Ministras Dulkys žada naujovę – švieslentes, kuriose laisvų vizitų laikai privalės matytis. Kai kurie medikai bei buvęs sveikatos apsaugos ministras Veryga tokį Dulkio siūlymą kritikuoja – sako, kad medikų trūkumo švieslentės neišspręs, o ir pacientų, kurie užsirašo pas kelis specialistus iškart ir neateina – nesudrausmins.
Į polikliniką Panevėžyje senjorė Genė atlydėjo savo vyrą, 84-erų Vladą, masažui pas kineziterapeutą, mat jam skauda nugarą.
„Nugarą masažavo labai gerai. Pajaunėjau. Gerai, labai labai patenkintas“, – kalba Vladas.
Senolė pasakoja, kad jie su vyru vienas kitą per gyvenimą lydi jau 56 metus, tik dabar tenka vis dažniau tą daryti lankantis pas gydytojus. Porai tenka apsišarvuoti kantrybe, mat eilėse pas specialistus reikia laukti ilgas savaites, o kartais net mėnesius.
„Apie porą, trejetą savaičių reikia laukti. Pas kardiologus apie porą mėnesių. Visur dabar tos eilės“, – sako Genė.
Kad eilėse pas gydytojus tenka ilgai laukti ir kentėti skundžiasi ir kitos į šią polikliniką pas gydytojus atėjusios senjorės:
„Užsiregistruoju pas gydytoją, reikės 22 dienos laukt, bet man jau visai nusilupus oda visiškai, negyja jau nuo praeito šeštadienio.“
„Va, kai pas nervų ėjau, laukiau 2,5 mėnesio poliklinikoj, o panašiai mėnesį. Per ilgai, jei žmogus susergi ir taip ilgai, gali pasveikt, arba ne.“
Anot Sveikatos apsaugos ministerijos, dėl ilgų eilių pas gydytojus iš dalies kaltos gydymo įstaigos, kurios e-sveikatos sistemoje viešai neskelbia visų galimų apsilankymo laikų, ir pacientai, panorėję iš anksto užsiregistruoti pas medikus, esą tiesiog nemato visų galimybių, tad vizitai nugula tik ant viešai skelbiamų daktarų pečių.
Esą yra įstaigų teikiančių virš 70 proc. vizitų, tačiau didžioji dauguma rodo mažiau nei 20 proc. galimų apsilankymų.
„Jei kalbame apie maždaug 700 įstaigų, kurios turėtų teikti duomenis apie išankstinę pacientų registraciją, apie 500 įstaigų teikia mažiau nei 20 proc. Didžioji dauguma tų įstaigų yra nedidelės, tai jei žiūrime į bendrą skaičių vizitų, tai jų turbūt apie 10–13 proc. pateikiama sistemoje“ – teigia sveikatos apsaugos viceministras Aurimas Pečkauskas.
Sveikatos apsaugos ministerija sako ruošianti naujovę, kuri esą turėtų padėti spręsti eilių pas gydytojus problemą. E-sveikatos sistemoje, kur žmonės turi galimybę išankstinei registracijai pas gydytojus atsiras švieslentės, kurios skelbs, kiek ir kokia gydymo įstaiga pacientams yra pateikusi vizito laikų sistemoje.
„Bus sistemoje pateikti skaičiai, kiek kokios gydymo įstaigos atveria vienokių ar kitokių laikų, kad pacientai galėtų orientuotis, kur prieinamumas priimtiniausias jiems“, – aiškina A. Pečkauskas.
Ministerija žada siekti, kad pas šeimos gydytoją pacientas patektų per 7 dienas, o pas gydytoją specialistą – 30 dienų. Tačiau buvęs sveikatos apsaugos ministras Aurelijus Veryga sako, kad tai eilių pas gydytojus problemos niekaip nespręs. Mat tikroji eilių priežastis yra gydytojų trūkumas ir esamos sistemos spragos.
„Prieš ką nors kaltinant, reikia būti tikram, kad viską pats padarei, kad ja būtų patogu naudotis. Nes koks čia tikslas nesinaudot? Nes man tas argumentas, kad čia suprask nesinaudoja, nes nori paslėpti konsultacijas. O kam jas slėpt? Kas iš to? Tai tikrai ta švieslentė nei specialistų skaičiaus padidins, neišaugins gi, nepadidės gydytojų skaičius. Nei čia pacientam super didelę naudą turės“, – tikina A. Veryga.
Sveikatos apsaugos darbuotojų profesinės sąjungos pirmininkė Aldona Baublytė pritaria Verygai ir sako, kad eilių problemą reikėtų spręsti visai nuo kito galo. Esą didžiausia sistemos bėda yra ta, kad pacientai prisiregistruoja pas kelis tos pačios specifikos gydytojus iš karto, o kai pas vieną jų nenueina neatšaukia vizito, ir tai dar viena eilių priežastis.
„Būtų gerai, kad pacientas ir save matytų, jei jis turi galimybę užsirašyti pas kelis specialistus, šitą reikėtų irgi reglamentuoti, ir daryti prievolę pacientui atsakomybę, kad jis atšauktų vizitą, jei negali atvykti ar nuvyko pas kitą specialistą, nes tai ilgina eiles“, – tvirtina A. Baublytė.
O Panevėžio rajono savivaldybės poliklinikos vadovė Neringa Šinkūnienės sako, kad nors jų poliklinika sistemoje laikus rodo, tai senjorams nelabai pagelbėja.
„Čia žiūrint iš didelių miesto pozicijų – galbūt, Kaunas, Vilnius, bet pas mus apie 35 proc. yra vyresnio amžiaus, ir tiesiog namie neturi interneto, ir jiems sudėtinga prisiregistruot, ir patys gydytojai bandė – sudėtinga. Tai tos švieslentės nepadės“, – teigia N. Šinkūnienė.
„Ne visur tas internetas yra ir neveikia, o į telefoną, tai, gink Dieve, prisiskambint, kelias valandas reikia skambint, geriau jau vietoj, atvažiuoji ir sutvarko“, – sako Genė.
Ligonių kasos duomenimis, populiariausi gydytojai specialistai Lietuvoje – kardiologai ir gastroenterologai. Pas juos spalį 70 proc. pacientų galėjo patekti iki 30 dienų nuo kreipimosi.