Žydint melsvadumbliams į Baltijos jūrą gali patekti nervų nuodas, mokslininkų siejamas su Alzheimerio, Parkinsono ir Lu Gerigo ligomis.
Stokholmo universiteto (Švedija) mokslininkai atlieka tyrimus siekdami išsiaiškinti, ar melsvadumbliams žydint į Baltijos jūrą išskiriama nuodinga medžiaga gali sukelti sunkias nervų sistemos ir psichikos ligas, pirmadienį pranešė Švedijos dienraštis „Svenska Dagbladet“.
Žydintys dumbliai Baltijos jūroje. „Scanpix“ nuotr.
Švedų tyrėjų grupės, vadovaujamos Birgittos Bergman, narius jų kolega iš JAV Paulas Coxas informavo apie tai, kad žydintys melsvadumbliai gali išskirti neurotoksiną BMAA. Guamo salos Ramiajame vandenyne gyventojų tyrimai atskleidė, kad BMAA siejamas su Lu Gerigo ligos, dar vadinamos šonine amiotrofine skleroze, plitimu bei Alzheimerio ir Parkinsono ligos rizika.
Apie tai informuoti Švedijos mokslininkai atliko iš Baltijos paimtų vandens mėginių tyrimus ir malsvadumbliuose iš tiesų aptiko BMAA pėdsakų. Pradėto tyrimo metu buvo paimti ir ligonių bei sveikų žmonių audinių – kraujo, raumenų ląstelių, plaukų ir stuburo smegenų skysčio – pavyzdžiai, tačiau dėl finansavimo trūkumo jie vis dar neištirti, teigiama pranešime. Šie mėginiai laikomi Stokholmo universiteto Botanikos katedros šaldikliuose.
Kad būtų galima atlikti išsamų sveikų ir minėtomis ligomis sergančių pacientų audinių lyginamąjį tyrimą, aiškinantis galimą BMAA poveikį, mokslininkams reikia masės spektrometro. Šis prietaisas kainuoja apie 2,5 – 4 mln. Švedijos kronų (nuo 332 000 iki 531 000 JAV dolerių).
Tyrimą atliekantys švedų mokslininkai dabar yra priversti laukti ilgoje eilėje, kol galės pasinaudoti masės spektrometru, priklausančiu kitam Stokholmo universiteto tyrimų centrui. Šiuo prietaisu bus tiriamas didelis kiekis Baltijos dumblių, žuvų ir kitų organizmų. Tik po šio tyrimo mokslininkai letina imtis žmonių audinių analizės, teigiama pranešime.