• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Nors vidurio amžiaus krizė apipinta įvairiausiais stereotipais, tačiau, anot psichologų, ši krizė iš tiesų egzistuoja ir pasireiškia visiems žmonėms. Be to, žmonės vis dažniau kreipiasi pagalbos.

Nors vidurio amžiaus krizė apipinta įvairiausiais stereotipais, tačiau, anot psichologų, ši krizė iš tiesų egzistuoja ir pasireiškia visiems žmonėms. Be to, žmonės vis dažniau kreipiasi pagalbos.

REKLAMA

Vidurio amžiaus krizė daugumai siejasi su vyrų nesustabdomu automobilių pirkimu arba laksto paskui sijonus, tačiau tai kur kas jautresnis laikotarpis, kuris ištinka 40–60 metų žmones. Anot specialistų, šios krizės nė vienas žmogus negali išvengti, tačiau kai kuriems ją įveikti pasiseka greičiau, kitiems – vėliau.

Pagrindinė priežastis – amžius

Psichologė Vitalija Mikutaitienė tvirtina, kad vidurio amžiaus krizės svarbiausia priežastis – amžius. Tačiau gali būti ir kitų priežasčių.

„Gali būti ir sveikatos pablogėjimas, fizinių jėgų sumažėjimas, karjeros pokyčiai, visuomenės iššūkiai ar šeimos problemos“, – vardija psichologė.

REKLAMA
REKLAMA

Ji prideda, kad tai toks gyvenimo laikotarpis, kai žmonės gyvenime būna jau kažko pasiekę.

Jei yra džiaugiamasi savo gyvenimo pasiekimais, jie yra vertinami, tada šis sunkus laikotarpis praeina greičiau, be didesnių pasekmių. Deja, jei žmogus turi pesimistinį požiūrį į savo gyvenimą, nedrįsta daryti pokyčių arba net nežino, ką nori keisti, tada krizė gali užsitęsti.

REKLAMA

Psichologė Junona Berznitski taip pat sutinka, kad šios krizės išvengti neįmanoma. Žmonės atsiduria gyvenimo kryžkelėje, nes tokiame amžiuje darbe jau būna kažką pasiekę, užauginę vaikus ir taip toliau, todėl nežino, ką daryti toliau.

„Jeigu plačiau žiūrėtume į krizes, nebūtinai vidurio amžiaus krizę, tai visos krizės yra susijusios su pokyčiais gyvenime, su kuriais sunku tvarkytis. Tačiau tai atneša ne tik streso būseną, bet ir galimybes, nes žmogus auga tik per krizes“, – teigia J. Berznitski.

REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovė akcentuoja, kad pagal žmogaus raidos teoriją, kiekvienas žmogaus tarpsnis baigiasi krize. Tai reiškia, kad krizė suteikia galimybę augti, tiesa, kiti žmonės ir regresuoja.

Vyrų krizė – ilgesnė

Nors V. Mikutaitienė teigia, kad abiems lytims krizė pasireiškia vienodai, tačiau dažniausiai vyrams ji trunka ilgiau.

„Tyrimai rodo, kad vyrų vidurio amžiaus krizė gali tęstis nuo 3 iki 10 metų, o moterų – nuo 2 iki 5 metų“, – akcentuoja pašnekovė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Be to, vyrų krizė dažniausiai siejasi su fizine savijauta ir karjera, o moterų – su menopauzės pradžia ir kintančiais santykiais šeimoje. Tiesa, pastaruoju metu vis dažniau prie moters išgyvenimų prisideda ir karjeros pokyčiai.

Dažniau pagalbos kreipiasi moterys

Nors V. Mikutaitienė pasakoja, kad žmonės dažniausiai neįvardija, jog jiems – vidurio amžiaus krizė, tačiau skundžiasi pablogėjusiais santykiais šeimoje. Dėl to daugėja konfliktų, nekalbadienių, neištikimybės faktų.

REKLAMA

Kita dažna įvardijama priežastis – bloga nuotaika, gyvenimo prasmės nematymas, nežinojimas, ką daryti toliau. 

„Žmonės dažniau įvardija bendrus sunkumus, ką patiria. Nedidelės dalies konsultacijų metu asmuo pasvarsto, kad jam gali būti vidurio amžiaus krizė“, – akcentuoja pašnekovė.

Ji prideda, kad dažnai moterys kreipiasi dėl jų vyrų išgyvenamos vidurio amžiaus krizės. Joms sunku susitvarkyti su gana savanaudiškais vyrų gyvenimo pokyčiais.

REKLAMA

„Moterys įvardija, kad vidurio amžiaus krizės paliesti vyrai lyg žaibo trenkti palieka šeimas, susiranda meilužes, keičia karjeros tikslus šimtu procentu. Gal moterims lengviau kalbėti apie vyrų vidurio amžiaus krizę nei apie lyg tol buvusius nesutarimus ir abiejų padarytas klaidas šeimyniniame gyvenime“, – svarsto moteris.

J. Berznitski tvirtina, kad jei žmogus nebijo kreiptis pagalbos, tada dažniausiai jis susitvarko su šia krize.

„Lietuvoje per paskutinius penkerius metus kreipimosi pagalbos į specialistus kreivės didėja“, – teigia J. Berznitski.

Gaila, tačiau vis dar turime nemažai darbų, kur dirbti praktiškai nereikia, o ir atlyginimai gan solidūs. Tai beveik visas valstybinis sektorius, kai kurie aptarnavimo ir pagalbinio personalo darbai gydymo įstaigose, tai beveik visas IT sektorius ir dar daugelis kitų darbų. Tai yra dėl to, kad vadovai nesupranta ką dirbą jų pavaldiniai, nesugeba įvertinti darbo apimčių, nesugeba įvertinti darbo sudėtingumo. Tai yra kitaip sakant vadovai nekompetetingi eiti savo pareigas. Tuomet pavaldiniai iš neturėjimo ką veikti darbo metu, iš darbo imitavimo, iš nuobodulio prisigalvoja įvairių pramogų. Tai gimtadienių šventimas, tai kitų progų aplaistymai, o pagaliau kuo toliau tuo dažniau alkoholis liejasi laisvai. Geriai darbininkai, geria tarnautojai, geria vadovai, geria specialistai. Pagaliau juk geria ir seimo nariai. Viso to blogybė prasidėjo nuo karantino. Įstaigų durys užsirakino, darbas iš namų, ir lėbavimas begalinis. Jei gerai pastebėsite, tai tarnautojų darbo krūvis pastoviai mažėja dėka kompiuterizacijos, tačiau jų skaičius didėja. Tad klausimas ką jie dirbą. Pučiasi savivaldybės, ministerijos, seimas ir vis dar jiems trūksta darbuotojų. O kur jų darbo rezultatai. Jų kažkaip nesimato. Matome, kad girti padaro avarijas, matome kad šeimos skiriasi dėl alkoholizmo ar narkotikų, matome krūvas meilužių, pilnus naktinius klubus, dienos metu pilnos gatvės automobilių, kai jų vairuotojai turėtų sėdėti darbo vietose. Kažkai niekas nenori dirbti ir visi nori uždirbti. Tad tunkame iš europos pinigų, vagiame valstybės biudžeta ir smaugiame verslininkus, ūkininkus, paprastus darbininkus dirbančius gamyklose, statybose, aptarnavimo sferoje. Tai yra smaugiame tuos kurie kuria ir pildo mūsų biudžetą, ir laisva ranka švaistome pinigus biudžetinėms įstaigoms. Kol nera tvarkos šalyje, tol nieko gero nelaukite.
Visų pirma, ši krizė ištinka tik tuos, kurie neturi ką veikti ir prisigalvoja visokių nesąmonių. Minėta krizė ištinka ne visus!
Siūlau visokiems ten psichologijos
,, ekspertams''nekišti nesąmonių žmonėms į galvas ir jų negasdinti.
O šeimas palieka tik silpnavaliai, išskyrus tuos kurie kitaip negali pvz: smurtas koks bebūtų nepateisinamas!
Protingi vyrai negeria, nevartoja narkotiku, rupinasi ir pramogauja, keliauja su seima, nekvailioja.
Jei vyras laka, slaistosi po barus, jam galvoj senberniai pijokai draugai, tai tokie isvis neturi turet seimu ir net artintis prie moteru, tokie buduliai, tiesiog gamtos brokas.
Daznai moterys teka atrodo uz normalaus vyro, paskui tas vyras susideda su kolegom, draugais alkasiais ir pats tokiu tampa.
Neapkenciu alkoholiku ir narkomanu, isgamos, slykstynes, beverciai suskiai visiems aplink gadinantis gyvenimus. Jei lakimas pirmoje vietoje toks diedas yra siuksle. Slykstus geriantis diedai, slyksciau uz suns sh gatveje.
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų