Ar ir Jūs pastaruoju metu dažnai sapnuojate baisius sapnus? Ko gero, ne vienam prabudus po tokios nakties, sunku atsikratyti nemalonių pojūčių. Ar naktiniai košmarai ką nors reiškia?
Suprantama, kad žmonės bijo negerų sapnų. Juk tie sapnai – tokie išraiškingi, įsimenantys, palieka ryškias nemalonias nuosėdas. Per naktį žmogus gali susapnuoti keletą pačių įvairiausių sapnų. Koks ryškus ir emocionalus bus sapnas, priklauso nuo miego fazės, kurioje būna sapnuojantis žmogus.
Kada sapnuojasi „siaubiakai"?
Lėtoje fazėje smegenys beveik nedirba. Medžiagų apykaita minimali, kvėpavimas sulėtėjęs ir gilus. Pažadinti iš tokios būsenos žmonės, sapnus prisimena retai.
Perėjimas nuo lėto sapnavimo iki greito pakankamai ryškus. Greito miego metu vyzdžiai po užmerktais vokais aktyviai juda, beveik kaip nemiegant. Kvėpavimas dažnas ir su protrūkiais. Smegenys išnaudoja tiek pat energijos, kaip ir dieną.
Košmarai sapnuojasi būtent šioje fazėje. Be to, po dešimties minučių greito miego žmogus gali prabusti, įsiminęs sapną, ir persikelti į lėtą fazę. Per naktį žmogus pergyvena apie šešis miego ciklus, kiekvienas iš jų gali tęstis iki dviejų valandų.
Sapnai ne pranašauja, o atsiliepia
Dažnai žmogus galvoja, kad prisisapnavęs negeras sapnas būtinai pranašauja nemalonumus. Iš tikrųjų tai – ne visai taip.
Neramus sapnas – tai visų pirma signalas apie kokį nors asmeninį žmogaus rūpestį, be to, jau esamą. Tai gali būti kokie nors emociniai pergyvenimai, susiję su neišspręstomis problemomis. Gali būti ir nerimas dėl laukiamų permainų.
Gyvenamosios vietos pakeitimas, egzaminas, darbo vietos pakeitimas gali tapti nemalonių sapnų priežastimi. Beje tokius sapnus gali sukelti ir didelis nuovargis ar lėtinis pervargimas.
Neramių sapnų kategorijos
Prabudęs po tokio sapno, žmogus visada jaučia visai realų baimės jausmą. Psichiatrijoje tokie sapnai priskiriami „buitiniams.
Yra ir kitokios naktinių košmarų kategorijos. Per juos – žmonės net šaukia ir verkia. Toks sapnas gali žmogaus net ir nepažadinti ir tokio sukrečiančio sapno sapnavusysis gali neatsiminti.
Ypatingą reikšmę turi pasikartojantys sapnai. Dažnai galima išgirsti nusiskundimą; „Mane kankina vienas ir tas pats košmaras". Čia problema taip pat asmeniniuose pergyvenimuose.
Pati sudėtingiausia neramių sapnų kategorija – tai postresiniai miego sutrikimai. Juos sukelia patirti skausmingi įvykiai. Sapne išplaukia realijų, stipriai sukrėtusių žmogų, vaizdiniai.
Yra naktiniai košmarai, kurie pasireiškia, kaip kažkokios ligos, pavyzdžiui, depresijos, pasekmė. Čia priežastis jau, žinoma, gilesnė ir sudėtingesnė. Pats žmogus tokios baimės nenugalės, reikės psichoterapinių metodų pagalbos.
Šalin, baime
Norint atsikratyti šitų mini siaubo filmų, visai nebūtina iš karto griebtis migdomųjų. Iš pradžių reikia surasti priežastį. Kas neramina? Kas gniuždo? Kas taip kankinančiai užstrigo mintyse? Kokia situacija iki šiol neišspręsta?
Pabandykite mintyse atkurti įvykius, nutikusius prieš pradedant sapnuoti košmarus. Padės nesudėtingas būdas. Reikia surašyti visus anksčiau įvykusius dalykus ant lapelio. Be to, rašyti reikia viską, nemanant, kad kažkas yra svarbu, o kažkas ne.
Po to dar kartą įdėmiai perskaitykite viską ir pabraukite tai, kas jaudina labiausiai. Jei priežastis atsiras, tai bus „virvės galas", už kurio patraukus, galima išvynioti ir visą kamuolį.
Yra dar vienas būdas – reikia nupiešti savo baimę. Susikaupus ir ją įsivaizdavus, nupieškite seriją piešinėlių. Galbūt, juose pastebėsite kažką, kas padės suvokti baimės priežastį. Jūs tarsi pažiūrėsite savo baimei į akis. Ir po to viskas, kas jums sapnavosi, gąsdino, išnyks savaime.
Nereiktų ignoruoti ir paprastų taisyklių – laikytis įprastinio dienos rėžimo. Stenkitės atsiriboti dieną nuo įmanomų konfliktų.
Atkreipkite dėmesį į aplinką, kurioje miegosite. Nereikėtų šėlti prieš miegą, mažiau klausykitės garsios muzikos ir nevartokite sunkaus maisto. Pasivaikščiojimas vakare suteiks pozityvių emocijų, ir tuo pačiu ir gerų, ramių sapnų.