Vadinamasis auksinis jaunimas visais laikais kėlė rūpesčių savo tėvams ir valstybei, bet visuomet išbrisdavo sausas iš vandens, nes jaunų turčių nusikaltimai buvo ir tebėra socialinės santvarkos palaikymo priemonė.
Pakvailiojo ir sustojo
Auksinio jaunimo negalėjo nepaliesti antrojoje XX amžiaus pusėje įvykusi seksualinė revoliucija, kurios šūkis – ,,Seksas, narkotikai, rokenrolas“. Milijoninio turto paveldėtojai, ir taip kilę iš gerų šeimų, visa galva pasinėrė į bohemišką gyvenimo būdą, neretai turėjusį neigiamos įtakos jų sveikatai. Viena ryškiausių tuometės bohemos atstovių – britų dainininkė ir aktorė Marianne Evelyn Faithfull, kurios genealogijos galėjo pavydėti daugelis. Jos tėvas Robertas Faithfull buvo psichologijos profesorius ir Didžiosios Britanijos armijos majoras, motina – balerina Eva von Sacher-Masoch turėjo baronaitės Erisso titulą ir giminystės ryšiais buvo susieta su Habsburgų dinastija. Šios šeimos pasididžiavimas – giminystė su austrų rašytoju ir žurnalistu Leopoldu von Sacher-Masochu, kuris parašė knygą ,,Kailiniuota Venera“ ir kurio garbei atsirado terminas „mazochizmas“.
M. Faithfull galėjo rinktis ramų aukštuomenės gyvenimą, bet pasirinko rokenrolą. Jos gyvenime buvo pasilinksminimų, skandalingas romanas su ,,Rolling Stones“ lyderiu Micku Jaggeriu, ji tapo priklausoma nuo narkotikų ir turėjo gydytis. Tai tik dalis 1960–1970 bohemiško gyvenimo metų atributų. Beje, jai pasisekė. Kitaip nei daugelis kitų, ji sugebėjo pergyventi audringus jaunystės metus ir grįžo į normalų gyvenimą.
Perėjo pas teroristus
Politiniai, narkotikų inspiruoti ir kiti auksinio jaunimo išsišokimai kai kada buvo gana pavojingi visuomenei, tačiau liko galioti bendra taisyklė: valstybė į elitinio jaunimo siautėjimus žiūrėjo pernelyg atlaidžiai. Pakanka prisiminti Patricios Hearst, daugiamilijoninio turto paveldėtojos, istoriją. 1974 metais ją pagrobė Simbionistinės išlaisvinimo armijos teroristai, o netrukus, ar dėl grasinimų susidoroti, ar susižavėjusi grobikų idėjomis, įstojo į tos organizacijos gretas. 1976 metais P. Hearst buvo nuteista kalėti 7 metams už dalyvavimą teroro aktuose, tačiau 1979-aisiais buvo paleista dėl visuomenės spaudimo, kurį inicijavo P. Hearst giminės. Turtingų giminaičių neturintys teroristai apie tai galėjo tik pasvajoti.
Pasiklydęs dykumoje
Anksčiau auksiniam jaunimui įsitvirtinimu teko pasirūpinti naudojant prievartą ar demonstruojant išorinę prabangą, tačiau antrojoje XX amžiaus pusėje jam į rankas pakliuvo galingiausias ginklas –žiniasklaida. Televizijos ir blizgančių žurnalų epochoje atsirado nauja galimybė parodyti savo pranašumą – tapti įžymiam.
Ir tikrai daugeliui pavyko išgarsėti. Tam visai nereikėjo atlikti kokių nors didelių darbų. Norint, kad šlovė plačiai pasklistų, kartais pakakdavo vieno garsaus susimovimo. Taip atsitiko su Marku Thatcheriu, Didžiosios Britanijos premjerės Margaret Thatcher sūnumi.
M. Thatcheris gyveno be rūpesčių, vėjavaikiškai. Bet to jam buvo maža. Vyras nusprendė tapti profesionaliu lenktynininku, visai nepaisydamas to, kad buvo sudaužęs ne vieną brangų automobilį.
1982 metais M. Thatcheris dalyvavo lenktynėse ,Paryžius–Dakaras ir dingo dykumoje. Šešias dienas M. Thatcherio ir dviejų jo palydovų ieškojo vos ne visos Alžyro karinės oro pajėgos ir, matyt, ne vien tik jos. Galų gale nevykėlį lenktynininką surado sveiką ir gyvą. M. Thatcheris ir jo draugai sugebėjo nukrypti nuo kurso per kelias dešimtis kilometrų. Nepaisant nesėkmės, M. Thatcheriui buvo garantuota dykumų nugalėtojo šlovė.
Jai lygių nėra
Šlovės troškimas turtingiems paveldėtojams kaip reikiant susuko galvą. Klestinčių verslininkų vaikai skubėjo tapti televizijos laidų vedėjais, režisieriais, dainininkais. Kai kurie pasuko skandalingos reputacijos keliu, kaip, tarkime, įžymioji P. Hilton. Jos populiarumo reitingas smarkiai šoktelėjo aukštyn 2004 metais, kai internete atsirado josios ,,sex-video“. Nuo to laiko aukštuomenės liūtė ne kartą buvo areštuota už kelių eismo taisyklių pažeidimus ir netgi kalėjo 23 paras iš teismo skirtų 45. Bet netgi tuomet, kai moteris įkliuvo su kokaino paketu automobilyje, pro kurio langą vertėsi dar ir marihuanos dūmai, deramos bausmės jai pavyko išvengti. Iš tiesų valstybės požiūris į elito vaikus paklydėlius nepasikeitė nuo imperatoriaus Justiniano laikų.
Apsivogė
„Johnson & Johnson“ imperijos paveldėtoja Casey Johnson taip pat manė, kad jai viskas leistina. Moteris metė universitetą, nes administracija uždraudė laikyti bendrabutyje mielą šunytį. Po 16 valandų per parą ji praleisdavo diskotekose ir turėjo bėdų dėl alkoholio ir narkotikų. C. Johnson neslėpė, kad buvo lesbietė, nuolatos keldavo skandalus savo buvusioms draugėms. Su modeliu Jasmina Lennard ji pasielgė ypač šiurkščiai. Milijonų paveldėtoja įsmuko į buvusios partnerės namus ir pasiėmė papuošalus, dokumentus, avalynę ir netgi apatinius. C. Johnson buvo apkaltinama vagyste ir areštuota, bet netrukus paleista už 20 tūkst. dolerių užstatą.
Tačiau iki teismo C. Johnson neišgyveno. 2010 metų sausio pradžioje 30-metė C. Johnson rasta mirusi savo namuose Kalifornijoje. Teismo medicinos ekspertai konstatavo, kad mirtis savaiminė.
Tėvų turtai negarantuoja jų vaikams apsaugos nuo nelaimių ir tragedijų. Negana to, pinigai ir ryšiai neretai tampa jų tiesiogine priežastimi, juk elito vaikai kone visuomet būna įsitikinę savo išskirtinumu ir nepažeidžiamumu, o valstybė dažnai būna linkusi žiūrėti į turtingo jaunimo nusikaltimus kaip į atleistinas išdaigas. O eiliniai mirtingieji praranda bet kokį tikėjimą įstatymu ir teisingumu, matydami, kaip elito atstovai išsisuka ir lieka nenubausti. Kol elito nusikaltimai lieka jo viešpatavimo įrankiu, eilinių piliečių nuomonė mažai ką jaudina.