• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Beveik kas antras vaikas Lietuvoje auklėjamas fizinėmis bausmėmis, rodo tyrimas

Beveik pusė (48 proc.) Lietuvos vaikų auklėjami naudojant fizines bausmes.

Tai rodo organizacijos „Gelbėkit vaikus“ ir bendrovės „Omnitel“ užsakymu tyrimų bendrovės „TNS Gallup“ atlikta apklausa, kurioje dalyvavo 1143 vaikai iš 21 Lietuvos mokyklos.

REKLAMA
REKLAMA

Dauguma (85 proc.) apklaustųjų mano, kad vaikus reikia bausti tik kartais, tačiau jie yra baudžiami dažniau. 60 proc. respondentų teigimu, tėvai turėtų bausti vaikus fizinėmis bausmėmis, jei šie rūko, vartoja alkoholį arba narkotines medžiagas. Ketvirtadalis (25 proc.) vaikų mano, kad fiziškai bausti reikia meluojančius vaikus. 24 proc. teigia, kad taip reikėtų auklėti atsikalbinėjančius ir prieštaraujančius.

REKLAMA

Beveik trečdalis (29 proc.) apklaustųjų mano, kad vaikų iš viso negalima bausti fizinėmis bausmėmis.

„Ši vaikų dalis nenori, kad juos muštų. O likusieji 70 proc.? Ar jiems tai priimtina, ar jie su tuo susitaiko?“, - spaudos konferencijoje trečiadienį komentuodama tyrimo rezultatus klausė organizacijos „Gelbėkit vaikus“ vykdančioji direktorė Rasa Dičpetrienė.

REKLAMA
REKLAMA

Apklausti vaikai teigia matę įvairių fizinio smurto apraiškų. Daugiausiai (80 proc.) apklaustiesiems tekę matyti berniukų tarpusavio muštynes, mažiausiai (23 proc.) - mokytojo išpuolį prieš mokinį (23 proc.). Du penktadaliai (41 proc.) vaikų matė mergaičių tarpusavio peštynes, 38 proc. matė kaip vaiką muša tėvai.

Beveik ketvirtadalis (22 proc.) apklaustų teigia, kad jų kaimynystėje yra šeimų, kuriose mušami vaikai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

28 proc. vaikų teigia, jog fizinėmis bausmėmis jie būna auklėjami kai atsikalbinėja arba prieštarauja, 24 proc. - kai meluoja, 20 proc. - kai rūko ar vartoja alkoholį, 16 proc. - kai neklauso ar nevykdo užduočių. 45 proc. vaikų teigia, kad jie nėra patyrę fizinės bausmės ir apskritai jokių fizinių bausmių patys nesusilaukia, 48 proc. teigia tokias bausmes patiriantys kartais, o 5 proc. - nuolat.

REKLAMA

Anot R.Dičpetrienės, tokia informacija yra subjektyvi, nes daugelis vaikų gina savo tėvus. Be to, jos teigmu, ne visi vaikai supranta, kas yra fizinė bausmė. Klausiant apie konkrečias, 31 proc. apklaustųjų teigė buvo sugriebti ir purtomi, 20 proc. apklaustųjų mušė kokiu nors daiktu, 16 proc. stumdė, 14 proc. buvo mušami per veidą. Tad jokių fizinių bausmių nepatyrę teigė tik 18 proc. apklaustųjų.

REKLAMA

Tarp dažniausiai patiriamų bausmių yra ir psichologinių: rėkimas, „namų arešto“ paskyrimas, kitos moralinės bausmės.

33 proc. vaikų fizinėmis bausmėmis auklėja tėtis, 30 proc. - mama, 21 proc. - brolis ar sesuo.

Kovodamos su fizinių bausmių taikymu ir norėdamos atkreipti dėmesį į kitus vaikų auklėjimo metodus, visuomeninė organizacija „Gelbėkit vaikus“ ir bendrovė „Omnitel“ Lietuvoje inicijuoja akciją „Augink atsakingai“, kuria sieks iki 2010-ųjų perpus sumažinti smurto prieš vaikus toleravimą ir naudojimą šeimose.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Mūsų tikslas yra parodyti, kad yra kitų būdų, kad reikia pasistengti. Nenorime kaltinti tėvų. Norime pradėti nuo mažų žingsnelių, nuo mažų problemų sprendimo“, - teigė R.Dičpetrienė.

„Šia akcija siekiame parodyti, kad fizinės bausmės labiau žaloja, o ne auklėja. Toks elgesys formuoja prisitaikėlišką asmenybę, o mes norim auginti kūrėją, o ne prisitaikėlį“, - spaudos konferencijoje trečiadienį kalbėjo „Omnitel“ prezidentas Antanas Zabulis.

Akcija „Augink atsakingai“ visuomenės dėmesį į smurto prieš vaikus problemas sieks atkreipti įvairiomis priemonėmis ir būdais. Netrukus šalies televizijų eteriuose bei reklaminiuose stenduose pasirodys socialinė reklama, tėvams bus teikiama informacija apie bendravimą su vaikais ir pozityvų auklėjimą. Taip pat bus siekiama suburti bendruomenės tinklą internetinėje erdvėje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų