Auganti mokesčių našta, mažėjančios pajamos ir sunkėjanti verslo aplinka verčia emigruoti ne tik pavienius gyventojus, bet ir įmones.
Tauragiškio Algimanto Ravinkos individuali įmonė „Vairas“, teikianti autoserviso paslaugas, prieš kelias savaites verslo ėmėsi Prancūzijoje. Kartu su prancūzais atidarytame servise dirbantys tauragiškiai remontuoja prancūzų automobilius.
Prieš kelias savaites pirmieji Algimanto Ravinkos įmonės darbuotojai išvažiavo dirbti į Prancūziją. Automobilių remontu ir jų prekyba Tauragėje besiverčiantis verslininkas neseniai įgyvendino idėją išbandyti verslą Prancūzijoje.
– Prancūzija mano įmonei jau seniai nėra svetima valstybė. Iš ten prieš porą metų pradėjome vežti naudotus automobilius. O prieš metus nusprendėme į Tauragę gabenti prancūzų mašinas remontuoti, vėliau jas vežti atgal į Prancūziją. Pamatę, kad tai pasiteisino, sugalvojome, jog Prancūzijoje remontuoti mašinas apsimoka labiau – nebelieka jų gabenimo kaštų. Tai verslo emigracijos pradžia, – mano A.Ravinka, vienas pirmųjų iš Tauragės automobilių verslu užsiimančių verslininkų, tokias paslaugas ėmęs teikti kitoje šalyje.
Nusivylė Lietuva
– Aš stengiuosi vykdyti visus reikalavimus, prisitaikyti prie įstatymų pokyčių, tačiau man už tai duoda per nagus. Jau dabar mokesčiai didžiuliai, o jie dar gali kilti. Man paprasčiausiai nebeapsimokės dirbti. Pikta dėl tokio valstybės požiūrio į verslą, o išgyventi norisi, tad tenka ieškoti išeities, – kalbėjo A.Ravinka.
Prancūzijoje verslininkas autoservisą atidarė kartu su pažįstamu prancūzu. Iš Tauragės į naują įmonę išvažiavo dirbti keli darbininkai, buvo išvežta ir dalis įrangos. Kaip pasakojo A.Ravinka, viename Prancūzijos miestų jie išsinuomojo sandėlį, kuriame įrengė nedidelį autoservisą.
– Nieko nebūčiau padaręs, jei ne draugai Prancūzijoje. Per tuos metus, kai dirbame, atsirado pažinčių, kažkas kažką pasiūlė, taip ir gimė idėja, – sakė A.Ravinka.
Baigia išlipti iš duobės
Tauragėje A.Ravinkos autoservisas veikia nuo 1991 metų, o importuoti automobilius iš Prancūzijos jis pradėjo tik prieš porą metų. 2008-ieji automobilių importui, pasak A.Ravinkos, buvo labai geri, pelningi metai, tačiau šie metai – nesėkmingi.
– Praėjusių metų pabaigoje mes buvome įsigiję nemažai brangių, labai gerų automobilių. Tačiau prekyba jais staiga sustojo ir mes gerokai įklimpome – pinigai buvo investuoti, o mašinų niekas nepirko. Teko jas parduoti gerokai pigiau, todėl patyrėme nuostolių. Tačiau dabar jau pradedame atsigauti ir, tikiuosi, spalį pagaliau išlipsime iš duobės, – teigė verslininkas.
Visame pasaulyje siaučiąs sunkmetis automobilių verslininkui smogė keliais būdais. Skaudžiausia buvo tai, kad nebeliko iš Rusijos, Estijos, Latvijos ir kitų šalių atvažiuojančių pirkėjų, keliais tūkstančiais eurų pigo mašinos. Dabar į Tauragę jau grįžo pirkėjai iš Baltarusijos.
– Žinau, kad Baltarusijoje automobilių kainos pakilo, tačiau jų perpardavinėtojai vis dar nori pirkti mašinas senosiomis kainomis. Jie vis bando mus spausti, kad parduotume pigiau, tačiau mes žinome apie kainų svyravimus ir nenusileidžiame jiems, – apie verslo vingrybes pasakojo A.Ravinka.
Mano, kad emigruos ir kiti
A.Ravinka tikisi, kad Prancūzijoje verslą plėtoti pavyks lengviau nei Lietuvoje, kadangi ten valstybės požiūris į verslą skiriasi nuo lietuviškojo.
– Ten nauja įmonė kelerius metus atleidžiama nuo mokesčių, o pas mus valstybės požiūris į verslą grobuoniškas, valstybė siekia iš verslininko išspausti kuo daugiau, – įsitikinęs tauragiškis.
Verslininkas mano, kad jo pavyzdžiu paseks ir daugiau tauragiškių, kadangi mieste daug automobilių remonto įmonių ir visas jas spaudžia tokie pat sunkumai.
Gintaras Gražinskas