Verslininkams – bene pirmos šiemet geros žinios iš Seimo. Parlamentarai nusprendė, kad įmonėms už automobilius nereikės mokėti net ir nuo balandžio mėnesio. Dėl to premjeras Andrius Kubilius šaukia valdančiosios koalicijos tarybos posėdį, kuriame lauks „pasiūlymų, kaip valstybės biudžetą papildyti 300 milijonų litų“.
Prieš mokesčio įmonėms įvedimą pasisakė 59 Seimo nariai, už – 54, 14 susilaikė.
Tėvynės Sąjungos-Lietuvos krikščionių demokratų frakcija, išplatinusi pranešimą spaudai, informavo, kad šiandien vykusiame posėdyje buvo priimta pozicija, kad neturėtų būti įvestas ir fizinių asmenų valdomų automobilių mokestis. Praėjusių metų pabaigoje premjeras Andrius Kubilius viešai išsakė, kad Vyriausybė esą planuoja pradėti imti mokestį už gyventojų automobilius. Jų savininkų kišenė kas mėnesį galėtų palengvėti 15–20 litų.
Prezidento veto dėl mokesčio juridiniams asmenims parlamentarai pritarė beveik vienbalsiai. Balsuojant, ar toks įstatymas apskritai yra reikalingas, opozicija kalbėjo, kad naujas mokestis žlugdytų smulkųjį ir vidutinį verslą (jiems, anot Kęstučio Daukšio, būtų „kapai“) bei kiršintų visuomenę.
Mokesčio šalininkai argumentavo, kad sudėtingu ekonominiu laikotarpiu reikia surinkti daugiau pinigų į valstybės biudžetą. „Visi nori valgyti, bet niekas nenori plauti indų“, – sakė Seimo Biudžeto ir finansų komiteto pirmininkas Kęstutis Glaveckas.
Nedidele balsų persvara visgi laimėjo tie, kurie tokį naują mokestį, K. Daukšio žodžiais tariant, vadino valstybės piratavimu.
Po balsavimo – koalicijos tarybos susitikimas
Ministras pirmininkas A. Kubilius rytoj ryte kviečia valdančiosios koalicijos tarybą apsvarstyti padėtį, susidariusią po šios dienos balsavimo Seime.
„Vakare lauksiu iš koalicijos partnerių kitų jų pasiūlymų, kaip valstybės biudžetą papildyti 300 milijonų litų. Primenu, kad siekiant sumažinti valstybės biudžeto deficitą mokestis už juridinių asmenų automobilius buvo pasiūlytas būtent koalicijos partnerių“, – sako premjeras.
„Manau, kad susidarius tokioms aplinkybėms vėl gali tekti grįžti prie Permainų koalicijos sutartyje patvirtintų mokesčių tarifų, nes paaiškėjo, kad vėlesni, ne mūsų iniciatyva gimę, siūlymai įvesti naujus mokesčius patyrė nesėkmę “, – teigia TS-LKD frakcijos seniūnas Jurgis Razma.
Siūloma atsisakyti kelionės lapų
Anot konservatorių išplatinto pranešimo, TS-LKD frakcijos narių iniciatyva šiandien Seime įregistruotas Protokolinis Seimo nutarimas, kuriuo Vyriausybei siūloma supaprastinti transporto naudojimo apskaitos tvarką, numatant galimybę verslo įmonėms atsisakyti kelionės lapų pildymo.
Protokoliniame nutarime teigiama, kad toks siūlymas daromas siekiant sumažinti biurokratinius suvaržymus bei sudaryti sąlygas verslo įmonėms racionaliau naudoti turimus žmogiškuosius bei materialinius išteklius.
***
Seimas buvo pritaręs, kad nuo 2009 metų sausio 1-osios juridinių asmenų automobiliai vienerius metus būtų apmokestinami 150 litų mėnesio mokesčiu. Tačiau prezidentas, nors ir pasirašė 2009 metų biudžeto įstatymą ir pagrindinius jį lydinčius mokesčių pakeitimo įstatymus, juridinių asmenų automobilių mokesčio įvedimui nepritarė.
Šalies vadovas kritikavo, kad numatyta mokesčio įsigaliojimo data – sausio 1-oji – „pažeidžia konstitucinį teisinio tikrumo ir teisinio saugumo principą, suponuojantį valstybės pareigą užtikrinti teisinio reguliavimo tikrumą ir stabilumą“. V. Adamkus siūlė atidėti nustatytą laikinojo mokesčio įsigaliojimo datą iki balandžio 1 dienos, kad suinteresuotos pusės galėtų susipažinti su įstatymu ir pasirengti jo taikymui. Prezidento patarėjas Ramūnas Vilpišauskas pirmadienį kalbėdamas Seime pabrėžė, kad svarstymo ir diskusijų metu reikia apskritai įvertinti šio mokesčio pagrįstumą.
Seimo nariai, tąkart uždavinėdami klausimus R. Vilpišauskui, vadino šį mokestį „ekonomine nesąmone“ (Birutė Vėsaitė), „protu nesuvokiamu“ (Virginija Baltraitienė), „iš lubų paimtu“ (Valentinas Mazuronis), nors kai kuriems parlamentarams jis atrodė „pats nekalčiausias“ ekonominiu požiūriu (Julius Veselka) ar „ketvirtos ar penktos eilės svarbumo“ (Egidijus Klumbys). Beje, pastarajam kilo įtarimas, kad šalies vadovas vetavo šį naują mokestį, kadangi pabūgo, jog jis bus nepakeliamas pačiai prezidentūrai. Galiausiai liberaldemokratas V. Mazuronis kolegas paragino nedaryti nesąmonių, „o jei jau padarėme, tai taisykime jas padarę“.