Asmenims deklaruojant plotus nėra reikalaujama pateikti žemės valdymą pagrindžiančius dokumentus – nuosavybės dokumentą arba sutartį su žemės savininku, įrodančią, kad deklaruojantysis tame plote vykdo veiklą ir turi teisę į tiesiogines išmokas. Dar daugiau, iš esmės niekas be atskiro skundo ir netikrina, ar tikrai, tas, kuris deklaravo ir gavo išmokas, tuose plotuose ir ūkininkauja. Todėl žemės savininkai, kurie patys nedeklaruoja plotų, gali būti labai nustebinti sužinoję, kad kažkas juos deklaravo ir gavo Europos Sąjungos paramą.
Audito komiteto pirmininkė Jolita Vaickienė neatmeta galimybės, kad „atsiranda gudručių, kurie paskutinę deklaravimo dieną matydami, kad yra neuždeklaruotų plotų ir turėdami pakankamai duomenų, juos deklaruoja savo vardu ir pasiima tiesiogines išmokas“. Ar tokia piktnaudžiavimo galimybė atsiranda dėl teisės aktuose nenustatyto reikalavimo deklaruojant pateikti sutartis, ar dokumentų neprašoma, nors jie privalomi, toliau su Žemės ūkio ministerija aiškinsis Seimo Audito komitetas.
2013 metais Lietuvoje deklaruota 2,8 mln. ha žemės ūkio naudmenų ir pasėlių ploto, už kurį išmokėta 1,2 mlrd. Lt tiesioginių išmokų.
LR Seimo Ryšių su visuomene skyriaus informacija