• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Daugelis amerikiečių žavisi tuo, kad afroamerikietis taip iškilo, kad tapo svarbiu kandidatu į šalies, kuri lėtai ir skausmingai kratėsi rasizmo, prezidentus.

REKLAMA
REKLAMA

Niekas neginčija istorinės Baracko Obamos pergalės Demokratų partijos kandidato rinkimuose. Nors dar prieš pusę amžiaus beveik visuose JAV Pietuose jis būtų priverstas autobuse sėdėti už baltųjų, pačiame gale, ir negalėtų valgyti kai kuriuose restoranuose.

REKLAMA

"Tiems mūsų, kurie tai patyrė, - o vyresnių nei 50 metų ... juodųjų amerikiečių, kurie gerai prisimena tą baisią netolerancijos sistemą, yra milijonai - ši diena yra šventė", - sakė Niujorke įsikūrusio Kolumbijos universiteto istorijos profesorius Manningas Marable'as.

Daugelis amerikiečių mano, kad B.Obamos, kurio motina yra baltoji, o tėvas - juodaodis iš Kenijos, pergalei sąlygas sudarė kovos už pilietines teises lyderio Martino Lutherio Kingo jaunesniojo nutiestas kelias.

REKLAMA
REKLAMA

M.L.Kingas 7-ajame dešimtmetyje vadovavo taikiems protestams, kurie privertė Ameriką spręsti rasinės nelygybės klausimą.

"Tikrai tikiu, kad išgyvename rasės naštos nusimetimo procesą. Tai pati aiškiausia žinia, kad Amerika žengia keliu išties tarprasinės demokratijos sukūrimo link", - MSNBC sakė Džordžijai atstovaujantis Atstovų Rūmų narys, demokratas Johnas Lewisas, kuris ir pats buvo pilietinių teisių aktyvistas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vienintelis kitas juodaodis amerikietis, priartėjęs prie JAV nacionalinės politikos viršūnės, buvo M.L.Kingo sekėjas Jesse Jacksonas, kuris 1988 metais kovoje už Demokratų partijos kandidato vardą pralaimėjo Michaelui Dukakisui.

Kad afroamerikietis atsidurtų pozicijoje, kur Baltieji rūmai ranka pasiekiami, vyko ilgas ir lėtas procesas.

REKLAMA

Jungtinės Valstijos vis dar smarkiai atsilieka nuo kai kurių kitų šalių pagal atstovavimą mažumoms nacionaliniu lygiu.

Moterys jau seniai kartas nuo karto vadovauja tokioms šalims kaip Vokietija, Didžioji Britanija, Indija, Izraelis ir Liberija, bet šioje supervalstybėje visi 43 valdę prezidentai buvo baltieji vyrai - nuo George'o Washingtono iki George'o W.Busho.

REKLAMA

Juodaodžių amerikiečių yra maždaug 40 mln. - kiek mažiau nei ispaniškai kalbančių amerikiečių. Iš viso JAV gyvena 300 mln. žmonių.

Nauja era?

Daugelis afroamerikiečių yra vergų, kurie buvo išvaduoti po 19-ojo amžiaus 7-ajame dešimtmetyje įvykusio pilietinio karo, palikuonys. Kai kurie 6-ojo ir 7-ojo dešimtmečio rasinių neramumų periodu užaugusių juodaodžių B.Obamą laiko ne rasinės atskirties pabaiga, o tik žingsniu ilgame kelyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Mes dar neatėjome, - sakė M.L.Kingo įsteigtos Pietų krikščionių lyderių konferencijos prezidentas Charlesas Steele'as. - Privalome toliau eiti, (dalyvauti) demonstracijose ir protestuose už teisingumą ir lygybę".

Ar B.Obama pradeda naują erą, kai juodaodžiai ir moterys bus išties lygūs su baltaisiais vyrais? Jis gali padėti tai pasiekti, bet negali to padaryti vienas, sakė Niujorko miesto universiteto Hunterio (Hanterio) koledžo sociologijos pofesorė Erica Chito Childs, kuri 2005 metais parašė knygą apie tarprasinius santykius.

REKLAMA

"Vienas žmogus negali to padaryti, - sakė ji. - Nežinau, ar tai iš tikrųjų pakeis žmonių įsitikinimus. Iš tiesų, kartais tokie dalykai iškelia ... rasizmą ir seksizmą".

Ekspertai sutinka, kad rasė bus veiksnys per lapkritį įvyksiančius JAV prezidento rinkimus. Daugelis klausia, ar galiausiai pakankamai baltųjų amerikiečių balsuos už B.Obamą, kad jis įveiktų respublikoną Johną McCainą.

REKLAMA

"Visuotiniai rinkimai yra Rorschacho testas sužinoti, kiek sistemoje politiniu lygiu dar yra rasizmo", - sakė George'o Washingtono universiteto profesorius Stephenas Hessas.

Kolumbijos universiteto profesorius M.Marable'as sakė, jog nesvarbu, laimės B.Obama ar ne, jis pralaužė barjerą ir pateikė simbolį, kad Amerika smarkiai nutolo nuo savo segregacinės praeities.

"Pralauždami šį barjerą galime iš naujo įsivaizduoti Amerikos demokratiją taip, kad ji tesėtų visą savo pažadą. Per daug tuo nesižavint - tai nuostabus dalykas", - sakė jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų