Į vaiko teisių apsaugos tarnybas kreipėsi Kauno klinikos, kai priėmė gydyti vos 5 kilogramus besvėrusią septynmetę mergaitę iš Akmenės rajono Ventos socialinės globos namų.
Šalies Prezidentė vakar kreipėsi į socialinės apsaugos ir darbo ministrę Algimantą Pabedinskienę ir pareikalavo ištirti įvykį bei prisiimti atsakomybę.
Tačiau aiškėja, kad kaltinimai gali būti vienašališki, nes įstaigos vadovai ant stalo kloja dokumentus, rodančius, kad reikėtų ištirti ir medikų darbą.
Įtarimai apie vaiko marinimą badu
Vasario 18-ąją į Kauno klinikas buvo paguldyta gydyti septynerių metų mergaitė, atvežta iš Ventos socialinės globos namų.
Mažoji ligonė svėrė vos 5,8 kilogramo. Ji gulėjo, negalėjo pajudėti, vėmė, oda buvo išberta. Medikai įžvelgė ant kūnelio pragulų.
Tokia vaiko būklė įvardyta kaip balansavimas tarp gyvybės ir mirties.
Kauno klinikų Vaikų chirurgijos ir urologijos skyriaus vadovas Artūras Kilda žiniasklaidai tvirtino, kad mergaitė socialinės globos namuose galėjo būti marinta badu, jai trūko skysčių.
Tad klinikose pirmiausia skubėta papildyti skysčius organizme – lašinta vaistų. Po dienos vaikas jau pajėgė sėdėti.
Pirmadienį mergaitė buvo pasverta ir konstatuota, kad svorio priaugo iki 7,2 kilogramo.
Po savaitės ligoniukė bendrauja su medikais, jiems šypsosi, net gautas knygutes mielai varto.
„Kai atvežė, vaikas buvo tragiškas. Šitas kontrastas ir kelia didžiausią nerimą“, – sakė gydytojas A. Kilda.
Globos įstaiga neigia kaltinimus
Ventos socialinių globos namų direktorė Gražina Banienė vakar „Šiaulių kraštui“ teigė, kad mergaitė beveik dvi savaites buvo vežiojama po ligonines, kol ją priėmė gydyti Kauno klinikos.
Direktorė kategoriškai paneigė kaltinimus, esą mergaitė buvo neprižiūrima, ji teigė, kad globos namuose daryta viskas, jog padėtų psichikos sutrikimų turinčiai mažylei.
G. Banienės nuomone, kaltę turėtų prisiimti medikai, mat jie nepasistengė kiek anksčiau suteikti efektyvią pagalbą, nors matė, kokia prasta mergaitės sveikata.
Pasak direktorės, dar vasario 5-ąją socialinės globos namų gyventoja buvo nuvežta į Šiaulių moters ir vaiko kliniką. Tą pačią dieną ligonė grąžinta į Ventą. iš medikų buvo sulaukta tik rekomendacijų, kaip mergaitę maitinti.
Septynmetės būklė negerėjo. Todėl kitą dieną į socialinės globos namus nuspręsta kviesti greitąją medicinos pagalbą.
Mergaitė vėl buvo nuvežta į Šiaulių moters ir vaiko kliniką. Tąkart ligoniukė priimta gydyti.
Po savaitės ji išsiųsta namo. Ligos išraše nurodyta esant patenkinamą būklę.
Po dienos vietos gydytojas vėl rašo siuntimą – šįkart į Kauno klinikas.
Iš ten pranešama, kad ligonė nebus priimta iškart, ir nurodoma atvykti maždaug po trijų parų. Į Kauno klinikas mergaitė nNuvežama vasario 18-ąją.
„Keisčiausia, kad klinikose ligoniukę ne iškart paguldė į palatą – prireikė tris valandas koridoriuose išbūti ant slaugytojos rankų, – sakė G. Banienė. – Tad įsivaizduokite, kiek vaikas kamavosi – nepamirškime, kad dar tris valandas kratėsi mašinoje.“
Globos įstaigoje svoris neaugo
Mergaitė į Ventos socialinės globos namus atkelta iš Šiaulių vaikų globos „Šaltinis“ namų 2011 metų rugsėjo mėnesį.
Informuota, kad mergaitė turi mišrių specifinių raidos sutrikimų, prastai ryja maistą ir serga įvairiomis lėtinėmis ligomis.
„Dar viena diagnozė, kuri labai svarbi dėl dabar paviešintos situacijos, – kacheksija. Tai anoreksijos padarinys, – sakė globos namų direktorė G. Banienė. – Organizmas yra išsekęs, tai pasireiškia bendru silpnumu, kūno svorio mažėjimu, mažėjančia raumenų, riebalų mase, apetito stoka.“
Į Ventą atvežta 7 kilogramus svėrusi mergaitė per pusantrų metų nepriaugo svorio, atvirkščiai – nukrito.
„Su tuo esame susitaikę, mat žinome esant patologiją“, – sakė direktorė.
Būtent dėl sutrikimų vaikas maitinamas specifiniu būdu per vamzdelį septynis kartus per dieną tik po 150 gramų maisto.
Vamzdelis įvestas į skrandį per odą. Todėl ji kartkartėmis šlapiuoja. Po kurio laiko vamzdelis yra keičiamas. Būtent dėl toje vietoje matomų pokyčių vasario pradžioje ir kreiptasi į medikus.
Globos įstaigos darbuotojų, lydėjusių vaiką į Kauno klinikas, tvirtinimu, būtent pro tą vamzdelį iš organizmo galėjo ištekėti arti litro skysčių, kol pavyko patekti į palatą.
„Mes sąžiningai vykdėme nurodymus, nes mūsų įstaiga yra gydymo įstaigų nurodymų vykdytoja, – pabrėžė G. Banienė. – Tą vamzdelį keičiame tik tada, kai nurodo medikai.“
Mergaitė grąžinta patenkinamos būklės
Vakar Respublikinės Šiaulių ligoninės Moters ir vaiko klinikos l. e. direktoriaus pavaduotojos pareigas Vanda Liukpetrienė žiniasklaidai teigė, kad mergaitė nevaikšto, nekalba ir pati nevalgo, todėl maitinama per gastrostomą.
„Pas mus ji buvo atvežta norint pasikonsultuoti su chirurgu dėl gastrostomos priežiūros ir mitybos sutrikimų. Buvo prašoma patikrinti, ar gastrostoma veikia. Mergaitė pas mus praleido savaitę. Ji nekarščiavo, nors turi gretutinių ligų, jos nebuvo paūmėjusios, apie stomą buvę pašlapiavimai praėjo. Atlikus tyrimus, kurie nerodė rimtų mitybos sutrikimų, vasario 12 dieną ji buvo išleista į globos namus“, – sakė medikė.
Medikė teigė, kad mergaitė prieš patekdama į Kauno klinikas svėrė daugiau.
„Galbūt buvo kokių nors papildomų problemų, pavyzdžiui, mergaitė vėmė, nevalgė ir panašiai“, – teigė gydytoja.
Inicijuojami veiklos auditai
Pirmadienį Ventos globos namuose lankėsi Socialinės apsaugos ir darbo ministerijos (SADM) darbuotojai. Pirminiais duomenimis, nesutampa globos namų ir medikų pateikiamos versijos.
Siekiant išsiaiškinti, kokia yra tikroji padėtis, pavesta nedelsiant atlikti globos namų veiklos auditą. Taip pat SADM kreipsis į Sveikatos apsaugos ministeriją, kad būtų pradėtas Šiaulių ligoninės veiklos medicininis auditas.
Ministrė A. Pabedinskienė žiniasklaidai teigė neturinti duomenų, kad mergaitė globos namuose buvo nemaitinama.
Ji mano, kad už įvykį turėtų bendru susitarimu atsakomybę prisiimti ir globos namai, ir gydymo įstaiga. Ji taip pat netvirtina, kad susidurta su medikų aplaidumu.
Vadina Coliuke
Mergaitė Ventos socialinės globos namuose nuo praėjusių metų rudens pradėjo mokytis lavinamojoje klasėje, kuri priklauso Dabikinės specialiajai mokyklai.
„Aš tą vaiką vadinu kylančia žvaigžde, – sako mergaitės mokytoja Dalia Bakaitienė. – Įstaigoje surengtame naujamečiame koncerte ji pasirodė scenoje ir buvo įvertina kaip geriausia artistė. Buvo toks epizodas – turėjo prasiverti gėlės žiedas ir pasirodyti mergaitė. Kol tai įvyko, vaikas sugebėjo išlaukti nematomas, o paskui vaidinti. Salė prapliupo plojimais. Mergaitė sugebėjo sužadinti žiūrovų jausmus. Tai kaip gali nevadinti žvaigžde šaunuole. Mes ją mylime ir laukiame grįžtančios.“
Po spektaklio mergaitei prigijo Coliukės vardas.