Pasak JAV lyderio, kovo 8-ąją minima Tarptautine moters diena „pagerbiama tiesa... kad moterys ir mergaitės yra būtinos sėkmei ir pažangai kiekvienu mūsų visuomenės aspektu“.
Tačiau „nepaisant pažangos dešimtmečių, pernelyg daug kur pasaulyje moterų ir mergaičių teisės vis dar puolamos“, įspėjo prezidentas.
Jis paminėjo sąlygas Afganistane, kur 2021-aisiais į valdžią sugrįžęs Talibanas uždraudė „moterims ir mergaitėms lankyti mokyklas ir siekti užimtumo“.
Tuo metu Rusija naudoja „žaginimą kaip karo ginklą“ Ukrainoje, kur iškilo „nesuskaičiuojamai daug istorijų, kai moterys drąsiai kovojo už žmogaus teises ir pagrindines visų ukrainiečių laisves“, sakė J. Bidenas.
Jis taip pat apkaltino Irano vadovybę „brutaliai tildant moterų, drąsiai stojančių už savo laisvę, balsus“.
Valstybės sekretorius Antony Blinkenas (Entonis Blinkenas) vėliau paskelbė, kad JAV įves sankcijas keliems Irano saugumo pareigūnams ir kelioms kompanijoms dėl „brutalaus susidorojimo su protestais, kilusiais po Mahsos Amini mirties“.
Kalbėdamas apie moterų padėtį Jungtinėse Valstijose, J. Bidenas nepaminėjo pernai priimto Aukščiausiojo Teismo sprendimo panaikinti federaliniu lygiu garantuotą teisę į abortą ar respublikonų vadovaujamų valstijų, smarkiai apribojusių galimybes atlikti tokią procedūrą.
Vietoje to trečiadienio kalboje J. Bidenas gyrė savo administracijos „istorines investicijas“, naudingas šeimoms ir dirbančioms moterims, taip pat kovos su smurtu artimoje aplinkoje įstatymą.
Moterys padavė Teksaso valstiją į teismą dėl abortų draudimo
Penkios moterys, teigiančios, kad joms buvo atsisakyta nutraukti nėštumą net tada, kai buvo iškilęs pavojus jų gyvybei, padavė Teksasą į teismą dėl abortų draudimo.
Tai naujausia teisinė kova su valstijos apribojimais po to, kai JAV Aukščiausiasis Teismas panaikino sprendimą byloje „Roe prieš Wade'ą“ („Rou prieš Veidą“), kuriuo buvo nustatyta federalinė šios procedūros apsauga.
Amandai Zurawski 17 nėštumo savaitę nubėgo vandenys – per anksti, kad vaisius išgyventų, tačiau Teksaso gydytojai iš pradžių atsisakė nutraukti nėštumą, todėl moteris atsidūrė intensyviosios terapijos skyriuje dėl infekcijos ir neteko kiaušintakio.
„Negaliu tinkamai išreikšti žodžiais, kokią traumą ir neviltį sukelia laukimas, kai gali prarasti savo, savo vaiko ar abiejų gyvybę“, – sakė 35 metų moteris.
A. Zurawski ir keturios kitos moterys, padavusios į teismą konservatyvią JAV valstiją, kadangi, nepaisant rimtų sveikatos komplikacijų, joms buvo atsisakyta atlikti abortą, antradienį reiškė sielvartą, siekdamos aiškumo dėl naujų teisės aktų.
Pasak joms atstovaujančio Reprodukcinių teisių centro, pirmadienį vėlai vakare pateiktas ieškinys yra pirmas toks skundas, pateiktas moterų, kurioms buvo atsisakyta nutraukti nėštumą po to, kai JAV Aukščiausiasis Teismas birželio mėnesį priėmė sprendimą panaikinti nutartį byloje „Roe prieš Wade'ą“.
Atšaukus tą sprendimą, valstijose pasipylė daugybė teisės aktų, kurie suskirstė jas į apribojusias ar uždraudusias abortus ir tas, kurie siekė apsaugoti prieinamumą prie procedūros.