Lietuva už rusiškas dujas jau moka apie 30 proc. daugiau nei šių metų pradžioje - kaina artėja prie 500 JAV dolerių už 1000 kubinių metrų. Rusijos gamtinių dujų tiekėjas koncernas „Gazprom“ nuostolingai dirba vidaus rinkoje, bet atsigriebia iš eksporto.
Kaip jau rašė LŽ, nuo metų pradžios pasienyje „Lietuvos dujų“ ir „Dujotekanos“ iš rusų dujų milžinės perkamos gamtinės dujos pabrango nuo 330 iki 420 JAV dolerių už 1000 kubinių metrų.
Europa už dujas moka brangiau nei jos kainuoja Amerikoje, o Rusijoje dujų kainos yra pačios mažiausios. Europoje rusiškas dujas brangiausiai perka Lietuva.
Dujas importuojančiai bendrovei „Achema“ šios rusiškos žaliavos kaina birželio mėnesį jau yra apie 420 JAV dolerių už tūkstantį kubinių metrų, kiti mūsų šalies importuotojai šį mėnesį mokės dar keliais doleriais brangiau.
Praėjusių metų spalį azoto trąšų ir pramoninių chemijos prekių gamintoja „Achema“ už dujas rusams mokėjo mažiau nei 250 JAV dolerių. Gruodį įmonei mokėti jau teko 290 JAV dolerių už tūkstantį kubinių metrų, šių metų vasarį kaina jau siekė 340 JAV dolerių, o kovą peržengė 365 JAV dolerių ribą.
„Rusija kelia kainas Lietuvai turbūt dėl politinių sumetimų. Tokio didelio kainų šuolio Vakarų Europos valstybės nepatyrė. Kaina Lietuvai kilo gerokai sparčiau nei kaimyninėms šalims ir jau viršija tas kainas, kurias moka daugelis Europos valstybių“, - tvirtino AB „Achema“ komercijos direktorius Tautvydas Misiūnas.
Kita vertus, Rusijoje priimtas nutarimas, kad dujų kainos vietiniam gamintojams nebus taip greitai keliamos, kaip buvo planuota anksčiau.
Buvo planuota, kad šioje šalyje kainos priartės prie pasaulinio lygio iki 2011 metų, dabar tai planuojama padaryti iki 2014 metų. „Vietiniams vartotojams Rusija dujų branginti nesirengia. „Gazprom“ nuostolingai parduoda dujas vidaus rinkoje, o visą pelną gauna iš eksportuojamų dujų“, - pasakojo T. Misiūnas.
Jis pažymi, kad dabar rusiškų dujų kaina Vokietijos pasienyje yra žemesnė nei Lietuvos pasienyje, nors turėtų būti priešingai. „Transportavimo išlaidos nuo Lietuvos iki Vokietijos sudaro 30 dolerių už 1000 kubinių metrų. Tad mums dujos turėtų kainuoti bent 30 JAV dolerių pigiau“, - teigė T. Misiūnas. Anot jo, tolesni Rusijos veiksmai būtų sunkiai prognozuojami.
„Pasikeitė Rusijos prezidentas - ko jis griebsis, sunku pasakyti“, - sakė „Achemos“ komercijos direktorius. Tačiau pašnekovas neatmeta ir pasaulinių tendencijų įtakos sparčiai kylančioms dujų kainoms.
„Šiuo metu „Achemos“ mokama dujų kaina susieta su naftos produktų kaina. Kaip žinoma, naftos kaina yra pasiekusi istoriškai aukščiausią lygį. Tad prognozuojame, kad šių metų ketvirtą „Achemos“ dujų kaina turėtų perkopti 500 JAV dolerių ribą“, - situaciją prognozavo T. Misiūnas.
Rimvydas Vencevičius