Planuojamos statyti naujos Visagino atominės elektrinės koncesijos sutartis turi būti pasirašyta artimiausiu metu ir patvirtinta iki birželio, neformaliame susitikime sutarė Lietuvos, Latvijos ir Estijos ministrai pirmininkai Andrius Kubilius, Valdis Dombrovskis ir Andrusas Ansipas (Andrus Ansip).
„Turėjome galimybę labai nuosekliai apžvelgti, kiek daug yra padaryta vystant šį projektą, turėjome galimybę įsigilinti, kokioje stadijoje dabar projektas yra, kokios problemos yra diskutuojamos, kokias problemas reikia artimiausiu metu išspręsti, kad derybas užbaigtume. Svarbiausia, sutarėme, kad bendras mūsų tikslas, kad vienas iš svarbiausių projekto žingsnių – koncesijos sutartis, kad ji būtų artimiausiu metu pasirašyta ir birželio mėnesį patvirtinta, kaip reikalauja galiojantys įstatymai, mūsų Respublikos Seime“, – taip žurnalistams spaudos konferencijoje po pasitarimo jo eigą apibūdino A. Kubilius.
„Projekto dalyviai, energetikos kompanijos, turi intensyviai diskutuoti ir derėtis, kad klausimai, kurie išryškėjo šiandien kaip dar keliantys diskusijų, kad jie būtų per artimiausią laikotarpį išsiaiškinti ir sutarti“, – pridūrė Premjeras.
Pasak A. Kubiliaus, taip pat sutarta, kad naujos atominės elektrinės projektas turi ne tik strateginę, bet ir ekonominę reikšmę, kadangi energetikos kompanijos tokiame projekte dalyvauja tik tokiu atveju, jei mato konkrečią ekonominę naudą.
Premjeras taip pat pabrėžė, kad Lenkijos kompanijai, jeigu ji norėtų, yra išsaugota atvira galimybė dar prisijungti prie projekto.
A. Kubilius konkrečiai neįvardino, kiek kurios šalies energetikos kompanija norėtų gauti elektros energijos iš elektrinės, tik pabrėžė, kad „dėl to nėra didesnių ginčų arba didesnių problemų“.
„Šiuo metu Lietuva importuoja 70 proc. savo elektros energijos iš kitų šalių. Todėl Lietuvos interesas turėti ekonomiškai naudingą pakankamą generacijos pajėgumą yra labai aiškus“, – pabrėžė Premjeras.
„Noriu dar kartą patvirtinti mūsų politinį įsipareigojimą Visagino atominės elektrinės projektui. Tai tikrai svarbus regioninis projektas, svarbus politinis projektas. Tačiau projektas taip pat turi būti naudingas verslui“, – teigė Estijos ministras pirmininkas A. Ansipas.
Estijos premjeras pažymėjo, kad jo šalis gali patenkinti savo elektros energijos poreikius ir kitais būdais, ir nėra priklausoma nuo elektros energijos, gaunamos iš Rusijos, tačiau šalis vis tiek jaučia poreikį diversifikuoti savo elektros energijos gamybą, kadangi valstybė nėra tikra, kad aplinkybės ateityje nepasikeis.
A. Ansipas įvardino ir konkretų kiekį elektros energijos, kurį iš naujos elektrinės tikisi gauti Estija – 300 megavatų.
Latvijos pasiryžimą dalyvauti projekte užtikrino ir šios šalies ministras pirmininkas V. Dombrovskis, teigdamas, kad derybose pasistūmėta į priekį.
„Mes galvojame apie savo energijos šaltinių saugumą, apie šaltinių diversifikavimą. Žinoma, turime galvoti ir apie tai, ar projektas bus naudingas komerciškai, konkurencingas rinkose. Tai, ką matome kol kas, rodo, kad tai galime pasiekti“ , – kalbėjo V. Dombrovskis.
Konkrečių elektros energijos kainų pastačius elektrinę ministrai neatskleidė. A. Ansipas pažymėjo, kad kaina turi būti „konkurencinga“.
Pasitarimas vyko Visuomenės harmonizacijos centre, šalia Prienų.