Į Rusnės salą, kur filmuojamas vaidybinis filmas "Štiortbekeris", atvykusiems "Vakarų ekspreso" žurnalistams kelią netikėtai pastojo juostą kuriančios Vokietijos kino kompanijos "Bavaria Film" atstovas.
"Štiortebekerio", filmo apie apie XIV amžiaus Baltijos jūros piratą, meno vadovu prisistatęs Matijas Haincė (Mathias Heinze) pareiškė, kad filmavimo aikštelėje nei fotografuoti, nei daryti interviu negalima. Tačiau tokį leidimą dienraščiui "Vakarų ekspresas" dar prieš savaitę buvo davęs vokiečių kompanijai talkinančios bendrovės "Baltijos filmų grupė" direktorius, Lietuvos kino mėgėjams gerai žinomas Robertas Urbonas.
Tai sužinojęs vokietis stebėjosi, kad R. Urbonas esą kišasi ten, kur jam nepriklauso. "Jis vadina save filmo prodiuseriu, bet iš tikrųjų jis čia yra niekas", - tvirtino M. Haincė.
Filmo dekoracijų kūrėjas pabrėžė, kad "Štiortebekerį" kuria ne lietuviai, o "Bavaria Film", o R. Urbonas ir kiti neva kelia rūpesčius "darydami nesąmones".
"Jis neturi teisės čia vadovauti, leisti ar ne čia dirbti žurnalistams", - teigė M. Haincė.
"Bavaria Film" atstovas pridūrė, kad kompanijai kelia įtarimų R. Urbono finansinė veikla. M. Haincė tikino, kad R. Urbonas delsia sumokėti už darbą aptarnaujančiam personalui. "Kompanija jam duoda pinigus, kad jis atsiskaitytų su žmonėmis, bet jis jiems nemoka. Vairuotojai, dekoracijas statę žmonės negauna jiems priklausančių pinigų. Taip, tai kriminalas", - kalbėjo vienas iš "Štiortebekerio" kūrėjų.
Į "Vakarų ekspreso" redakciją prieš kurį laiką išties kreipėsi dvi merginos, prisistačiusios filmuojamo "Štiortebekerio" statistėmis, ir tvirtino, kad su jomis neatsiskaitoma. "Ten didelė netvarka", - tuomet telefonu sakė merginos.
Atvykus žurnalistams "Baltijos filmų grupės" vadovas žadėjo būti Rusnėje, tačiau jis nepasirodė, neatsiliepė ir savo mobiliuoju telefonu.
Filmavimo vietoje sutikti "Baltijos filmų grupės" darbuotojai neigė kalbas apie nemokamus atlyginimus, tačiau netiesiogiai patvirtino, kad tarp vokiečių ir lietuvių esama nesutarimų.
"Čia dirba dvi komandos, vokiečiai ir lietuviai, todėl taip ir yra... Čia tiesiog nesusikalbėjimas", - tvirtino vienas darbuotojas.
"O kas jis pats toks, kad taip šneka? Tik menininkas", - apie M. Haincę kalbėjo kitas pašnekovas.
Po kelių valandų mūsų dienraščiui vis dėlto pavyko susisiekti su R. Urbonu.
Jis atsiprašė negalėjęs sutartu laiku būti Rusnėje, nes turėjęs skubiai apsilankyti pas gydytoją ir sudalyvauti svarbiame susirinkime. "Girdėjau, kas atsitiko. Jei aš ten būčiau buvęs, šito tikrai nebūtų buvę, jūs rengti reportažą tikrai galėjote. Taip atsitiko tik dėl vieno žmogaus užsispyrimo", - žurnalistų atsiprašė R. Urbonas.
Išgirdęs apie jam metamus kaltinimus, direktorius buvo priblokštas.
"Tai tikras absurdas. Net nežinau, ką pasakyti. Kaip jis sau gali leisti taip kalbėti? Neįsivaizduoju, kaip dirbsime, jei jis toliau liks Lietuvoje", - R. Urbonas atrodė esąs apstulbintas kolegos iš užsienio žodžių.
R. Urbonas M. Haincę apibūdino kaip intrigas mėgstantį asmenį, tačiau šito iš jo sulaukti sako nesitikėjęs. "Koks jis menininkas - jis mobiliųjų telefonų pardavėjas, kuris staiga tapo dideliu menininku", - įsikarščiavo ir R. Urbonas.
"Baltijos filmų grupės" vadovas patikino, kad jis tikrai tebėra vienas iš "Štiortebekerio" prodiuserių, o apie vengimą mokėti darbuotojams esą negali būti ir kalbos.
R. Urbonas pažadėjo dėl incidento pasiaiškinti su vokiečių prodiuseriais.
Tai padaręs R. Urbonas dienraštį informavo, kad "Bavaria Film" prodiuserį Janą Keizerį (Jan Kaiser) ne mažiau nei jį šokiravo kolegos pasisakymai. "Jis tai pavadino utopija ir sakė, kad viską išsiaiškins. Juk taip negalima", - kalbėjo R. Urbonas. Jis apgailestavo, kad pats J. Keizeris duoti interviu negalėjo, nes rengiasi išskristi į Miunheną.
Dienraštis „Vakarų ekspresas“