Vladimiras Putinas, kaip tikras caras, dideliu kraičiu aprūpino ne tik savo dukteris, bet 30 metų su juo praleidusią buvusią žmoną Liudmilą.
„Pirmiausia, turiu surasti vyrą savo buvusiai žmonai Liudmilai Aleksandrovnai ir tik po to galvosiu apie save“, – sako V. Putinas.
Visgi įkalinto opozicionieriaus Aleksejaus Navalno komanda atskleidžia, kad V. Putinas po skyrybų 2015-aisiais savo tyliajai Liudmilai parūpino ne tik 20-čia metų jaunesnį vyrą Arturą Očeretną, bet ir milijoninius turtus:
„Nors kartą V. Putinas nemelavo. Jis pats ištekino ją už vyro ir surinko dosnų kraitį – užmokestį už 30 metų nelaimingos santuokos. Užmokestį už tai, kad V. Putinas keitė meilužes, turėjo su jomis vaikų ir dovanojo joms prabangų nekilnojamąjį turtą, o ji tyliai stovėjo šalia.“
Ir nuo pat pradžių Liudmila nebuvo labai patenkinta. Anot jos, į pasimatymus V. Putinas dažnai vėluodavo po kelias valandas, būdavo šaltas ir nepatenkintas.
Tačiau apie viską nuo pradžių. V. Putiną su Liudmila dar 1981-aisiais Leningrade supažindino draugai. Jie susitikinėjo dvejus metus, tuomet susituokė ir po vestuvių išvyko į Dresdeną, kur V. Putinas dirbo KGB, o Liudmila augino dvi dukras. Vedybiniu gyvenimu Liudmila nesidžiaugė:
„Ji sakė, kad kol V. Putinas dirbo KGB, jos gyvenimas buvo košmaras. Ir apskritai ji negyveno.“
Tačiau bent kelis kartus per metus ji mėgaudavosi kelionėmis su dukromis į Prancūziją ir Šveicariją, kur, kaip paaiškės vėliau, įsigis prašmatnius būstus:
„Kur ji bevažiuodavo, rašo jos draugė, Liudmila išleisdavo nežmoniškas sumas butikuose rūbams, kosmetikai ir kitoms smulkmenoms.“
Visgi ištisus santuokos su V. Putinu dešimtmečius Liudmila tebuvo tik dekoracija. Viešumoje, šalia savo vyro ji pasirodydavo vos vieną ar du kartus per metus, o jų santuoka buvo visiška fikcija. Galbūt dėl to 2006 m. Liudmila, pasijauninusi dešimčia metų ir pasivadinusi Lena, pradėjo internete rašyti anoniminį dienoraštį „LiveJournal“ ir dėstyti jame visas savo nelaimingo gyvenimo detales:
„Iš pradžių ji ieško sau hobio. Nepavyksta. Tada susidomi psichologija. Tada joga. Kiekvieną dieną ji miega iki 13–14 val., kartais iki 17 val. Tada geria kavą, o po to tiesiog nuobodžiauja.“
Liudmila dalijosi lėkštais psichologiniais testais ir anekdotais. Akivaizdu, nepasižymėjo ir sumanumu, nes rašė, kad nežino, ar 800 rublių už Kalėdų eglutę yra 30 ar 300 dolerių. Tačiau aršiai diskutavo apie Rusijos politiką ir gynė V. Putiną:
„Ji giriasi, kad jos informacija ne iš televizijos, o kad jos pažįstami sukasi toje valdžios sferoje. Na, galima ir taip sakyti. Manau, kad kažkuriuo metu V. Putinas atėmė iš jos klaviatūrą.“
Visgi 2013-aisiais pora po apsilankymo balete viešai pranešė, kad jau nebegyvena kartu ir savo skyrybas pavadino civilizuotomis:
„Tai abipusis sprendimas. – Aš pritariu Vladimirui Vladimirovičiui. Tai tikrai buvo mūsų abiejų sprendimas.“
Ir nors pagal oficialius skyrybų dokumentus, V. Putinas po skyrybų Liudmilai nepaliko visiškai nieko iš oficialioje šeimos deklaracijoje nurodyto turto, neapsigaukite:
„Nebejotinai buvusiai žmonai V. Putinas įteikė auksinį parašiutą. Tik už tai sumokėjo ne V. Putinas, o mes.“
A. Navalno komanda paaiškina, kaip Liudmilos ir jos naujojo vyro Arturo Očeretno rankose atsidūrė tikra pinigų mašina – 162 milijonų eurų vertės istorinis pastatas Maskvos centre, esantis vos už kilometro nuo Kremliaus. Tai – XVIII-ojo amžiaus rūmai, priklausę Levo Tolstojaus seneliui. Čia lankydavosi ir pats L. Tolstojus. Čia jis sėmėsi įkvėpimo savo kūriniui „Karas ir taika“.
„Čia neabejotinai galėjo būti įdomus muziejus, bet šio pastato čia faktiškai nebėra.“
Dar 2001-aisiais valstybės saugomi rūmai virto Rusų kalbos plėtros centru, už kurio veiklą atsakinga tapo pirmoji Rusijos ponia Liudmila Putina. Netrukus prasidėjo 7500 kvadratinių metrų pastato rekonstrukcija ir per kelerius metus jis išaugo kone dvigubai. Pastato nuosavybę V. Putinas iš valstybės rankų perdavė pačiam centrui. Tik rusų kalba jame pasimiršo ir 2009-aisiais centras tapo Tarpasmeninių santykių vystymo centru su štai kokia pasiūla:
„Tyrimų grupė „Deivė kiekvienoje moteryje“. Seminaras „Sveikatos trikampis“ už 12000 rublių. Meistriškumo klasė „Darbas su šešėliu. Mago archetipo energija“. Paskaita „Sapnų įminimo mįslės“.“
Dar įdomiau, kad centro direktoriumi buvo paskirtas tuomet dar tik būsimasis Liudmilos vyras A. Očeretnas. Centrui jis vadovauja jau 12 metų. Tik fiktyvią veiklą vykdančiam centrui dosniausios dotacijos srūva iš artimiausio V. Putino rato – Maskvos merijos, „Gazprombank“ ir plieno bendrovės „Severstal“. Per pastaruosius trejus metus vien merija Liudmilos vyro vadovaujamam centrui atseikėjo beveik 3 milijonus eurų. „Gazprom Bank“ padovanojo – kiek daugiau nei du milijonus eurų, „Severstal“ – daugiau nei pusantro milijono:
„Valdžia darys viską, kad padėtų šeimoms. Tai mūsų prioritetas. – Tai tie, kurie centrui moka už orą, už paslaugas, kurios neegzistuoja.“
Tačiau kai pinigų yra, atsiranda ir ką už juos nupirkti:
„Itališki baldai mums pažįstamo stiliaus, šviestuvai, dekoratyvinės statulos ir visa kita už beveik pusę milijono eurų. Pats Arturas Očeretnas turi kortelę ir centro pinigais apmoka restoranus, viešbučius Sočyje ir net pirkinius „Porceliano namuose“.“
Ką jau kalbėti apie beveik 100 tūkstančių eurų, sumokėtų A. Očeretno sporto treneriui Ivanui Čeprasovui. Tačiau, anot A. Navalno komandos, tai tik ašarėlės, palyginus su tuo, kiek Liudmila ir Arturas susižeria iš minėto istorinio pastato nuomos. Pastato nuomos reikalai perduoti komercinės nuomos kompanijai „Meridian“. Ji priklauso ne kam kitam, o pačiai Liudmilai. Ir štai vien valstybinis bankas VTB už biurą šiame pastate jai per metus sumoka beveik du milijonus eurų. „Sberbankas“ – pusę milijono.
„Viso V. Putinos firma už nuomą per metus uždirba apie keturis milijonus eurų. „Meridianas“ yra ypatingoji Liudmilos Putinos piniginė.“
Kai piniginėje tiek valstybinių milijonų, norisi juos išleisti. Ten, kur šilta ir gražu. Tad iškart po Liudmilos skyrybų su V. Putinu būsimasis jos vyras A. Očeretnas Prancūzijos kurorte Biarice įsigijo prašmatnią, daugiau nei penkių milijonų eurų vertės Art Deco stiliaus vilą, vos už dešimties minučių kelio nuo kitos vilos, kuri priklauso V. Putino ir Liudmilos dukrai Katerinai.
„Anot vietos gyventojų, paskutinį kartą šioje viloje kažkas vyko šių metų vasarį, tačiau po to, kai prasidėjo karas, namas ir teritorija ištuštėjo. Tikriausiai Očeretnai nesijaučia labai saugiai, kai kažkas ant vartų nupiešia Ukrainos vėliavą ir prideda „Fuck Putin“.“
Tačiau prabangios vilos Biarice naujajai porai neužteko. Praėjus dar metams, A. Očeretnas už daugiau nei pusketvirto milijono eurų Davose, Šveicarijoje įsigijo 200 kvadratinių metrų apartamentus.
„Taigi, Liudmilos Putinos naujasis mylimasis, jos fondo direktorius, per 13 kalendorinių mėnesių išleido nekilnojamajam turtui Europoje daugiau nei 8 milijonus eurų. Ir ne bet kokiam turtui, o tose vietose, kur Liudmila Putina turi šilčiausių atsiminimų ir visada nori sugrįžti.“
Na, ir pabaigai. Dar duu A. Očeretno Malagoje, Ispanijoje nupirkti prabangūs butai už daugiau nei du milijonus eurų. A. Navalno komanda daro išvadą, kad skyrybos su V. Putinu Liudmilai nebejotinai atsipirko – ji gavo tiek pinigų, kad tiesiog nežino, kur juos dėti. Beje, visa prabanga Europoje ji gali toliau mėgautis, mat nei ji, nei A. Očeretnas į Vakarų sankcijų sąrašus nėra įtraukti.
„Visai neseniai, birželio pabaigoje, A. Očeretnas dalyvavo triatlone Danijoje, balandį Suomijoje. Tik tiek pasikeitė nuo karo, kad A. Očeretnas pradėjo slėpti šalį, kuriai atstovauja. Bet iš kur tavo pinigai, nepaslėpsi. Tai V. Putino pinigai. Tai V. Putino pavogti pinigai. V. Putinas remia juos kaip Robinas Hudas, tik atvirkščiai. Jis atima iš neturtingų ir atiduoda juos turčiams.“