bijo ir nenori
Pačeriaukštės seniūnijos Pauperių kaimo vienkiemyje griūvančiame namelyje gyvena garbaus amžiaus brolis ir sesuo Jonas ir Antanina S. Pasak seniūnijos darbuotojų, į jų namelį vesti elektrą būtų netikslinga, nes jis jau griūva.
Pasak negalią turintį Joną lankančios socialinės darbuotojos Angelės Čepokienės, šie žmonės nuo seno gyvena savo susikurtame pasaulėlyje ir nenori nieko keisti.
Prieš keletą metų seniūnijos darbuotojai žiemai senolius apgyvendino sutvarkytame name Legailių kaime. Čia buvo ir elektra, ir pro langus nešvilpė vėjai.
Tačiau net ir tokiame name gyvendami brolis ir sesuo dažniausiai tūnodavo pasišviesdami žvakėmis. Sakė, elektra naudotis bijantys.
Pavasarį, vos atšilus, jie su savo katinais persikraustė atgal į savo neelektrifikuotą vienkiemį. Sakė, čia jiems geriausia. Taip gyvena ir toliau.
Įsivesti elektrą atsisakė ir Papilio seniūnijos Žalgirio vienkiemyje gyvenantis garbaus amžiaus vienišius, keistuolis Petras K. Nors jo sodyba būtų atitikusi visus kriterijus elektrai įvesti, tačiau, pasak seniūno Reno Čygo, Petreliu vadinamas vyras pareiškė įpratęs gyventi be elektros ir jos atsisakė.
Gyventojai išsikėlė arba mirė
Nemunėlio Radviliškio seniūnijos Slimaniškių kaime ant Nemunėlio upės kranto yra namelis. Jį iš senos moteriškės paveldėjo vietos gyventojas Rolandas J.
Pasak seniūnijos seniūno Giedriaus Kubiliaus, ankstesnė sodybos gyventoja tikino elektros vesti nenorinti. Šiuo metu čia niekas negyvena. Ar iš tikrųjų nenorėjo, nežinia. „Šiaurės rytai“ rašė apie to namelio gyventoją, kurią labai keistomis aplinkybėmis globojo netoliese gyvenantis asmuo. Tąsyk buvo apnuogintas seniūnijos socialinių darbuotojų abejingumas skriaudžiamam žmogui.
Pabiržės seniūnijoje vienoje sodyboje nėra elektros, bet iš jos gyventojas išsikraustė jau prieš trejus metus.
Širvėnos seniūnijos seniūnė Gražina Samulionienė tikino, kad tokių sodybų, kuriose gyventų ir jose nebūtų elektros, seniūnijos teritorijoje nebėra.
„Nebent jie išsikraustė arba už skolas buvo išjungta elektra“, – sakė seniūnė.
Vabalninko seniūnijoje, pasak seniūnės L. Vaitiekūnienės, paskutinė sodyba buvo elektrifikuota prieš dešimtį metų.
Jurgita VITKAUSKIENĖ