Tyrinėdami Baltijos jūros dugną toje vietoje, kur planuoja statyti jūrinio vėjo elektrines, ekspertai rado seną laivą. Specialistai spėja, kad 38 metrų gylyje yra nuskendęs niekur anksčiau neaprašytas 70 metrų ilgio ir 6 metrų aukščio laivas.
„Šis numatytas plotas taip detaliai, kaip yra tyrinėjamas, siekiant įvertinti galimybes statyti jūrinio vėjo projektą, tikrai taip detaliai nebuvo studijuojamas. Tai šis radinys yra naujiena“, – teigia „Ignitis renewables“ komunikacijos partneris Paulius Kalmantas.
Dabar energetikai visus duomenis perduos narams bei mokslininkams, kurie paslaptingą objektą tyrinės detaliau. Vienas jų – jau ne kartą nuskendusius laivus aptikęs ir detaliai juos nufilmavęs bei aprašęs Linas Duoblys.
„Kaip jį atranda kaip objektą, tad automatiškai arba su sonaru turi nufotografuoti, visą medžiagą tyrinėti. Bet tai nėra galutinis identifikavimas, nes tai padaryti neįmanoma. Tada turi nusileisti naras į vandenį ir fiziškai jį ištyrinėti ir tada tik identifikuoti“, – pasakoja nuskendusių laivų tyrinėtojas L. Duoblys.
O kol to nepadarė, kokį laivą aptiko energetikai, tyrinėtojas spėlioti nesiryžta. Sako, variantų gali būti labai daug.
„Pagal ilgį ir plotį gal transportas, gal dar kažkas. Bet tai mažas gylis, aš manau, kad kitais metais kažkas paners ir pasakys, kas tai per objektas 90 procentų“, – teigia L. Duoblys.
Laivas užminė mįslę
Anot istorikų, prie Lietuvos krantų per daugybę amžių yra nuskendę šimtai laivų. Iš viso istorikai žino apie du šimtus jų, tačiau atrado ir ištyrinėjo tik mažą dalį.
„Iki XX amžiaus buvo tokia tvarka, kad už gelbėjimą reikėjo susimokėti po to. Jei krovinys mažais draustas ar įgula. Tai jie stengėsi vengti šitų dalykų ir jau sutikdavo tuos gelbėtojus priimti tik jau pačiu kraštutiniu atveju. Tai aišku buvo skendimų priežastis dažna“, – pasakoja Lietuvos jūrų muziejaus istorikas Dainius Elertas.
Tad istorikas taip pat tiksliai negali pasakyti, kokį laivą atrado energetikai.
„Turim sovietinį povandeninį laivą, turime vokiškų bent keletą laivų. Tai vien iš Antro pasaulinio karo. O ką jau ten kalbėti apie tuos senesnius laikus. Tai viskas priklauso nuo gylio. Jei tai yra gilesnė vieta, tiek objektai visai neblogai išsilaiko“, – sako D. Elertas.
Tiesa, tarp narų bei mokslininkų yra ir abejojančių, kad tai nuskendęs laivas. Specialistai įtaria, kad čia gali būti srovių ir vandens lygio pokyčių prieš 7–8 tūkstančius metų suformuotas moreninis, tai yra smėlio ar molio, gubrys. Tokie ne kartą iš pradžių buvo palaikyti nuskendusiais laivais. Tačiau viskas paaiškės pavasarį, kada mokslininkai žada šį radinį pradėti tyrinėti detaliau.
Daugiau apie tai sužinokite aukščiau esančiame TV3 žinių reportaže.