• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Talentai nugalėjo“, - tokią žinią praėjusių metų pabaigoje paskelbė pasaulinės konsultacijų įmonės „Deloitte” padalinys „Bersin”, besispecializuojantis žmogiškųjų išteklių konsultacijų ir tyrimų srityje. Darbuotojų ugdymas įžengia į naują erą. Kyla natūralus klausimas, kiek pasaulinės tendencijos atsispindės Lietuvoje.

„Talentai nugalėjo“, - tokią žinią praėjusių metų pabaigoje paskelbė pasaulinės konsultacijų įmonės „Deloitte” padalinys „Bersin”, besispecializuojantis žmogiškųjų išteklių konsultacijų ir tyrimų srityje. Darbuotojų ugdymas įžengia į naują erą. Kyla natūralus klausimas, kiek pasaulinės tendencijos atsispindės Lietuvoje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žurnalo „Forbes“ teigimu, geriausių talentų išlaikymas šiemet taps pačia brangiausia konsultacija, kurią tik bus galima pateikti organizacijų vadovams ir personalistams. Verslui teks skirti ne tik naujų resursų talentingiausių darbuotojų išlaikymui, bet dar daugiau – laiko ieškant, kuo prisivilioti ir pakeisti tuos, kurie ims dairytis naujos darbo vietos.

REKLAMA

2014-ieji - darbuotojų metai

Krizė baigėsi, tai reiškia, kad pirmą kartą per daugiau nei penkerius metus savo sričių profesionalai vėl pradės diktuoti savo sąlygas, kaip tai buvo 2004 – 2007 metų pakilimo laikotarpiu. Krizės metais kone visos Lietuvos įmonės susidūrė su išlaidų mažinimo programomis, sumažintais atlyginimais, nubrauktomis premijomis. Savo ruožtu, įmonių vadovams ir personalistams ima kilti vis sudėtingesnis su darbuotojų motyvacija susijęs klausimas: „Kaip išlaikyti geriausius darbuotojus ir paskatinti juos dirbti žymiai daugiau už tą patį?“ Ir į šį klausimą atsakyti greičiausiai teks dar šįmet.

REKLAMA
REKLAMA

Lietuvoje verslo optimizmas auga lyg ant mielių, bet reikia pagalvoti ir apie tai, ar analitikai, drąsiai prognozuojantys atlyginimų augimą, nedaro meškos paslaugos? Tikėtina, kad per metinius pokalbius išaiškės, kad atsargumo įpročiais besivadovaujančios įmonės dar nėra pajėgios didinti atlyginimų tiek, kiek tikisi darbuotojai. Lūkesčių disonansas sukels neigiamų emocijų ir kai kuriuos specialistus privers dar kartą panirti į personalo atrankos įmonių tinklalapius internete. Štai „Hay Group“ prognozuoja, kad šįmet bazinis atlyginimas Lietuvoje vidutiniškai didės 2,6 proc., tik ar toks didėjimas amortizuos darbuotojų lūkesčius, kol kas nėra aišku.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Talentai globalėja

Ne darbuotojai, o specifiniai jų įgūdžiai tampa „šventa karve“. Specialistai, įgiję programavimo patirties, energetikos ar biotechnologijų įmonėse, mokantys atlikti sudėtingus ekonominius skaičiavimus ar analitinį darbą, susilaukia milžiniškos paklausos. Lyginant su praeitimi, šiandien įmonės yra priverstos laikytis strategijos ne „įdarbinti geriausius“, o „įdarbinti geresnius nei tavo konkurentas“. Neradę tinkamų darbuotojų savo šalyse, tarptautiniai darbdaviai drąsiai pravers globalios rinkos duris. Ir tai lems, kad mažesnės rinkos – tokios kaip Lietuva – dėl protų nutekėjimo taps vis mažiau konkurencingos.

REKLAMA

Greičiausiai, jau artimiausiu metu rimtu Lietuvos personalo vadovų galvos skausmu taps tarptautinės įdarbinimo procedūros. Programuotojai iš Ukrainos, aukštos klasės suvirintojai iš Škotijos – paklausiomis taps ne tik šis specifinės specialybės. Lenkai darbų vykdytojai, turkai statybininkai ir baltarusiai vairuotojai – globalizacija neaplenks nei vienos srities. Patarimas Lietuvos įmonėms čia galėtų būti vienas: kurkite ir plėskite socialinius talentų tinklus, nes tik jie padės gaudyti „auksines žuvis“ tolimuose vandenyse!

REKLAMA

Investuokime į technologijas ir turinį

75 proc. pasaulinės darbo jėgos jau naudojasi mobiliosiomis technologijomis. Lietuvoje praėjusieji metai išsiskyrė tuo, kad įvyko lūžis ir net 50 proc. rinkos užėmė išmanieji telefonai. Žmonės jau įprato mobiliuosiuose įrenginiuose ne tik žaisti žaidimus, bet ir tikrinti elektroninį paštą, planuoti darbotvarkę, o taip pat – laisvalaikį. Didžiausi programinės įrangos gamintojai „Oracle“, SAP, „Workday“ šiuo metu jau kuria integruotus personalo valdymo sprendimus mobiliesiems telefonams. Taigi, pats metas domėtis, kaip mobiliuosius įrenginius pasitelkti kuriant ir tobulinant personalo valdymą, talentų ugdymą ir analizę. Tos įmonės, kurios investuos į tai pirmosios, turės rimtą pranašumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

O tobulėjant technologijoms, ne mažiau svarbus tampa ir turinys. Kas mūsų laukia – gal talentų pritraukimo aplikacija mobiliajame telefone ar socialiniame tinkle „Facebook“? Darbuotojų įtraukimo, komandos užduočių paskirstymo, delegavimo, balsavimo ar verslo strategiją aiškinanti programa „iPad“ planšetėje? Vidinis vaizdo seminaras, kurį darbuotojas gali peržiūrėti per savo telefoną grįžęs namo ar prigulęs valandėlei poilsio kambaryje ant sofos? Neabejokime, apie šiuos spendimus jau išgirsime netrukus.

REKLAMA

Mokymus keičia integruotos galimybės

Užsienio konsultantai drąsiai teigia, kad ateina laikas, kai mokymų padalinius organizacijose ims keisti integruotų galimybių departamentai. Mūsų talentams reikia analizės ir aiškios krypties, kur dar galima tobulėti. Organizacijos jaučia specifinių įgūdžių ir gebėjimų poreikį, kurio išorinės mokymų kompanijos greitai gali nebesugebėti patenkinti, todėl augs organizacinės mentorystės vaidmuo, sparčiai didės vidinių mokytojų poreikis.

REKLAMA

Komunikacijos specialistas šiandien turi išmanyti ne tai, kaip gražiai sudėlioti tekstą, iš jo jau reikalaujama darbo su „Adobe“ dizaino programa patirties, rašyti SEO, laisvai operuoti „Facebook“ ar „Linkedin“ platformomis. Pardavimų specialistas turi būti susipažinęs su Rusijos, Izraelio ar Saudo Arabijos politine ir ekonomine aplinka, o gal netgi mokėti kinų kalbą. IT architektas ar inžinierius tarptautinėje erdvėje turi sugebėti dalyvauti projektuose, kuriuose susisieja JAV, Kosta Rika, Taivanis. Norint išugdyti tokias kompetencijas, daugiausiai teks dirbti atrenkant geriausius, suteikiant jiems galimybę iš pradžių mokytis patiems, o paskui – mokyti kitus. Nugalės tos kompanijos, kurios susitelks į tęstinį ugdymą, mokymosi visą gyvenimą koncepciją ir taip užtikrins nenutrūkstamą savo talentų augimą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Žmogiškųjų išteklių srityje siurprizų nebus – kartu su augančiais talentais persikvalifikuoti privalės ir personalo specialistai. Nors daugelis Lietuvos vadovų ligi šiol netiki, kad personalo valdymas yra strateginė organizacijos valdymo sritis, dėl šios idėjos šįmet verta kovoti dar ryžtingiau. Sėsti prie valdybos stalo, pademonstruoti pridedamąją vertę ir nuo statiškų lentelių bei stabilių biurokratinių pereiti prie darbo nuolat besikeičiančioje tinklo erdvėje. Savo organizacijos talentų tinklų mezgimas, jų analizė ir užpildymas patraukliu turiniu bus kasdieninė personalo specialistų pareiga.

Kaip pastebi žmogiškųjų išteklių profesionalai: „naujieji darbuotojai nebeieško karjeros, jie ieško patirties“. O apibendrinantis palinkėjimas galėtų būti toks – aukime ir tobulėkime, tegul 2014-aisiais Jūsų įmonės darbuotojų patirtis būna apdovanojanti, žavinti ir įkvepianti.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų