Per šimtą Tilžės g. 44 bendrabučio gyventojų valdininkams grasina teismais. Jie raštu kreipėsi į savaitraštį „Šiauliai plius“ ir miesto merą Genadijų Mikšį dėl, jų teigimu, patiriamos neteisybės ir prašo padėti. Problema ta, kad gyventojai turi mokėti vadinamąjį „gyvatuko“ mokestį, mokesčius už šalto vandens skaitiklių priežiūrą, nors „gyvatukų“ bendrabučiuose nėra, o vandens skaitiklių - kambariuose.
Mokesčiai nežinia už ką - antrus metus
„Kreipiamės viso bendrabučio gyventojų vardu. Norime, kad padėtumėte išaiškinti, kodėl bendrabučio gyventojams įvestas 3,41 lito dydžio šalto vandens skaitiklio abonentinis mokestis. Šis mokestis, kad geriau apmulkintų žmones, pavadintas „pardavimo kaina“, įvestas nuo šių metų sausio.
Kita problema - „gyvatuko“ mokestis. Šis mokestis, pavadintas „karšto vandentiekio šiluma“, - 1,50-2 litai kiekvienam butui. „Gyvatukų“ bendrabutyje nėra. Už ką mes mokame, už orą? Per mėnesį „Šiaulių energija“ iš mūsų gauna apie 300 litų šio mokesčio. Koks neblogas pelnas už dyką!“
Tokį laišką surašė bendrabučio gyventojai. Per šimtą žmonių teigia, kad jei neteisėti mokesčiai nebus panaikinti, jie bus priversti kreiptis į teismą.
Skaičiavimo metodika - šventa karvė?
Kolektyvinį prašymą miesto merui G. Mikšiui gyventojai įteikė kovo pabaigoje, tačiau atsakymo negavo. Bendrabučio gyventojų interesus aktyviai ginanti gyventoja trečiadienį pati nuėjo pas merą. Jos teigimu, meras patarė kreiptis į Aplinkos ministeriją, nes taip pat mano, kad bendrabučio gyventojams mokesčiai skaičiuojami keistai. „Gal ir kiti miesto bendrabučių gyventojai sumoka vadinamąją „pardavimo kainą“? Norime, kad visi apie tai sužinotų“, - teigė Tilžės g. 44 bendrabučio aktyvistė pridurdama, kad jei atsakymas gyventojų neapgins, jie kreipsis į teismą.
Atsakymą į gyventojų prašymą valdininkai gali rengti mėnesį, tad iš ministerijos atsakymas turi ateiti kitą mėnesį. O kol atsakymų ieškoma, „Šiauliai plius“ teiraujasi atsakingų valdininkų, kaip spręsti bendrabučio gyventojų problemą.
Įmonės „Šiaulių vandenys“ atstovė spaudai Džiuljeta Šimaitytė nustebo, kodėl bendrabučio gyventojai, užuot teiravęsi įmonės „Šiaulių vandenys“, ar neįvyko klaida, iškart kreipėsi į miesto merą ir žurnalistus. Abonentinio mokesčio nereikia mokėti tiem butam, kurie neturi šalto vandens skaitiklių, todėl, jei įvyko klaida, mokestis bus perskaičiuotas.
D. Šimaitytė pažadėjo kreiptis į „Šiaulių vandenų“ abonentinį skyrių, kurio darbuotojai susisieks su bendrabučio gyventojais, išsiaiškins nesusipratimus ir peržiūrės sąskaitas.
Gyventojams buvo išsiųstas atsakymas, o Abonentinio skyriaus vadovė Silva Karpenkienė paaiškino, jog ta pinigų suma - 3,41 lito - jokiu būdu nėra mokestis už skaitiklį. Į šią sumą įskaičiuota ir skaitiklio priežiūra, ir jo kontrolė, ir kiti mokesčiai. Yra butų, kuriuose yra po keturis skaitiklius, bet tai nereškia, kad butų savininkai už kiekvieną jų moka po 3,41 lito. Tai yra bendras mokestis už kelias paslaugas, padalytas savininkams, tai tikrai ne apskaitos prietaiso mokestis.
„Tokia yra skaičiavimo metodika, tačiau bendrabučio gyventojai už sunaudotą vandenį gali pasirinkti ir kitą būdą - mokesčius mokėti pagal rūsyje esančio įvadinio skaitiklio rodmenis. Tačiau tada labai svarbi gyventojų kontrolė, sudėtinga suskaičiuoti, kas kuriuo metu daugiausia vandens naudojo“, - sakė S. Karpenkienė.
Įmonės „Šiaulių energija“ atstovas spaudai Rimantas Lazdynas teigė, jog pavadinimas „karšto vandentiekio šiluma“, arba liaudiškai - „gyvatuko“ mokestis, gali suklaidinti žmones. „Jei „gyvatuko“ nemato, negali pačiupinėti, tai mano, kad ir mokėti nėra už ką. Į bendrabutį patenkanti šiluma skaidoma į tris dalis - už karštą vandenį, už šilumą tam vandeniui ruošti ir už šilumą. Mokestis, kuriuo nepatenkinti gyventojai, yra mokamas už cirkuliacinio vamzdyno sunaudotą šilumą. Jei šios šilumos nebūtų sunaudojama, gyventojai turėtų nuleisti labai daug vandens, kol juos pasiektų karštas vanduo. Mokėtų už vėsų vandenį kaip už karštą, o dabar turi mokėti už cirkuliacinio vamzdyno sunaudotą šilumą ir turi karštą vandenį“, - paaiškino R. Lazdynas.
Oksana LAURUTYTĖ