„Mama, koks gražus kačiukas!“ - sušunka pyplys, besikapstantis smėlio dėžėje, ir ištiesęs rankas bėga paglostyti katino. "Vaje, tikrai koks gražus...", - suskysta mamytė. Iš tiesų jie ne tik gražūs, bet ir pavojingi. Kartą paglosčius atklydusį gyvūną galima ilgam atsisveikinti su gera sveikata.
Daugiabučių namų kiemuose pilna benamių kačių. Jos veisiasi rūsiuose ir puikiai laikosi maitinamos geraširdžių, dažniausiai pagyvenusių žmonių. Vaikai kapstosi smėlio dėžėse, kurias katės naudoja savo reikmėms, taip pat mielai su jomis žaidžia, ypač pavasarį, kai iš rūsių išlenda maži, pūkuoti kačiukai.
Visgi katės, ypač benamės, nėra tokie nepavojingi gyvūnėliai, kaip atrodo. Jos gali apdraskyti ar apkandžioti kieme žaidžianti vaiką ir taip užkrėsti jį pasiutlige. Užkrečiamųjų ligų profilaktikos ir kontrolės centro gydytoja epidemiologė Daiva Razmuvienė teigia, kad pasiutligės virusas Lietuvoje yra plačiai išplitęs ir kasmet registruojamas nemažas skaičius žmonių, sužalotų įvairių laukinių ir naminių gyvųnų, tarp jų ir kačių. Per pirmąjį 2006 m. pusmetį Lietuvoje užregistruota 1480 pasiutligės atvejų. Tai 870 atvejais daugiau nei per tą patį laikotarpį 2005 m.
Kitos kačių platinamos ligos ne ką nepavojingesnės. Tai toksokarozė ir toksoplazmozė. Pastarąją ligą platina tik katės. Jų organizme vyksta toksoplazmų lytinis dauginimasis, formuojasi oocistos, kurios su išmatomis patenka į aplinką. Oocistos per 1 - 5 paras dirvožemyje subręsta ir išlieka gyvybingos iki 18 mėnesių. Subrendusias cistas nuo dirvožemio, žolės prariję užsikrečia naminiai, laukiniai gyvuliai ir paukščiai, taip pat ir žmonės. Katės užsikrečia suėsdamos užsikrėtusias peles, paukščius, žalią užsikrėtusių gyvulių mėsą ar oocistas, esančias aplinkoje. Tik pirmą kartą užsikrėtusi katė 1 - 3 savaites išskiria toksoplazmų cistas į aplinką. Pakartotinai užsikrėtusi katė cistų neišskiria. Šios ligos požymiai - smarkus galvos skausmas, padidėjusi temperatūra, dvejinimasis akyse, vėmimas, atsiradę meningito požymiai.
Žmogus toksoplazmoze užsikrečia valgydamas žalią ar nepakankamai šiluminiai apdorotą užsikrėtusių gyvūnų mėsą, gerdamas atvirų telkinių vandenį, nuo nešvarių rankų, užterštų vaisių ir uogų. Todėl nereiktų valgyti neplautų vaisių, uogų, daržovių, mūvėti pirštines dirbant darže ir sode, kruopščiai plauti rankas. Reikia saugoti vaikų žaidimo vietas nuo kačių, uždengti smėlio dėžes, kai vaikai jose nežaidžia, taip pat žiūrėti, kad vaikai nevalgytų vaisių ar kito maisto, nukritusio ant žemės.
Toksokarozę platina katės ir šunys. Toksokarų kiaušinius dažnai platina maži šuniukai ir kačiukai, kadangi patelė per placentą ir pieną gali užkrėsti jauniklius. Jau 3 - 4 savaičių mažyliai su išmatomis į aplinką išskiria parazitų kiaušinius. Toksokarų kiaušiniai bręsta dirvožemyje, todėl žmogus užsikrečia nuo nešvarių, žemėtų rankų, valgydamas neplautas uogas, vaisius bei daržoves, vaikai - žaisdami smėlio dėžėse, žaliose vejose, kuriose yra šunų ir kačių išmatų, taip pat žaisdami ar glostydami benamius gyvūnus. Toksokarų kiaušiniai dirvožemyje išsilaiko iki 8 metų ir ilgiau.
Gydytojai rekomenduoja pažaidus su katėmis ar šunimis būtinai nusiplauti rankas šiltu vendeniu su muilu, vaikų smėlio dėžes įrengti saulėtose vietose, o svarbiausia - mažinti valkataujančių šunų ar kačių skaičių.