• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Šiandien, gegužės 5 dieną, nuo 14 iki 16 val. „Balsas.lt“ redakcijoje viešėjo Vilniaus širdies chirurgijos centro (UAB „Kardiolita“) gydytoja kardiologė habil. dr. doc. Alicija-Danguolė Dranenkienė. Viešnia atsakinėjo į komentarų skiltyje portalo lankytojų pateiktus klausimus, susijusius su širdies ligomis ir jų prevencija.

Šiandien, gegužės 5 dieną, nuo 14 iki 16 val. „Balsas.lt“ redakcijoje viešėjo Vilniaus širdies chirurgijos centro (UAB „Kardiolita“) gydytoja kardiologė habil. dr. doc. Alicija-Danguolė Dranenkienė. Viešnia atsakinėjo į komentarų skiltyje portalo lankytojų pateiktus klausimus, susijusius su širdies ligomis ir jų prevencija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vilniaus širdies chirurgijos centras (UAB „Kardiolita“) - viena didžiausių privačių medicinos įstaigų Baltijos šalyse, po vienu stogu talpinanti polikliniką, ligoninę ir šeimos kliniką.

REKLAMA

Poliklinikoje konsultuoja ir gydo 140 daugiau nei 40-ies medicinos sričių gydytojų specialistų. Turima echoskopijos, kompiuterinės tomografijos, angiografijos, rentgeno, endoskopijos bei kita diagnostinė įranga leidžia atlikti pilną sveikatos patikrinimą.

Ligoninėje yra dvi operacinės, kuriose atliekamos dienos chirurgijos bei sudėtingos (širdies, ortopedinės) operacijos, ištisą parą veikia intensyvios terapijos skyrius, suteikiama puiki pooperacinė priežiūra, supa jauki aplinka.

REKLAMA
REKLAMA

Šeimos klinikoje suteikiamos nemokamos šeimos gydytojų konsultacijos visai šeimai bei atliekamas sveikatos profilaktinis patikrinimas.

 Daugiau informacijos rasite internetiniame Vilniaus širdies chirurgijos centro tinklapyje.

-----------------------

Portalo lankytojų klausimai Vilniaus širdies chirurgijos centro specialistei habil. dr. doc. Alicijai-Danguolei Dranenkienei:

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Mona

– Norėčiau sužinoti, kokiais atvejais žmogui, esant ramybės būsenoje ir dažniausiai vakare, gali skaudėti kairėje krūtinės pusėje?

– Priežastys gali būti įvairios. Dažniausiai - tai pačios krūtinės ląstos skausmai. Taip pat  šie skausmaigali būti dėl fizinio ar nervinio pervargimo. Labai retai priežastis - širdies ar kvėpavimo takų ligos.

REKLAMA

Sima

– Kas yra širdies nepakankamumas? Kaip jis pasireiškia?

– Širdies nepakankamumas atsiranda dažniausiai tik sergant rimta širdies liga, kai širdis negali išstumti pakankamai kraujo, kad aprūpintų organizmą, ar priimti pakankamą kiekį kraujo, kai yra kliūtis jai išsiplėsti.

Esant širdies nepakankamumui yra jaučiamas greitas nuovargis, bendras silpnumas, širdies plakimai, blogai toleruojamas krūvis. Kairės širdies pusės nepakankamumas pasireiškia dusuliu, sausu varginančiu kosuliu, širdies perplakimais. Dešinės širdies pusės nepakankamumui būdinga: padidėję kepenys, kojų tinimas, vėliau gali rinktis skystis pilvo ertmėje.

REKLAMA

Saulė

– Ar širdis po infarkto gali vėl funkcionuoti normaliai?

– Miokardo infarktas – tai dalies širdies raumens mirtis, nekrozė dėl užsikimšusios širdį maitinančios kraujagyslės. Taigi, širdies veikla priklauso nuo to, kokia kraujagyslė užsikimšo ir kokio dydžio išsivystė infarktas. Jei užsikimšo maža šakelė, infarktas nedidelis, žmogus pasveikęs gali toliau normaliai gyventi ir dirbti. Jei infarktas didelis, deja, jis dažnai būna vienintelis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Anelė

– Mano senelei buvo daryta širdies šuntavimo operacija. Operacija, kaip teigė patys gydytojai, praėjo sėkmingai. Senelė ėmė sveikti, jai pradėjo gerėti, tačiau nepraėjus savaitei ji numirė.. Ar tai reiškia, kad gydytojai blogai atliko operaciją? Nors kai ji mirė, tai net nepaėmė pinigų. Aš vistiek kaltinu gydytojus. Kodėl, jeigu jai ėmė gerėti, ji mirė?

REKLAMA

– Užjaučiu Tave. Lietuvos širdies chirurgai yra labai profesionalūs, gali daug padėti, tačiau ir jie ne visagaliai. Atliekant širdies kraujagyslių šuntavimo operaciją, atstatoma kraujotaka stambiausiose šakose. Širdies raumeniui, jei jis pažeistas, chirurgai nedaug gali padėti. Nežinau, kokia mirties priežastis buvo Tavo senelei – gal širdies nepakankamumas, gal ritmo sutrikimai, kartais po operacijos pablogėja kitos ligos. Labai gaila.

REKLAMA

Liusė

– Norėjau paklausti, ar Jūs esate operavusi širdį? Koks jausmas laikyti svetimo žmogaus širdį rankoje?


– Kai tik pradėjau dirbti, Prof. A. Marcinkevičius skirdavo kiekvieną kardiologą asistuoti chirurgams širdies operacijose. Taigi, po kelias operacijas visi vyresnieji kardiologai esame asistavę chirurgams. Jausmas geras, - širdis žavus, darbštus bei tobulas organas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Super

– Ar meilė gydo širdies ligas?

– Taip, jei tai tikra, dvasinga, abipusė, be didelių kančių meilė.

Andriukas

– Ar alkoholinis kokteilis  su energetiniu gėrimu  iš tiesų labai kenkia širdžiai, o gal tai perdėta baimė?

– Taip kenkia, o su energetiniu gėrimu ne mažiau.

Nerijus

– Pasaulyje širdies ir kraujagyslių ligos vadinamos XXI amžiaus epidemija, sąlygojančia aukštą neįgalumo ir mirtingumo lygį (ypač didelė staigių mirčių rizika darbingo amžiaus žmonėms). Kokia situacija Lietuvoje?


– Blogesnė nei daugelyje Europos, ypač Viduržemio jūros šalyse. Per riebiai ir per daug valgome, per mažai judame ir ilsimės, per daug streso patiriame, per mažai juokiamės.

REKLAMA

Naurimas

– Laba diena,

Ryte, dar gulėdamas lovoje, dažnai jaučiu skausmą širdies plote. Atsistojus skausmas praeina. Kartais dilgteli, bet retokai. Ar tai liga?


– Kiekvienas skausmas – liga, tik reikia išsiaiškint, kokia. Manyčiau, kad ne širdies.

Andrius


– Pastaruoju metu pasportavęs sporto klube, net ir esant nedideliam krūviui, po kelių ar keliolikos valandų pradedu jausti keistą kažkokio vidinio raumens virpėjimą ties širdimi. Pulsas nedažnėja, tačiau lyg ir nevienodas ritmas jaučiasi. Tai trunka kelias minutes, o po to vėl viskas gerai. Jei nesportuoju, tokio pojūčio nebūna. Ar tai rimta?

REKLAMA

– Nežinau, bet pasitikrinti dėl ritmo sutrikimų verta – bent atlikti krūvio testą.

Rūta

– Gimiau su širdies ūžesiu. Kartais jaučiu be priežasties kilusį smarkų širdies plakimą, o kilus mažiausiai baimei pradeda smarkiai plakti širdis. Ar reiškia, kad turiu problemų su širdim?

– Gaila, nežinau, kokio Jūs amžiaus. Ūžesys gali būti funkcinis, nekenksmingas, o gali būti širdies ydos požymis. Manau, kad Jus vos gimusę ištyrė dėl širdies ydos. Širdies plakimai gali būti be ligos, dėl didelio jautrumo,  dėl skydliaukės pakitimų, širdies ligų. Geriau kreiptis į gydytoją.

REKLAMA
REKLAMA

Edgaras

– Ar širdies ligos yra našta visuomenei, šaliai, sveikatos apsaugos sistemai? Kaip šie susirgimai įtakoja BVP(bendrą vidaus produktą)?

– Neabejotinai širdies ligoms gydyti skiriama daug pinigų.  Nepaisant to, širdies ligos pirmauja mirčių priežasčių tarpe. Ar šalyje yra brangesnė vertybė už žmogaus gyvybę? Laisvė?

Žinoma, mes per mažai dėmesio skiriam ligų prevencijai – rūkymas, alkoholis, narkotikai, riebus ir gausus maistas, užmirštas sportas. Tai būtų pigiau, bet...

Rasa

Kartais jaučiu širdies ritmo permušimus - tuo metu ir dar kelias valandas būna silpna, sunku kvėpuoti. Rodos, jog net girdžiu išsiderinusį širdies plakimą. Tokie pojūčiai dažniausiai atsiranda staiga, atrodo, be jokios priežasties. Kas lemia tokius pojūčius? Ar reikia dėl to kreiptis į medikus?


– Manau, kad reikia. Permušimus gali jausti ir visai sveikas žmogus, tačiau ar tai ligos pradžia, ar pervargimas,  o gal nervinė įtampa, nustatys tik gydytojas.

Algimantas

– Kaip širdies veiklos sutrikimai įtakoja žmogaus gyvenimo kokybę?

– Širdies veiklos sutrikimai gali būti labai įvairūs – ir dėl netreniruotos širdies, ir ritmo sutrikimų, ir rimtos ligos. Neabejotinai jie visi turi įtakos gyvenimo kokybei, sukeldami nerimą, nežinią, ribodami fizinį aktyvumą. Manau, kad tik pasikonsultavęs su gydytoju žmogus gali atskirti ligą nuo kitų širdį veikiančių būklių.

REKLAMA

Aukštas

– Sveiki, mano ūgis apie 2 m. Mano rankų  ir kojų pirštai nuolat šalti. Ar tai reiškia, kad mano širdis nepaduoda pakankamai kraujo į galūnes? Ar dėl to kyla ankstesnės mirties rizika?

– Netiesa. Jūs jaunas ir jautrus, dėl to gali būti šaltos pėdos ir plaštakos. Tai ne liga. Yra toks genetinis sindromas – Marfano sindromas (Paganini, Rachmaninovas). Jei Jūs neturite šio sindromo – pragyvensite gal dar ilgiau už savo mažuosius draugus.

Ona

– Laba diena. Man 25 metai. Dažnai jaučiu skausmus širdies plote, panašius į elektros dilgčiojimą. Ar tai rimta?

– Nemanau. Turėtų padėti masažas.

Deividas

– Ar gali žmogus mirti iš meilės? Ar jam gali sustoti širdis, jei ta meile labai didelė ar be atsako. Ačiū.


– Gali, jei Jums virš 60 arba Jūs sergate sunkia širdies liga. Manau, kad Jūs jaunas, taigi ji atneš tik daug kančių. Sportuokite, susiraskite kūrybinį užsiėmimą. Garsiausi meno kūriniai bei didžiausi atradimai sukurti, kai žmogus buvo nelaimingas. Sotus ir laimingi mes mažai ką sukuriame...

Jaunius

– Susinervinus arba intensyviau pajudėjus atsiranda skausmas krūtinėje. Man 60 m. Ką daryti?

REKLAMA

– Kreipkitės į kardiologą.

Ramunė

– Laba diena. Mano dukrytei buvo nustatyta įgimta širdies yda (prieširdžio pertvaros defektas). Dabar jai 10 metų. Kardiologas sakė, kad skylutė užaugo. Ar reikia ieškoti dar kito gydytojo, kad jis patikslintų diagnozę?

– Nedažnai, bet kartais prieširdžių pertvaros defektas užsidaro savaime. Jeigu Jums labai neramu, žinoma, galit pasitikslinti. Jei Jūs tikrinotės Santariškių klinikose, manau, turėtumėte tikėti, nes ten dirba įgimtų širdies ydų specialistai.

Kristina P.

– Sakykite, ar didelis kraujospūdis po bet kokio fizinio krūvio, kuomet net užgula ausis, gali reikšti, kad širdies veikla sutrikusi?

– Fizinio krūvio metu visiems kraujospūdis pakyla. Tačiau kraujospūdis neturėtų viršyti 180 mm Hg. Jei jis aukštesnis,  reikėtų sekti koks jis ramybėje. O jei ir ramybėje – aukštesnis nei įprasta (sveikam žmogui būdingas kraujospūdis 120 mm Hg),  būtina kreiptis į gydytoją.

Milda

– Laba diena, man 25 metai. Esu sveika, energinga panelė, bet kartais jaučiu smarkius dūrius širdyje, kurie yra trumpalaikiai ir labai skausmingi. Ką tai reiškia? Gal man trūksta kažkokių medžiagų? Ką patartumėte?


– Manau, kad tai ne širdies skausmai. Duriančius skausmus kartais jaučia  ir vaikai. Jei jie užsitęstų, imtų kartotis labai dažni, reikėtų kreiptis į gydytoją.

REKLAMA

Elena

– Man 40 metų. Iki šiol problemų su širdimi neturėjau. Tačiau paskutiniu metu (jau gal pusė metų) gana dažnai jaučiu maudimą širdies viršutinėje dalyje. Jis nėra aštrus, tačiau jo nepastebėti jau negaliu - nuolat primena apie save. Pas gydytojus dar nesikreipiau. Ar tai yra rimtas simptomas, kas tai galėtų būti? Dėkoju už atsakymą.


– Sunku nepažiūrėjus nustatyti priežastį. Dėl užsitęsusio skausmo reikėtų kreiptis į gydytoją.

Liucija

– Kas tai yra išeminė liga?

– Išeminė liga – tai liga, kai sutrinka organo aprūpinimas krauju. Jei širdies išeminė liga – tai širdies kraujagyslių liga, kuri gali pasireikšti stenokardija ar miokardo infarktu

X

– Ar širdies permušimų priežastis gali būti miego trūkumas?

– Gali.

Vytas

– Ar galima vartoti prokorolaną su digoksinu?


– Galima

Jonas

– Mitralinio vožtuvo prolapsas. Kokios medicinos naujovės taikomos šiai ligai gydyti Lietuvoje?

– Jokių. Liga gydoma Lietuvoje kaip ir visame pasaulyje – chirurgiškai arba medikamentais. Taikant pastarąjį gydymą  naudojami betaadrenoblokatoriai (metoprololis, propranololis ir kt), toliau pagal simptomus. Operacija – dažniausiai stengiamasi atlikti vožtuvo plastiką – kai ji reikalinga.

REKLAMA

Laba diena, gydytoja,

Man įtaria vegetodistonija. Ar ši liga kaip nors susijusi su širdies ydomis, ligomis?

Gydytojai ištyrė visus įmanomus organus, tačiau priežasties nesurado. Jaučiu silpnumą, nuovargį. Važiuojant mašinoje pykina, įėjus į didesnį prekybos centrą pasidaro silpną. Kaip manote, nuo ko šie pojūčiai gali būti? Ar nėra tai susiję su įgimtomis širdies ligomis, kurių echoskopu pastebėti neįmanoma? Ačiū.

Įgimtą širdies ydą diagnozuoti visada galima. Minėti nusiskundimai gali būti susiję su nervų sistemos ligomis. Reikėtų pasikonsultuoti su neurologu.

Janina


Turiu mitracinio vožtuvo susirgimą, tačiau medikai stebėdami atlieka tik kardiogramas ir jau 10 metu nedaro širdies echoskopijos. Ar užtenka tokio stebėjimo. Man 49 metai.

 


Neužtenka.

Pol

Dažnai diegia širdies plote, jaučiu silpnumą kairėje rankoje. Ar gali taip būti del streso ar pervargimo? Nesenai buvau pas kardiologą, nieko rimto nerado dėl širdies ?


 Reikėtų tirti stuburą.


Šiandien baigiame pokalbį su „Balsas.lt“ redakcijoje viešėjusia Vilniaus širdies chirurgijos centro gydytoja kardiologe habil. dr. doc. Alicija-Danguole Dranenkiene. Ačiū viešniai už atsakymus, o portalo lankytojams - už užduotus klausimus.


REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų