Audito komitetas aiškinosi, kodėl Europos Komisija sustabdė pusės milijardo litų pervedimą Lietuvai ir kada šie pinigai pasieks valstybės biudžetą. Paaiškėjo, kad nuo 2007 metų nesugebama tinkamai paskirstyti funkcijų ir atsakomybės tarp institucijų taip, kaip to reikalauja Europos Sąjungos teisės aktai.
Reikalingą Vyriausybės nutarimo pakeitimą turinti inicijuoti Finansų ministerija jo neįstengia parengti ir suderinti su kitomis institucijomis jau daugiau kaip dveji metai, t.y. nuo tada, kai Valstybės kontrolė nurodė galiojančio nutarimo trūkumus ir rekomendavo juos pašalinti. Europos Komisija rimtai pažiūrėjo į tokį delsimą ir nutarė įšaldyti lėšų mokėjimą Lietuvai, kol gaus informaciją, kad Europos Sąjungos finansinės parama valdoma ir kontroliuojama tinkamai, o institucijoms yra paskirstyta reglamentuose numatyta atsakomybė.
Audito komiteto pirmininkė Loreta Graužinienė akcentavo, kad „pusės milijardo litų Europos Sąjungos paramos pervedimas Lietuvai yra sustabdytas dėl nacionaliniais teisės aktais nepaskirtų už tam tikras kontrolės sritis atsakingų institucijų. Daugeliu atvejų ta atsakinga institucija turi būti Finansų ministerija“.
Audito komitete kovo 21 d. Valstybės kontrolės auditoriai pristatė išvadą ir ataskaitą dėl 2010 metais Europos Komisijai deklaruotų išlaidų (2,85 mlrd. Lt) ir kontrolės sistemos veikimo. 2008 ir 2009 metais pateiktose rekomendacijose buvo siūloma tobulinti teisės aktus ir numatyti reglamentų reikalaujamas atsakomybės sritis vadovaujančiajai institucijai (Finansų ministerijai) ir kitoms kontrolės sistemoje dalyvaujančioms institucijoms. Atliekant 2010 metų auditą nustatyta, kad šios rekomendacijos yra neįgyvendintos, nors tam reikia pakeisti tik vieną Vyriausybės nutarimą. Finansų ministerija argumentuoja, kad reikalingas sudėtingas ir kompleksinis pakeitimas, kurio iki šiol nepavyko suderinti tarp skirtingų institucijų. Europos Komisijai sustabdžius lėšų pervedimą ir pareikalavus atsakyti, kada ir kokiomis priemonėmis bus įgyvendintos šios rekomendacijos, Finansų ministerija nurodė 2012 m. liepos 1 d. terminą.
L. Graužinienė, komentuodama susidariusią situaciją, stebėjosi tokiu institucijų vangumu: „Susidaro įspūdis, kad iki Europos Komisijai sustabdant mokėjimus, institucijos, o ypač vadovaujančiosios institucijos funkcijas atliekantis Finansų ministerijos Veiksmų programų valdymo departamentas, į jas žiūrėjo neatsakingai ir matyt tikėjosi išvengti jų įgyvendinimo. Tačiau Europos Komisija labai aiškiai parodė, kad ji Valstybės kontrolės rekomendacijas vertina labai rimtai, todėl siekiant išvengti dar didesnių nuostolių valstybės biudžetui, būtina nedelsiant ir nelaukiant liepos 1 d. pataisyti Vyriausybės nutarimą ir įgyvendinti kitas likusias rekomendacijas. Dar ilgesnis delsimas yra netoleruotinas“.