Jau nuo liepos kiekvieno vairuotojo vastinėlėje turi būti naujų daiktų – du turniketai, dvi kaukės dirbtiniam kvėpavimui ir du dirbtinio ledo maišeliai. Tačiau daugybė vairuotojų savo vaistinėlių dar nespėjo pasikeisti ir ypač piktinasi turniketais, už kurių porą tenka pakloti 15 ir daugiau eurų.
„Čia yra pasipinigavimas. Dirbau daug metų vairuotoju, neteko nė karto panaudoti“, – tikino praeivis.
„Pasirūpinau pavasarį, kovo ar vasario mėn.“, – teigė gatvėje kalbinta moteris.
Lietuva tapo pirmąja Europos Sąjungoje, kurioje vairuotojai privalės vežiotis arteriniam kraujavimui stabdyti skirtus diržus – turniketus. Tačiau Sveikatos apsaugos ministerijos valdininkai tikisi, kad šie pirkiniai lietuvių nenuskurdins ir padės gelbėti gyvybes per avarijas.
„Priemonė yra efektyvi, avarijų metu žmonės dažnai patiria traumas ir turniketo prireikia“, – tikino ministerijos atstovė Viktorija Buzytė.
Vairuotojai, anot prekybininkų, pastarąją savaitę ėmė šluoti naujos sudėties vaistinėles, kainuojančias 20-50 eurų, nuo lentynų. Tad parduotuvėse ir vaistinėse jų liko tik kai kur, o naujų atvežti prekybininkai žada po poros savaičių ar dar vėliau. Už reikalingos vaistinėlės neturėjimą gresia 12 eurų bauda, tačiau, kadangi vairuotojai neranda, kur jų įsigyti, policijos pareigūnai specialių reidų ir tikrinimų neplanuoja.
„Jeigu žmogus neturi vaistinėlės, už tai yra numatyta atsakomybė – bauda 10–12 eurų. Tačiau policija neplanuoja organizuoti reidų ar bausti. Tikime, kad vairuotojai yra sąmoningi, vastinėles įsigijo ar įsigis artimiausiu metu“, – sakė Ramūnas Matonis.
Ar vairuotojai turi vaistinėles, tikrina privalomosios techninės apžiūros darbuotojai, tačiau ir jie žada būti atlaidūs.
„Žiūrima, ar vaistinėlės yra, bet kontrolieriai nevertina jų turinio. Jei turinys neatitinka naujų reikalavimų ar vaistinėlės nėra, tai laikoma nedideliu trūkumu, kelionės nėra stabdomos“, – kalbėjo techninės apžiūros įmonių asociacijos atstovas Renaldas Gabartas.
Tiesa, naujos vaistinėlės pirkti nebūtina, galima ją tiesiog pasipildyti 6 naujais daiktais: 2 turniketais, 2 šalčio maišeliais ir 2 dirbtinio kvėpavimo plėvelėmis. Atskirai parduodamų šių prekių vaistinėse ir parduotuvėse rasti lengviau.
„Visos vaistinėlės šiuo metu neturime, gauname papildymus, o, kai gauname, greitai išperka. Kai užsakome vaistinėlę, kol sukomplektuoja ir atveža, praeina 2 savaitės“, – tikino vaistininkė Elvyra Ramaškienė.
Beje, vaistinėlių pardavėjai pataria būti budriems ir tikrinti, ką perkate, kad neįsigytumėte klastočių. Štai specializuotos įmonės vadovė rodo vaistinėlę, kurioje yra neleistinos prekės – nesertifikuoti turniketai, žirklės su plastikinėmis rankenomis, o blizgi antklodė yra vienspalvė.
„Tai – pigiausia folija, neaišku, iš ko pagaminta. Ji turi būti geltona, o ši – tik sidabrinė. Dėl higienos medikai nenaudoja plastikinio peilio, todėl ir vaistinėlėse žirklės turi būti tik metalinės. Pigiau, bet neaišku, ką įsigyjame“, – netinkamos vaistinėlės turinį rodė Irma Spudienė.
Lietuvoje masiškai keičiant vaistinėles, labdaros fondas „Pagalbos sparnas“ ragina senų vaistinėlių neišmesti, o paaukoti karo draskomai Ukrainai. Kai kurie prekybos ir degalinių tinklai jau prisijungė prie šios akcijos ir vaistinėles surenka.
Daugiau detalių rasite aukščiau esančiame vaizdo įraše.