• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Namuose užsiveisusios skruzdėlės neretai erzina gyventojus, todėl šie, norėdami jų atsikratyti, dažniausiai griebiasi įvairių cheminių priemonių. Tačiau siekiant išnaikinti šiuos kenkėjus ir norint neprisidaryti žalos sau, vertėtų išbandyti natūralias priemones. Apie jas naujienų portalui papasakojo Vytauto  Didžiojo universiteto (VDU) docentas dr. Povilas Mulerčikas.

Namuose užsiveisusios skruzdėlės neretai erzina gyventojus, todėl šie, norėdami jų atsikratyti, dažniausiai griebiasi įvairių cheminių priemonių. Tačiau siekiant išnaikinti šiuos kenkėjus ir norint neprisidaryti žalos sau, vertėtų išbandyti natūralias priemones. Apie jas naujienų portalui papasakojo Vytauto  Didžiojo universiteto (VDU) docentas dr. Povilas Mulerčikas.

REKLAMA

Pasak specialisto, skruzdėlės – plėviasparniai vabzdžiai – gamtoje nėra kenksmingas gyvūnas ir atlieka svarbų vaidmenį maisto medžiagų apykaitos rate.

Tačiau įsiveisusios žmonių namuose, jos gali pridaryti nepageidaujamos žalos. Todėl, pastebėjus skruzdėles, iškart reikėtų imtis veiksmų ir neleisti joms dar labiau išplisti.

„Jas galima priskirti prie antisanitarinę būklę didinančių gyvūnų, tokių kaip musės, vaisinės muselės, tarakonai. Todėl namuose atsirandančių skruzdėlių plitimą aš siūlyčiau kontroliuoti“, – sako P. Mulerčikas.

REKLAMA
REKLAMA

Gali pernešti įvairius mikroorganizmus

Gamtininkas pasakoja, kad skruzdėlių yra įvairių rūšių. Rudosios skruzdėlės gyvena šalia sodybų ir gali žmogui įgelti sukeldamos skausmą.

REKLAMA

Šalia namų taip pat gali gyventi ir raudonosios skruzdėlės. Tačiau šios rūšys į namus užeina retai. Pašnekovo teigimu, namuose dažniausiai užsiveisia faraoninės (juodosios) skruzdėlės, kurios gali gyventi šalia pamatų arba juose bei sienose.

P. Mulerčikas paaiškina, kad pastebėjus namuose skruzdėles, jas reikėtų naikinti dėl to, kad šie kenkėjai gali pernešti įvairias medžiagas, kurios vėliau gali turėti įtakos žmogaus sveikatai.

REKLAMA
REKLAMA

„Jeigu namuose jų yra daug, tai yra problema. Skruzdėlės gali pernešti pelėsį, nešvarumus, bakterijas, nes laksto visur: ant grindų, po maistą“, – pasakoja jis.   

Kaip skruzdėles išnaikinti naminėmis priemonėmis?

Nusprendus išnaikinti skruzdėles namuose, pašnekovas pataria išmėginti tą padaryti natūraliomis priemonėmis, kad nepakenktumėte kitiems gyvūnams ir savo pačių sveikatai. Pasak jo, siekiant atsikratyti šiais kenkėjais, svarbiausia namuose laikytis švaros.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Švara yra didžiausia prevencija prieš skruzdėles. Jeigu jūs palaikote švarą, nepaliekate trupinių, cukraus, medaus, saldžių produktų, jų turėtų neatsirasti, nes jos, paprasčiausiai, neras maisto.

Taip pat svarbu kuo dažniau išnešti šiukšles, nelaikyti namuose maisto atliekų ir stengtis, kad šiukšliadėžės visada būtų sandariai uždarytos“, – pataria P. Mulerčikas.

REKLAMA

Gamtininko teigimu, kovoje prieš skruzdėles, taip pat galima pasigaminti ir natūralių priemonių iš įvairių eterinių aliejų. Pasak jo, labiausiai tinka arbatmedžio, mėtos, čiobrelio ir levandų eteriniai aliejai.

„Šiuos eterinius aliejus galima maišyti su vandeniu ir purkšti tas vietas, kuriose dažniausiai lankosi skruzdėlės. Toks būdas padės ne tik palaikyti gaivų kvapą namuose, bet ir kontroliuoti skruzdėlių kiekį“, – komentuoja specialistas.

REKLAMA

Taip pat, P. Mulerčiko teigimu, dar vienas veiksmingas metodas yra namuose pagaminti nuovirai. Anot specialisto, verta išbandyti citrusinių vaisių žievelių ir acto nuovirą.   

„Reikia actu užpilti citrusinių vaisių žieveles, šį mišinį pakaitinti, bet neužvirti, ir palaikyti per naktį. Vėliau šiuo mišiniu galite purkšti tas vietas, kuriose labiausiai lankosi skruzdėlės.

Nuovirą galima pasigaminti ir iš pelyno, kuris veikia kaip natūralus repelentas“, – dalijasi P. Mulerčikas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Svarbūs faktai, siekiant efektyviai išnaikinti skruzdėles

Gamtininkas atkreipia dėmesį, kad siekiant atsikratyti skruzdėlėmis svarbu šiais natūraliais purškikliais kuo dažniau purkšti tas vietas, kuriose pastebite šių kenkėjų.

„Skruzdėlės dar yra įdomios tuo, kad jos savo maitinimosi vietas pažymi feromonais. Tai yra medžiagos, kurios gali būti lytinės, skirtos surasti partnerį ir agregacinės, kuriomis jos žymi taką, kuriuo keliauja.

REKLAMA

Jeigu jūs vienoje vietoje pripurkšite medžiagų, kurios sutrikdo tą kvapą, jos tiesiog apeis tą vietą, kuri buvo nupurkšta ir keliaus toliau tuo pačiu taku. Jos turi labai gerą orientavimosi sistemą ir viską žymi savo kvapais.

Jeigu viena skruzdėlė rado cukraus gabalėlį, ji tą vietą pažymėjo ir kitos skruzdėlės taip pat į tą vietą ateis. Todėl šias vietas, kuriose skruzdėlės dažniausiai būna, reikia ištisai paveikti kokiomis nors medžiagomis“, – aiškina P. Mulerčikas.

REKLAMA

Pasak gamtininko, svarbiausia rasti pagrindinį skruzdėlių lizdą ir, pirmiausiai, bandyti išnaikinti jį. Kitu atveju, atsikratyti skruzdėlėmis visam laikui gali ir nepavykti.  

„Labai svarbu rasti skruzdėlių lizdą. Jeigu radote, iš kur jos atkeliavo ir kur yra kelio pradžia, reiktų pasekti, kur skruzdėlė įlenda patalpoje į grindis, sieną ir tą vietą tuomet apdoroti tais kvapais“, – sako jis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pašnekovas priduria, kad svarbiausia nedelsti ir namuose pastebėjus nors kelias skruzdėles iškart imtis priemonių. 

Sode naikinti rekomenduoja tik tam tikrais atvejais

Ne ką mažiau problemų skruzdėlės gali pridaryti ne tik namuose, bet ir sode. Gamtininkas pasakoja, kad skruzdėlės dažnai įsisuka į vaismedžius (kriaušes, obelis, slyvas) ar kitus sumedėjusius augalus ir užneša juose amarus.

Sodininkams šis reiškinys yra itin nemalonus, nes amarai gali daryti įtaką augalų derliui ir jų išvaizdai. Tačiau, specialisto teigimu, siekiant atsikratyti skruzdėlėmis sode, tą padaryti pasitelkus vien tik namines natūralias priemones gali būti neįmanoma.

REKLAMA

Dažniausiai, norint atsikratyti skruzdėlėmis sode, prireikia įvairių cheminių preparatų, todėl, prieš pradedant, P. Mulerčikas rekomenduoja gerai apsvarstyti, ar verta tą daryti ir ar nepakenkite sau ir savo augintiniams.

„Cheminiai preparatai visada turi savo žalą: jie įsiplauna į vandenis, pakenkia kitiems gyvūnams. Jeigu tai nėra ūkis, didelės plantacijos, nerekomenduoju skruzdėlių naikinti, nes, vis tiek, tos medžiagos yra cheminės (piretroidai, insekticidai).

Nors yra paskaičiuotas laikas, per kurį jie skyla į nepavojingus junginius, bet tai yra vis tiek rimtos priemonės ir jeigu turite savo daržą, kuriame auginate sau maistą, tuomet neverta jo dar „pagardinti“ cheminiais priedais“, – sako pašnekovas. 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų