Žurnalas „Reitingai“ trečiadienį pristatė naujausius ugdymo įstaigų reitingus ir vertinimus.
Žurnalo „Reitingai“ redaktorius Gintaras Sarafinas ir žurnalistė Jonė Kučinskaitė-Sarafinienė spaudos konferencijoje trečiadienio rytą pristatė ugdymo įstaigų reitingus ir opiausias švietimo problemas, kurios liečia tūkstančius vaikų.
Dominuoja 5 atrankinės gimnazijos:
Vilniaus licėjus,
KTU gimnazija,
Vilniaus Jezuitų gimnazija,
Vilniaus Biržiškos gimnazija,
Vilniaus Žirmūnų gimnazija.
Tačiau anaiptol nėra taip, kad visus dalykus geriausiai išmoko tik šios atrankinės mokyklos. Kaip tvirtino G. Sarafinas, daug mažų regionų mokyklų taip pat gali pasidžiaugti puikiai išlaikytais mokinių egzaminais ir užima geras vietas reitinguose.
Mokiniams liūdnos žinios likus pusmečiui iki egzaminų
Šią savaitę, likus pusmečiui iki egzaminų, mokiniai sužinojo, kad pasirinkę B lygiu mokytis matematikos ir lietuvių kalbos, tuo pačiu B lygiu laikyti tarpinius atsiskaitymus ir egzaminus, nebeturi šansų įstoti į prestižines studijų programas, o šansai įstoti į universitetą mažėja.
Tokiems mokiniams, kurių yra apie keliolika tūkstančių, kelias atsiveria tik į kolegijas.
„Ministerija formaliai ragina stoti į inžinerijos, technologijų, gamtos mokslų studijų programas, bet kita ranka užkerta kelią ten stoti“, – priduręs, kad studentų šiose kryptyse bus dar mažiau nei anksčiau, sakė G. Sarafinas.
Ministerija nuslėpė dalį duomenų apie mokinius
Nepaisant to, dar anksčiau buvę vieši duomenys apie mokinių mokymosi lygius dabar neprieinami šeimoms, tik pačiai ministerijai. Šio pakeitimo ėmėsi buvę valdantieji.
„Tamsumos ima viršų prieš šviesą. Šiandien mūsų valstybėje nepateikiama jokių duomenų apie pradinukų ir progimnazistų pasiekimus. Mes žalio supratimo neturime, kaip jie yra parengiami“, – teigė G. Sarafinas.
Taip pat reitingų rengėjai kelia problemą, kad trūksta informacijos apie mokinių ir mokytojų savijautą, patyčių lygį ir tėvų vertinimus.
„Tėvų irgi niekas nekausia, nors anksčiau klausdavo“, – tvirtino jis.
Sarafinas: „Buvę valdantieji palieka ištisą minų lauką“
Kaip teigė G. Sarafinas, švietime buvę valdantieji palieka ištisą minų lauką.
„Kurį aspektą bepakelsi, visur laukia nuožmūs iššūkiai. Ar pajudinsi vadovėlių klausimą, dalis vaikų svarbių disciplinų mokosi be vadovėlių, nors nuo naujų ugdymo programų įsigaliojimo praėjo kone pusantrų metų.
Jei nagrinėsime patikrinimus ar egzaminus, jūs neįsivaizduojate, kokie paranormalūs iššūkiai laukia mokyklų, kai kitų metų birželį bus sutraukta vienuoliktokų ir dvyliktokų patikrinimai“, – trečiadienį spaudos konferencijoje kalbėjo jis.
Jūrą problemų įžvegia ir tūkstantmečio vaikų programoje, kuri esą tampa parodija, nes skyrus 210 mln. eurų pagerinti mokinių pasiekimus, dabar neva daugiausiai pinigų skiriama atnaujinti aktų sales ar sporto stadijonus.
„Sunku įžvelgti, kad nuo to pagerės mokinių pasiekimai“, – svarstė žurnalo redaktorius.
Tuo pačiu minėta, kad kiekviena mokykla yra tarsi atskira kunigaikštystė, teigė reitingų rengėjai, esą to paties tipo ir panašaus dydžio mokyklose mokytojų atlyginimas gali skirtis 500-600 eurų.
Mokyklos nepasirengusios mokyti specialių ugdymo poreikių mokinių
Tiesa, sulaukę aiškinimų, kad mokyklų reitingai blogai atrodo dėl to, kad jose mokosi daug specialiųjų ugdymo poreikių vaikų, patikrino šį rodiklį. Reitingo rengėjai pastebėjo, kad prastų egzaminų rezultatų priežastys nėra susijusios tik su specialiųjų poreikių jaunuoliais, o su „vaikų apleistumu”.
Taip pat mažiau nei trečdalis mokyklų yra pasirengusios dirbti su specialiųjų poreikių mokiniais, teigė ekspertas.
„Skirtumai tarp mokyklų bus nesuvokiamii“, – paaiškino, kas nutiks ateityje, jei ir toliau bus toks netolygus pasiskirstymas po mokyklas specialiųjų poreikių vaikų.
Nors atkreipė dėmesį, kad švietimo lygis jau dabar mokyklose ženkliai skiriasi. Kelia klausimą, ar normalu, kad tame pačiame mieste vos už 2-3 kilometrų viena nuo kitos esančių mokyklų lygis skiriasi 5-6 kartus.
Šiemet lietuvių kalbos neišlaikė 9 proc visų abiturientų, o matematikos neišlaikė 10,5 proc. laikiusiųjų.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!