Praėjus beveik 50 metų nuo dienos, kai velionis JAV prezidentas Johnas Kennedy (Džonas Kenedis) pareiškė "Ich bin ein Berliner" ("Aš esu berlynietis"), ir 26 metams po to, kai kitas Amerikos lyderis Ronaldas Reaganas (Ronaldas Reiganas) sušuko "Nugriaukit šią sieną!", B.Obama argumentuos, kad naujoji karta privalo pasiruošti naujiems istorijos iššūkiams.
Jis taip pat dalyvaus derybose su Vokietijos kanclere Angela Merkel, kuri pabrėžtinai reikalauja detalių apie JAV žvalgybos agentūros vykdomų stebėjimo programų tikrąjį mastą.
Nors Vokietijoje B.Obama tebėra populiarus, jam bus nelengva pateisinti lūkesčius, iškeltus dar 2008 metais, kai jis, tuomet dar būdamas kandidatu į prezidentus, pasakė kalbą 200 tūkst. berlyniečių ir tapo politine žvaigžde Europoje.
Nuo to raginimo JAV ir Europai kartu "perkurti pasaulį", kovojant su terorizmu, pasauliniu klimato šiltėjimu, smurtu Artimuosiuose Rytuose ir skurdu, B.Obama įsitikino, jog troškimas išsaugoti esamą padėtį namuose ir užsienyje pajėgus sužlugdyti užmojus imtis pokyčių.
Tačiau nusivylimas neaptemdys jo retorikos, teigė JAV patarėjo nacionalinio saugumo reikalams pavaduotojas Benas Rhodesas (Benas Rodsas).
"Bet kada, kai JAV prezidentas pasisako Berlyne, būna gyvai prisimenama mūsų pokario istorija", - aiškino B.Rhodesas.
Per susitikimą su A.Merkel B.Obama bus smarkiai spaudžiamas paaiškinti JAV Nacionalinio saugumo agentūros vykdomų šnipinėjimo programų esmę ir mastą.
Kaip rodo žiniasklaidos pranešimai, pagrįsti nutekinta informacija, per tas programas renkami duomenys apie telefoninius pokalbius ir veiklą internete Jungtinėse Valstijose bei užsienyje.
B.Obama, kuris atvyko į Berlyną antradienį po Didžiojo aštuoneto (G-8) viršūnių susitikimo Šiaurės Airijoje, sakė sveikinantis viešus debatus apie kompromisus tarp poreikio apsaugoti privatumą ir užtikrinti, kad piliečiams nekiltų terorizmo grėsmė.
Jo kalba nuskambės praėjus beveik 50 metų nuo dienos, kai garsusis J.Kennedy kreipimasis "Ich bin ein Berliner" nuskambėjo kitoje šio miesto vietoje, praėjus dvejiems metams po Berlyno sienos pastatymo.
Brandenburgo vartai buvo vieta, kur įvyko kitas įsimintinas epizodas Šaltojo karo istorijoje, kai R.Reaganas 1987 metais paragino tuometį Sovietų Sąjungos lyderį Michailą Gorbačiovą "nugriauti tą sieną".
Kitaip nei R.Reaganas, kuris kalbėdamas stovėjo nugara į Berlyno sieną, B.Obama bus atsigręžęs į rytus, simboliškai užsimindamas apie permainas šiame mieste, kuris ilgai gyveno padalytas pusiau per Šaltąjį karą.
B.Obama dalyvaus dvišalėse derybose ir spaudos konferencijoje su A.Merkel, o vėliau abu lyderiai susitiks iškilmingoje vakarienėje. Po to B.Obama parskris į Jungtines Valstijas ir grįš į Vašingtoną, kur jo laukia susipriešinusios vidaus politikos sūkurys.
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.