• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvos Respublikos valstybės kontrolė atliko Valstybinės ligonių kasos (VLK) veiklos auditą ir konstatavo, kad Privalomojo sveikatos draudimo fondo (PSDF) lėšos planuojamos ir naudojamos nepakankamai efektyviai ir racionaliai, o dėl to nukenčia pacientai, rašo „Respublika“.

REKLAMA
REKLAMA

Pacientai nepajuto

Valstybės kontrolė vertino, kaip VLK planuoja ir vykdo PSDF biudžetą, finansuoja įvairias programas. Per pastaruosius ketverius metus šio fondo biudžetas išaugo beveik dvigubai - iki 3 mlrd. 640 mln. litų.

REKLAMA

Tačiau Valstybės kontrolierės Rasos Budbergytės teigimu, augantis PSDF biudžetas ir didėjantis sveikatos priežiūros finansavimas vis dar turi nepakankamai įtakos sveikatos priežiūros paslaugų kokybės gerėjimui.

„VLK privalo tobulinti biudžeto planavimą, paslaugų kainodaros ir apmokėjimo sistemą gerinant sveikatos priežiūros paslaugų kokybę.  Svarbu, kad PSD fondo augimą pajustų ne tik sveikatos priežiūros specialistai, bet ir pacientai“, - įstikinusi valstybės kontrolierė.

REKLAMA
REKLAMA

Auditoriai nustatė, kad lėšos, papildomai skirtos sveikatos priežiūros paslaugų kokybei ir prieinamumui gerinti, planuotos nepakankamai efektyviai. VLK neatliko išsamios sveikatos priežiūros paslaugų prieinamumo analizės, o vadovavosi tik teritorinių ligonių kasų duomenimis ir gydymo įstaigų prašymais skirti lėšų. Todėl kai kurios gydymo įstaigos nurodė daug didesnį lėšų poreikį, nei sugebėjo panaudoti.  Tačiau auditoriai negalėjo tiksliai nustatyti, kam konkrečiai šios lėšos buvo naudojamos ir kokią naudą jos davė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neužtikrina geriausio gydymo

Taip pat konstatuota, kad šiuo metu galiojanti tvarka neužtikrina, jog pacientai bus gydomi naudojant veiksmingiausius metodus ir jiems nereikės papildomai mokėti už dalį paslaugų - teisės aktai nereglamentuoja, kokių tyrimų ir kiek turi būti atliekama sveikatos draudimo fondo lėšomis.

REKLAMA

Be to, dalies paslaugų, kurias teikiant reikia atlikti kelis tyrimus, kompensuojama kaina nepagrįsta jų sąnaudomis. Tai gali skatinti sveikatos priežiūros įstaigas, taupant lėšas, riboti reikiamus tyrimus, naudoti mažiau veiksmingas medicinos technologijas ar numatyti papildomą mokestį už sveikatos priežiūros paslaugas.

REKLAMA

Auditoriai nustatė, kad už labai panašias ar net vienodas gydytojų specialistų konsultacijas, teikiamas pagal prevencines programas, ir už įprastines konsultacijas gali būti mokama skirtinga kaina, nors kainų nustatymo metodikoje numatyta, kad to paties lygio medicinos įstaigoms už suteiktas tokias pat paslaugas mokama vienodai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Auditorių nuomone, VLK nepakankamai informuoja visuomenę apie protezavimo laukiančių pacientų eiles. Esant tokiai tvarkai, pacientas nežino, kiek laiko jam teks laukti. Todėl tuo pačiu metu skirtingoms gydymo įstaigoms prašymus pateikusiems pacientams gali tekti laukti labai nevienodai.

Be to, VLK, nepanaudojusi planuotų lėšų sąnarių protezams įsigyti 2006 ir 2007 m., nepasinaudojo galimybe išmokėti kompensacijas pacientams, protezus įsigijusiems savomis lėšomis.

Valstybės kontrolė VLK ir SAM pateikė konkrečias rekomendacijas, kurių įgyvendinimas padėtų tiksliau planuoti PSDF biudžetą, tobulinti sveikatos priežiūros paslaugų finansavimo ir apmokėjimo principus.



Aida VALINSKIENĖ

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų