Pekinas atsisakė pasmerkti savo artimą sąjungininkę Rusiją dėl įsiveržimo į Ukrainą ir dėl padidėjusios įtampos kaltino Jungtines Valstijų politiką bei NATO plėtrą į rytus.
„Abu lyderiai aptars konkurencijos tarp abiejų mūsų šalių valdymą, taip pat Rusijos karą prieš Ukrainą ir kitus abiem pusėms rūpimus klausimus“, – sakoma ketvirtadienį paskelbtame Baltųjų rūmų pranešime.
JAV ir jų sąjungininkės Europoje daro didžiulį diplomatinį spaudimą Kinijai, kad ji nebemestų gelbėjimo lyno izoliuotai Rusijai. Tačiau nuo invazijos į Ukrainą pradžios praėjus trims savaitėms, Pekinas neatrodo ketinantis apleisti nuo savo draugų Kremliuje.
JAV nacionalinio saugumo patarėjas Jake'as Sullivanas ir Kinijos komunistų partijos vyriausiasis diplomatas Yang Jiechi šią savaitę susitiko viename Romos viešbučių. Baltieji rūmai sakė, kad per susitikimą kalbėta esminiais klausimais.
Vėliau Jungtinės Valstijos išreiškė susirūpinimą dėl „Kinijos suartėjimo su Rusija“.
Maskva ir Pekinas vienijasi į, Vašingtono teigimu, vis priešiškesnį autoritarinių branduolinių valstybių aljansą.
JAV ir Kinijos diskusijomis Romoje siekta išsiaiškinti Kinijos įsipareigojimus Rusijai, tęsiančiai brutalų, pasaulį šiurpinantį puolimą Ukrainoje.
Nuo invazijos pradžios Kinija atsisako pasmerkti Vladimiro Putino veiksmus ir netgi nevadina to karu. Užuot pasmerkęs Kremlių, Pekinas dar praėjusią savaitę pareiškė, kad Kinijos ir Rusijos draugystė tebėra „tvirta kaip uola“.