29 metus vyriausiąja kineziterapeute dirbanti Lina Žukauskienė ilgą sėdėjimą, darbą prie kompiuterio ir stresą vadina XXI a. rykšte. Specialistė aptarė šokiruojančią statistiką: jei ankščiau įvairios stuburo ligos jaunimui buvo diagnozuojamos labai retai, dabar tokie atvejai – žymiai dažnesni.
„Ne paslaptis, kad visos ligos jaunėja. Jei anksčiau labai retai 13 metų vaikui nustatydavome osteochondrozę, šiandien jau randame ir pas jaunesnius“, – pasakoja L. Žukauskienė.
Ekspertė priduria, jog tam didžiausią įtaką daro mažas fizinis aktyvumas.
„Tas vaikas, kuris fiziškai stipresnis, yra ir emociškai stipresnis ir sveikesnis, ir geria mokosi. Lygiai taip pat kaip ir apie vaikus, apie suaugusius galima taip pasakyti“, – teigia kineziterapeutė.
Anot jos, norint apsisaugoti nuo su judėjimo trūkumu susijusių ligų, labai didelių pastangų įdėti nereikia.
„Pagrindinis judėjimo tikslas yra gerai jaustis ir tam didelių pastangų nereikia. Netgi spontaniškas judėjimas sukelia labai daug teigiamų reakcijų organizme: pagerina širdies, kraujagyslių veiklą, teigiamai veikia nuotaiką. Realiai užtenka pasistatyti automobilį toliau nuo darbo, nueiti į parduotuvę pėsčiomis. Atsistokit, pasirąžykit, galų gale ir nusijuokite, pasitempkite. Tai juk irgi pagerins bendrą būklę“, – pataria L. Žukauskienė.
Nustatyta, kad tinkamas aktyvumas net dešimčia metų atitolina senėjimo procesus, bent 30 procentų pagerina emocinę būklę ir didina protinį aktyvumą.
Vienas iš būdų, kaip neapsisunkinant gerinti fizinę būklę – vaikščiojimas.
„Pasiūlyčiau pratimus lankstumui, jėgai, pusiausvyrai, koordinacijai. Pasiūlyčiau kiek įmanoma daugiau vaikščioti. <...> Ėjimo metu organizme vyksta daug įvairių pokyčių, ypatingai jei vaikščiojant miške, tai atsistato ir visas biologinis ryšys su gamta, taip pat didėja organizmo atsparumas, ištvermė, grūdinasi organizmas.
Ėjimo tempą reikia pasirinkti pagal save – negali žmogus jaustis blogai eidamas, ar trūkti oro. Pasirinkite sau tinkamiausią ėjimo tempą“, – sako kineziterapeutė.
Būtent pusiausvyrą ir ištvermę geriausiai lavina ėjimas. Ėjimas yra pats paprasčiausias, lengviausias ir labiausiai prieinamas kineziterapijos ar kūno lavinimo būdas.
„Pradėkime nuo 5 minučių, gal kitą 10 minučių ir tai pavirs įpročių, atsiras poreikis judėti“, – pataria specialistė.
Specialistai tikina, kad kineziterapijos pagrindinis tikslas yra palaikyti normalų raumenų tonusą. Normalus raumenų tonusas automatiškai veikia psicho-emocinę būklę, o kad būtų palaikomas raumenų tonusas, įtraukiami ir vidaus organai – širdis, kvėpavimo sistema. Todėl užsiimant fizine veikla teigiamai veikiama širdies veikla: būna geresnis pulsas, kinta kraujospūdis, kvėpavimo dažnis, atsidaro rezervinės organizmo galimybės.
Daugiau apie tai – vaizdo įraše straipsnio pradžioje.
VISĄ LAIDĄ PAMATYKITE ČIA:
Straipsnis parengtas pagal TV8 laidą „Sveikas rytojus“.